USD32,51
EURO34,82
JPY0,211600
RUB0,345800
GBP40,69
EURO/USD1,07
BIST9.549,53
GR. ALTIN2.490,69
BTC62.789,29

Gayrimenkul Yatırımı Nasıl Yapılır? 9 En İyi Gayrimenkul Yatırımı Nedir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkemizde rağbet gören yatırım araçları arasında ilk sırayı gayrimenkul yatırımı alıyor. Ancak bu yatırımın da kendi içinde bir takım zorlukları var.

Bu yatırımı yapanlar işe az az başlayalım zaman içinde kendimizi geliştiririz deme şansına sahip değildir. Yatırım için gereken meblağların yüksek olması süreç içinde yaşanacak hataları kabul etmiyor. Herhangi bir kayıp durumunda dönüşü olmayan zararlar görülmektedir.

Gayrimenkul Yatırımı Yapacakların Dikkatli Olması Gerekiyor!

garimenkul yatırımı4

Hata yapma şansının az olduğu alanda gözden kaçacak ufak bir hata büyük sonuçlar doğurabilir. Bu tehlikelere rağmen, gayrimenkul alımı ile kazanç sağlayanların özellikleri nelerdir?

Gayrimenkul alım satımında en büyük kazanç, proje lansman döneminde sunulan avantajlı fiyatlar üzerinden sağlanır.

Bu aşamada gözünü gayrimenkule dikmiş olan yatırımcıların piyasaları ciddi bir şekilde takip etmelerinin önem devreye girer.

Lansman Dönemi Nedir?

Projelerin açıklandığı ilk dönem sektörde lansman olarak geçer. Bu dönemde firmalar proje tanıtımına yüksek bütçeler ayırır. Reklama çıkılmadan hemen önceki talep toplama sürecinde projenin belli bir bölümü avantajlı fiyatlarla alıcılarla buluşur.

İyi araştırmak yapmak ve doğru proje seçmek işin en önemli püf noktası olarak sayılabilir. Piyasayı koklamak tabiri bu aşamada çok önemlidir. Geniş kapsamlı bir araştırma doğru proje seçimi için son derece önemlidir. Doğru proje, satışları hızlı giden, çok talep gören, satıldıkça da değeri yükselendir.

Geçmişte doğru işlerin altına imzasını yapmış olan şirketler, bu konuda tercih edilmelidir. Projenin lokasyonu doğru seçim üzerinde son derece etkilidir. Bölgede oturacak kişilerin taleplerini karşılayacak şekilde hazırlanmış nitelikli konutlar her zaman için avantaj sağlar. Doğru, işinde uzman ve güvenilir inşaat şirketleri için tüketici taleplerinin karşılanması her zaman öncelikli olarak karşılık görür.

Gayrimenkul Yatırımı Karlı mı?

Son dönemlerde dikkat çeken karma projeler her zaman için yaşayan ve tercih edilen adreslerdir. Beklenen talebin işin başında doğru tahlil edilebilmesi sürecin avantajlı bir şekilde sonuçlanmasını sağlar.

İnsanların satın aldığında oturmak istemeyeceği veya kiralama değeri olmayan hiçbir gayrimenkul, yatırım olarak da değer kazanamaz.

gayrimenkul yatırımı4
gayrimenkul yatırımı

Proje ilk etapta kötü ancak zaman içinde değer kazanacak söylemi ayağınıza bir numara küçük ayakkabının kullandıkça açılacak denerek satılmaya çalışılmasına benzer. İçinde her zaman yaşam enerjisi taşıyan projeler değer olarak sürekli kazanç getirir. Hayalet yatırımla baş başa kalmak istemiyorsanız doğru kararı vermek için uzmanlardan görüş alabilirsiniz.

Doğru zamanda, doğru bölgede, doğru gayrimenkule yapılan yatırımlar büyük oranda karlı birer yatırımdır. Geleceği parlak alanlardan alınan gayrimenkuller en mantıklı gayrimenkul yatırımı olarak değerlendirilir. Zaman içinde emlak yatırımı yapılan geliştikçe evlerin fiyatları da yükselmektedir. Bu da uzun vadede büyük kar elde etmeye olanak sağlar.

Gayrimenkul Yatırımı Nedir?

Emlak alıp satmak zenginlik yolunda emin adım atmak isteyenlerin merak ettiği konuların başında geliyor. Bir taşınmaz satın almak yatırımcıya büyük bir güven aşılarken aynı zamanda tatmin edici bir keyif vermektedir. Bir de emlak yatırımı yapılan yer gelişmekte olan bir bölge ise gelecekte büyük bir kar bırakması olasıdır.

Bir emlak satın alarak yatırım yapmak her yatırımcı için uygun olmayabilir. Bu durum paraya olan ihtiyacın süresi ile ilgilidir. Eğer satın aldığınız bir gayrimenkulü birkaç ay içinde satmayıp ileriki yıllarda satmayı düşünürseniz oldukça yüksek kar elde edebilirsiniz.

Gayrimenkul Yatırımı Nasıl Yapılır?

garimenkul yatırımı
Gayrimenkul Yatırımı

Emlak alıp satarak yatırım yapmak bir bilgi birikimi gerektirmektedir. Yatırım amacı ve süresi belirlenmeli ona göre hareket edilmelidir. Yatırım yapılan gayrimenkulün kullanım şekli, gayrimenkul çeşidi gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Bu noktada gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen yatırımcılar 9 farklı şekilde yatırım yapabilirler. Bu yatırımlar aşağıdaki şekildedir.

1- Ev Satın Almak

Emlak yatırımı denildiğinde akıllara ilk gelen hiç şüphesiz ev satın almaktır. Bir ev sahibi olmak para kazandırmasa da uzun vadede büyük bir yatırım olarak görülür. Sigorta ve vergileri ödediğiniz takdirde eviniz elinizden gitmez ve her sene değerlenir. Paranız garanti altına alınmış olur ve gönül rahatlığı ile evinizde oturabilirsiniz.

2- Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO)

GYO’lar gelir getiren mülkün sahibi veya finansmanı olabilirler. Bu yatırımcılar ellerindeki paranın büyük çoğunluğunu gayrimenkullere yatırırlar ve bu şekilde para kazanırlar. Para yatırılan gayrimenkul ticari mülk veya konut tarzında olabilir. GYO’lar hissedarlarına temettü dağıtmaktadır. Yüksek temettü veren GYO araştırılarak buralardan hisse satın almak çok daha karlı olacaktır.

3- Gayrimenkul Yatırım Fonlarına Yatırım Yapmak

Gayrimenkul yatırım fonları, bir yatırım yöneticisi tarafından denetlenen yatırım çeşididir. Yatırım fonları, yatırımcıların hem gayrimenkul sahibi olması hem de yatırım fonu sahibi olması konusunda yönlendirir. Portföylerini geliştirmelerini sağlar.

4- Gayrimenkul ETF’leri

Bilindiği üzere GYO’lar gayrimenkul üzerinden yatırım gerçekleştirmektedir. GYO ETF’leri ise GYO’lara yatırım yapma yöntemidir. Bu yatırım aracı gayrimenkule yatırım yapmaktan çok daha az risklidir. Bununla birlikte getirisi de azdır. Ama risk durumu düşünüldüğünde GYO ETF’leri düşünmeye değerdir.

5- Gayrimenkul Toptancılığı

Bu yatırım şekli bir meslek olarak icra edilebilir. Burada kendi evinizin olması veya para yatırmanız gerekmemektedir. Tek yapmanız gereken evini satmak isteyen kişi ile ev almak isteyen kişi arasında aracı olmaktır. Burada komisyon karını yüksek tutabilmek için henüz paha biçilememiş evler bulmak büyük avantaj sağlayacaktır.

6- Çevrimiçi Gayrimenkul Yatırımı Platformu

Büyük yatırım yapabilecek ve maliyeti karşılayabilecek kişilerin daha çok ilgi gösterdiği bu yatırım şekli çevrimiçi gerçekleşmektedir. Hisse alımında olduğu gibi gayrimenkul alımında da çevrimiçi platformlar kullanılabilmektedir.

garimenkul yatırımı4

7- Gayrimenkul Ortaklığı

Emlak yatırımları yüksek rakamlarda paralar gerektirmektedir. Fakat birkaç ortak bularak daha az maliyetle mülk sahibi olmak da mümkündür. Bunlara gayrimenkul ortaklığı denilmektedir.

8- Emlakçı Olarak Kazanç Sağlamak

Emlak sektöründe kazanç sağlamanın mesleki tarafı olarak emlakçılık vardır. Gayrimenkullerini satmak isteyen kişiler evinin değerini belirleyecek ve ona göre alıcı bulacak aracılara ihtiyaç duyarlar. Piyasada kaliteli hizmet sunarak isim yapmanız halinde yüksek miktarlarda komisyon alabilir ve büyük kazançlar elde edebilirsiniz.

9- Gayrimenkul Kiralama

Gayrimenkul yatırımı yapan yatırımcılar genel olarak bu gayrimenkullerini kiraya vererek yıllık gelirlerine ek gelir sağlarlar. Gayrimenkulün fiyatı arttığında ise satarak yüksek kazançlar elde ederler. Kiralamanın belli başlı masrafları da göz ardı edilmemelidir. Bakım, onarım, vergi gibi masraflar dışında düzenli bir kira geliri özellikle emeklilik dönemlerinde büyük fayda sağlayacaktır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!