USD32,51
EURO34,82
JPY0,211600
RUB0,345800
GBP40,69
EURO/USD1,07
BIST9.549,53
GR. ALTIN2.490,69
BTC62.789,29

Engelli Vergi İndirimi Başvurusu Nasıl Yapılır ve Ne Zaman Sonuçlanır?

engelli-vergi-indirimi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Engelli vergi indirimi başvurusu engelli bir yakını olan ya da bir engeli olan kişilerin hükümet tarafından elde edilen vergilerden muaf olmak için yapılır. Günümüzde özellikle giderek artan ekonomik zorluklardan dolayı kişilerin olası giderlerini azaltabilmek adına engelli vergi indirimi seçeneğinden yararlanabilir.

Gelir İdare Başkanlığı ve Sosyal Hizmetler tarafından geliştirilen vergi indirimi basit usulde vergilendirilen giderlerin kaldırılması adına bu imkânı sunmaktadır. Böylece engeline bağlı olarak yüksek kazanç elde edemeyen, çalışamayan ya da bakımdan dolayı gelir elde edemeyen kişiler engelli vergi indirimi kazanabilir.

Engelli Vergi İndirimi Nedir?

Elde edilen sağlık kurulu raporu kapsamında belirli bir engelli oranına sahip olan kişi ya da evinde engelli kişi bulunan ve engeline göre bakmakla yükümlü olan kişiler tarafından alınan bir hizmettir.

Bağımsız Vergi Dairesi ve hükümet tarafından belirlenen ÖTV, KDV gibi indirimlerin belirli oranda kaldırılması ve indirilmesi adına bu isimlendirme kullanılır. Engellilik vergi indirimi devlet tarafından belirlenen özellikleri sağlayan kişiler tarafından elde edilebilir.

engelli-vergi-indirimi
Engelli Vergi İndirimi Başvurusu

Engelli Vergi İndirimi Başvurusu Kimler Tarafından Yapılabilir?

Günümüzde engelli vergi indirimi başvurusu yapabilmek adına belirli özelliklerin var olması gerekir. Her ne kadar devlet tarafından bu tarz bir seçenek sunulmuş olsa da suistimal edenler de bulunmaktadır. Bu yüzden belirli bir kesimde yer alan ve gerçekten vergi indirimi başvurusu ile engellilik indiriminden yararlanması gereken kişi ya da kişiler genel olarak tespit edilebilmektedir.

Genel itibari ile vergi silinmesi veya belirli oranda devlet vergisi silinebilmesi için:

 • Kişinin %40 ve üzerinde engele sahip olması,
 • Eğer engelli olan kişi çalışıyorsa asgari ücret üstünde aylık maaş almaması,
 • Aile hanesinde (çekirdek ailede) engelli bir bireyin bulunması,
 • 18 yaşından küçük olup bakmakla yükümlü olduğu veli tarafından başvuruda bulunulması gerekir.

Özellikle genel sağlık sigortası olmayan ve aynı zamanda uzman tarafından merkezi sağlık raporu içinde engelli oranının bahsedilen düzeyde olması gerekir. %40’ın altında engeli olduğu engelli kişi maalesef vergi dairesi bulunan hizmet erbabı tarafından indirimli gelir vergisi özelliğinden yararlanamaz.

2022 Engelli Vergi İndirimi Ne Kadar?

Engellilik vergi indirimi farklı alanlarda ortaya çıkabilen bir durumdur. Eğer kişi engelliyse ya da bir kişinin bakımından sorumluysa elektrik ve su faturası için belirli oranda yardım alabilir. Yalnız bu vergi indirimine tabi tutulmasından çok ayrıdır. Genel itibari ile engelli vergi indiriminden yararlanabilmek için özellikle ÖTV ve KDV içeren alışverişler söz konusu olabiliyor.

Örneğin, araba almak isteyen kişi Vergi Dairesi Başkanlığı kapsamında engelli vergi indirimi başvurusu yapabilir. %40 ve üzerinde engeli bulunuyorsa %20 ve %30 aralığında vergi indirimi alacaktır. Bunun dışında:

 • derece engellilik indirimi (%80 ve üstü engellilik) 2.000 TL
 • derece engellilik indirimi (%%60-80) 1.170 TL
 • derece engellilik indirimi (%40-60) 500 TL vergi indirimi alabilir.

Engelli Vergi İndirimi Başvurusu Nereye Yapılır?

engelli-vergi-indirimi

Gelir İdare Başkanlığı ve Aile Bakanlığı işbirliği ile geliştirilen engelli vergi indirimi için başvuru yapılması gerekiyor. Engelli vergi indirimi başvurusu e devlet kapsamında yapılabilmektedir. E-devlet şüphesiz günümüzde değişik işlemlerin online olarak yapılabilecek bütün hizmetleri bünyesinde barındırıyor.

E-devlete giriş yaptıktan sonra Gelir İdaresi Başkanlığı Engellilik Vergi İndirimi olarak aratma yapın. Aratma yaptığınızda karşınıza çıkan başvuru alanına tıklayın. E-devletten başvuru yapmanın avantajlarından birisi ekstra sağlık raporu gerektirmemek çünkü sistem üzerinde kayıtlı olmasıdır. Ancak kayıtlı değilse kayıt ettirmek adına rapor almanız gerekebilir.

Sistem üzerinde iletilen eksik bölgelerin doldurulması, bilgilerin doğru verilmesi gerekir. Bilgiler iletildikten sonra başvuru yapılır ve tamamlanır. Bu aşamadan itibaren vergi indirimi başvuru sorgulama yapmalı ve sonuçların takip edilmesi şarttır. Böylece istenen düzeyde sonuç alınıp alınmadığını garanti altına alınabilir.

Engelli Vergi İndirimi Başvurusu Evrakları Neler? Vergi İndirimi için Gerekli Evraklar 2022 Listesi

Geçmiş dönemde engelli vergi indirimi başvurusu evrakları gerekmekteydi. E-devlet üzerinden artık başvuruların yapılabiliyor olması evrak hazırlama sürecini ortadan kaldırmış olsa da geleneksel yöntem ile ilerlemek isteyenlerin evraklarını hazırlaması gerekir. Engelli vergi indirimi başvurusu evrakları arasında:

 • Çalışılan iş yerinden çalıştığına dair evrak,
 • Yeni işe girenlerin Sigorta Giriş Bildirgesi alması,
 • Bir aydan uzun süredir çalışan kişilerin son aya ait Sigorta Bildirgesi,
 • Hastaneden elde edilmiş Sağlık Kurulu Raporu (noter onaylı aslı ya da aslı gibidir olan kopyası)
 • Kendi adına başvuru yapılmıyorsa bakmakla yükümlü olduğuna dair yazı gerekir.

En sonunda yaşanan ilçede bulunan Vergi Dairesi Başkanlığına dilekçe yazılarak kişisel ya da vergi mükellefi olarak başvuru yapılır.

engelli-vergi-indirimi

Engelli Vergi İndirimi Evrak Takibi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Başvuru yapıldıktan sonra engelli vergi indirimi başvurusu sorgulama yapılması gerekir. Gerekli indirimin kazanılıp kazanılmadığını öğrenmek adına şarttır. E-devlet üzerinden vergi indirimi sorgulama yaparak işlemin netlik kazanıp kazanmadığına bakabilirsiniz. Peki engelli vergi indirimi başvurusu kaç günde sonuçlanır?

2022 Engelli Vergi İndirimi Ne Zaman Sonuçlanır?

Olması gerektiği şekilde vergi indirimi başvurusu yapan kişiler başvurudan hemen sonra ‘Engelli vergi indirimi başvuru ne kadar sürede sonuçlanır?’ sorgulaması yapar. Devlet tarafından engelli bireylere kolaylık katabilmek adına sürecin uzun sürmemesi hedeflenir. Fakat başvuru yoğunluğu ve varsa yapılacak değişimlere göre 3-6 ayda sonuçlanır.

Vergi İndirimine Uygunluk için Engelli Vergi İndirimi Sorgulama 2022 Yöntemi

engelli-vergi-indirimi

Her ne kadar ilk bakışta vergi indirimi engelliler için cazip gelse de uygunluk konusu endişe yaratır. Kişi ya da engelliye bakan kişilerin vergi indirimine uygun olup olmadığını sorgulaması gerekir. Sorgulama yapabilmek için öncelikle kişiler elde ettiği gelire dikkat etmeli.

Sigorta kapsamında belirli bir miktarın (genelde asgari ücretin) çok üstünde kazanan kişiler için vergi indirimi yapılmaz. Bunun dışında engellilik oranı da çok etkilidir. %40 engelli oranı altında kalan kişiler engelli vergi indirimi başvurusu sonucunda olumsuz yorumla karşılaşacaktır. Bu yüzden %40 üzerinde engellilik durumu olup olmadığını sağlık raporu ile tasdiklemelisiniz.

Engelli Vergi İndirimi Başvurusu Sonrası İşten Ayrılma Süreci Etkiler mi?

Kişilerin engelli vergi indirimi iş yazısı ve çalıştığına dair evrak alıp devamında engelli vergi indirimi başvurusu yapması beklenir. Henüz engelli vergi indirimi başvurusu sonuçlanmadan işten çıkmak bazı sorunlara neden olabilir. Vergi indirimi üzerinden emekli olmayı düşünen bireyler sonuç gelmeden işten çıkmamalı.

Olası bir işten çıkma durumunda normal emeklilik için bir engeliniz bulunmaz. Fakat engelli vergi indirimi başvurusu sonuçlanma süreci sıkıntıya girebilir. Özellikle engelli vergi indirimi başvuru evrakları arasında çalıştığınıza dair bir bilge aranmasından dolayı mümkünse işten ayrılmayın. İş yerinize gelen başvuru sonucu sonrasında istifa işlemini yapabilirsiniz.

 

 

 

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!