USD32,88
EURO35,58
JPY0,204600
RUB0,376000
GBP42,24
EURO/USD1,08
BIST10.796,57
GR. ALTIN2.505,03
BTC57.826,65

Hız Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır? 2022 Hız Cezası Ödeme

hiz-cezasi-sorgulama
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hız cezası sorgulama trafiğe çıkan araç sahiplerinin merak ettiği işlemlerin başında yer alıyor. Trafikte oluşan istenmeyen durumlar neticesinde meydana gelen hız aşımı durumunda hız cezası kesilir. Plakaya işlenen bu cezalar ‘plakadan ceza sorgulama’ işlemini de beraberinde getirir. Günümüzde meydana gelen hız ceza sorgulama işlemleri için ise tek adresten bakmak yeterlidir.

Peki hız cezası sorgulama nedir, nasıl yapılır? Plakadan ceza sorgulama nasıl gerçekleşir?

Plakadan Ceza Sorgulama Hangi Cezalar için Yapılabilir?

hiz-cezasi-sorgulama

Günümüzde trafik cezaları kapsamında birden fazla durumdan bahsedilebilmektedir. Var olan bu cezaların oluşması sonucunda plakadan ceza sorgulama yapılarak gerekli işlemler sağlanmaktadır. Eğer araç ile bahsedilecek cezalara takılırsanız bu noktada cezanızı geciktirmeden ödemeniz şarttır. Aksi takdirde cezanın büyümesi ve araç, ehliyetin el koyulmasına kadar ilerleme oluşabilmektedir.

  • Hız Cezası: Araçlarla trafikte en sık karşılaşılan ve sonucunda hız cezası sorgulama işleminin yapılmasına neden olan bir türdür. Hız cezası, araçların yaptığı hıza bağlı olarak belirlenen hız limitini aşmasından kaynaklanır. Hız limitini ne kadar aştığı radar sisteminden saptanarak belirli bir ceza kesimi yapılır.
  • Kırmızı Işık İhlali: Kırmızı ışık temel kurallardan birisidir ve araçların durması gerektiğini ifade eder. Yalnız kimi araç sahipleri tarafından uyulmayan bu kural neticesinde kırmızı ışık ihlaline bağlı olarak ceza kesilmektedir. Yol ya da güzergah ne olduğu fark etmeksizin araç olmasa dahi kırmızı ışıkta durulmalıdır.
  • Muayene Olmadan Trafiğe Çıkma: Trafikte yer alan araçların model ya da türü fark etmeksizin gerekli muayenelerinin yapılmış olması gerekir. Böylece aracın trafik halindeyken bir sorun yaşamayacağı ya da yaşatmayacağına emin olunur. Muayenesi olmayan aracın trafiğe çıkması ceza yöntemlerinden birisidir. Hız cezası sorgulama kadar en sık araştırılan türlerdendir.
  • Alkollü Araç Kullanma: Trafik içinde hem sürücünün hem de trafikte yer alan diğer araç sahiplerini korumak amacıyla alkollü araba kullanmak yasaktır. Meydana gelen kazaların büyük bir çoğunluğu alkollü araç kullanmaktan dolayı olduğu için cezaları diğer ceza türlerine göre daha yüksek fiyattan gerçekleşir. Ehliyetten alıkoymaya kadar durum gider.

Trafik Cezası Sorgulama için Hangi Siteye Girilmeli? EGM Trafik Cezası Sorgulama Nereden Yapılır?

Hız cezası sorgulama başta olmak üzere diğer trafik cezalarında kontrolü sağlamak ve ceza hakkında bilgi edinmek adına günümüzde tek bir adres kullanılmaktadır. Bilinenin aksine EGM sitesi üzerinden herhangi bir şekilde bilgi edinilemez. Emniyet Genel Müdürlüğü sitesi değil e-devlet üzerinden sorgulama yapılmaktadır.

hiz-cezasi-sorgulama

Hız Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Var olduğunu bildiğiniz ya da şüphelendiğiniz hız cezası sorgulama işlemleri için öncelikle e-devlet sitesine giriş yapmanız gerekir. E-devlete giriş esnasında T.C. kimlik numarası ve şifre gerekecektir. Şayet e-devlete öncesinde kaydınız yoksa şifre almak için PTT kurumlarına uğramalısınız. Böylece e-devlete girerek ceza sorgulaması yapabilirsiniz.

T.C ile Trafik Hız Cezası Sorgulama

E-devlet üzerinde T.C kimlik ile giriş yaptıktan sonra arama bölümüne ‘Trafik Cezası Sorgulama’ yazmalısınız. EGM’ye bağlı olarak elde edilen trafik cezaları kimlik numaranız ve plaka üzerine yansıtılmaktadır. Eğer araç sizin üzerineyse (plakada dahil olmak üzere) doğrudan cezalarınızı görebilirsiniz. Fakat plaka kiralıksa ya da ceza alan araç size ait değilse plaka bilgisi, ruhsat bilgisi ile sorgulama yapmalısınız.

hiz-cezasi-sorgulama
Hız Cezası Sorgulama

Plakadan Borç Sorgulama Hangi Araçlar için Yapılır?

Hız koridoru cezası sorgulama yapmak için belirli bir araç kriteri bulunmamaktadır. Herhangi bir araç ile hız sınırını aştıysanız tarafınıza hız cezası tutanağı iletilecektir. İletilme olmazsa bile hız cezası tutanak sorgulama yaparak ceza hakkında bilgi alabilirsiniz. Ticari araçlar, küçük ve geniş araçların tamamında hız cezası sorgulama yapılabilmektedir.

Radar Cezası Sorgulama Sonrası Nasıl Ödeme Yapılır? Plakaya Yazılan Ceza Ödeme Yöntemi

hiz-cezasi-sorgulama

Hız cezası sorgulama plaka ya da kimlik numarası üzerinden yapıldıktan sonra elbette belirli bir cezanız varsa bunun için de ödeme süresi meydana gelir. Hız cezası ödeme süresi ceza sorgulama alanında size yansıtılacaktır. Eğer hız cezası sorgulama işlemini ceza kesildikten sonra yaptıysanız ve hemen öderseniz indirimli ödeme seçeneğinden yararlanırsınız.

Günümüzde hız cezası sorgulama sonrası ödeme seçenekleri birden fazla bulunmaktadır. Seçeneklerden ilki vergi dairesi kapsamında yapacağınız ödeme yöntemidir. Diğeri bizzat ödeme yapmak isteyenler için banka şubeleri ve PTT olarak bulunmaktadır. Bunun yanı sıra hız cezası sorgulama yaptığınız e-devlet üzerinden de kart bilgilerinizi girerek anında ödeme yapabilirsiniz!

İlginizi Çekebilir: Yerli Otomobil TOGG Fiyatı Ne Olacak?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!