USD33,03
EURO35,98
JPY0,209000
RUB0,375600
GBP42,87
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.579,55
BTC64.767,12

Instagram Yeni Algoritma Hileleri

algoritma
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pek çoğunuz günlük hayatında hem sosyalleşmek hem de iş yapmak amacı ile Instagram kullanıyorsunuz. Elbette bu hem bir ihtiyaç hem de zaman öldürme yöntemidir. Bunun gibi pek çok uygulamada da bunu sağlayabilirsiniz ancak Instagram’ın verdiği keyif ve getirinin çok daha fazla olduğu gerçeği de bulunur. İşte bu sene yeni algoritmaları öğrenerek sizler de kendinizi sosyal medyada geliştirebilirsiniz.

Bildiğiniz üzere Instagram’ın bu yıl içerisinde geliştirip yenilediği önemli güncellemeler bulunuyor. Yapılan bu güncellemeler Instagram algoritmasının baştan aşağı değişeceği anlamını taşıyordu. Yani Instagram algoritma alt yapısını sıfırdan inşa etme kararı alarak yenilenmiştir. Bu güncellemelere başlamasının en büyük sebepleri de tahmin edebileceğiniz gibi rakipleri ve pazar payıydı.

Instagram Algoritmasında Rakipler ve Yenilikçi Gözlemler

Instagram’ın rakiplerinden bahsetmişken bir çoğunuzun da kullandığı TikTok ve YouTube shorts’tan bahsediliyor ki bunlar dikey formatta paylaşılan kısa videoların etkileşiminin yüksek olmasından kaynaklanır. Yani kısa video anlayışı son derece tutan bir olaydır. Instagram’ın güncelleme çalışmaları devam ederken ve hemen sonrasında etkileşim oranları çok fazla düşmüştü. Yine de yeni algoritma güncellemesi ile video özellikleri ve keşfet geliştirildi.

algoritmaVideoların kalitesini ayarladıktan sonra ilgi çekici bir formata getirmek de tahmin edeceğiniz gibi algoritma açısından önemli. Kendinize şu soruyu da sorabilirsiniz: Her şeyi denedim ama fazla bir izlenme yakalayamadım? İşte bunun cevabı için daha fazla ayrıntı bilmek ve algoritmanın çalışma prensibine uygun kullanmak gereklidir.

Algoritmanın Mantığı ve Özellikleri

1 – Video Paylaşımı

algoritmaŞu an Instagram video özelliklerine ve paylaşımlarına daha büyük bir öncelik veriyor. Fotoğraf paylaşımlarına veya fotoğraf gönderilerine neredeyse hiç etkileşim payı bırakmamaktadır. Örneğin eğer bir reels paylaşımı yaparken paylaşımınızı profesyonel kamerayla çekiyorsanız ya da telefonla çekiyorsanız dik bir şekilde çekmeniz gerekiyor. Eğer bir profesyonel video düzenleme programında render düzenlemesi yapacaksanız aynı şekilde dokuza on altı formatında almanız gerekiyor.

Video paylaşımlarının

2 – Ekran Kalitesi

Dik ekran ile 4K çekimler yapabilirsiniz. Bu çekim hem net hem de son derece akıcı bir görüntüye sebep olur. Videolarınızı Instagram’a yüklerken mutlaka bu videoyu 1080 formatına düşürerek yüklemeniz gerekiyor. Ayrıca Orijinal müzikler yani gerçek ortam sesini kullanmanız da reels videoları için geliştirici ve öne çıkarıcı bir algoritmadır. Bu şekilde yapacağınız paylaşımlar Instagram algoritması açısından daha faydalı olabilir.

algoritmaEkran kalitesi ve video çözünürlüğünün iyi olması izleyicilerin daha büyük bir hevesle videolarınızı izlemesine de sebep olan etkenler arasındadır. Kalitenin kötü olması izlenmeyi düşürdüğü gibi insanların önüne gelmesinin de önüne geçebilir. Özellikle algoritma algılaması için kalitesini es geçmemenizde fayda var.

3 – Etiket Kullanımı

Yapacağınız reels paylaşımlarında günümüzde pek değeri kalmamış olsa da hastag kullanmanız gerekiyor. Bu sayede hedef kitleye ulaşmak ve onların keşfetine düşmek daha kolay oluyor. Bu tür bir keşfet algoritmasını tetiklemek için muhakkak paylaşımınıza uygun etiketlerle geliştirmeniz gerekir. Bu hashtagler 5-6 civarında olursa gayet yeterlidir.

algoritmaYani bu pek çok Instagram kullanıcısı etiket üzerinden içerik araştırması yaptığı için alakalı etiketler kullandığınız zaman bu kişilerin beğenilerine ve kaydetlerine daha fazla maruz kalarak Instagram hesabınızın algoritmada öne çıkmasını sağlayabilmeniz de mümkündür.

4 – Instagram’da Vakit Geçirme

Instagram’da gezinirken biraz da vakit geçirmeniz algoritma açısından önemsenen bir durum. Arkadaşlarınızın fotoğraflarını beğenebilir ve keşfetinize düşen videoları izleyebilirsiniz. Kendi paylaşımınızı yaptıktan sonra da uygulamadan çıkmadan yine Instagram üzerinde gezinerek ve keşfete girerek, storylere bakarak, gönderileri beğenerek, yorumlar yaparak, kaydederek biraz daha dolanmakta çok büyük fayda vardır.

algoritmaInstagram algoritmasının harekete geçmesinde son derece faydalı olan etkileşimler gün geçtikçe daha da önem kazanır. Bu sayede Instagram genel anlamda sizi fark edecek ve paylaşımlarınızı gönderilerinizi öne çıkarma konusunda size yardımcı olacaktır.

5  –  İçeriğin Kalitesi

İçerik konusu da algoritmanın olmazsa olmaz özellikleridir. Instagram’ın başındaki kişilerin yapmış olduğu açıklamalar her zaman orijinal içerikler konusunda sizleri teşvik etmesi yönünde olmaktadır. Öncelikle Instagram hesabı sayfanızın nasıl içerikler üreteceğini, nelerden bahsederken hangi kitleyi hedef aldığını bilmek ve belirlemek gereklidir. Sayfanız belki bir ürün veya hizmet satışı ile alakalı bir sayfa olabilir ya da bir danışmanlık sayfası olabilir.

algoritma
Algoritma

Tüm ürün incelemeleri, pratik bilgiler, tüyolar ve yemek tarifleri içeren videolar olabilir. Bunun yanında gezi, mekân tavsiyeleri, yemek tavsiyeleri videoları da buna dahil olabilir. Artık siz keyfinize ve ilgi alanlarınıza göre bunu rahatça belirleyebilirsiniz. Bir başka sayfa yapısı önerisi de belki bir topluluk oluşturmaktır. Bu bir film önerisi sayfası olabilir ya da bir çevre örgütüne bağlı sosyal sorumluluk sayfası olabilir.

6 – İlk Saniyelerde İlgi Toplama

İçeriklerim nasıl geçilmeden izlenir? Diye bir soru sormanız gayet normal. Bunun için insanların ilk birkaç saniyede dikkatini çekmeniz gerekir. Bu sayede izleyici merak eder ve videonuzu izlemek ister. Bu konuşmalarda da anlatacağınız yani paylaşım yapacağınız içerik ne olursa olsun videonun ilk 3 ila 5 saniyesinde izleyeni harekete geçirecek, merak etmesini sağlayacak bazı komutlarla başlayabilirsiniz.

algoritmaDikkat çekmek için örnek vermek gerekirse bir yemek tarifi verdiğinizi düşünebilirsiniz. Verdiğiniz bilgiyi hem anlatarak hem de uygulayarak karşı tarafta izleyen bu durumu kendi içerisinde onaylamış olurlar ve onda bir rahatlama duygusu yaratır. Bu durum hem videoyu kaydetmesini hem de arkadaşlarına göndermesini sağlar. Bu da tabii haliyle videonuzun viral olmasına neden olur ve daha fazla kitleye ulaşmanızı sağlar.

7 –  Seri Videolar Çekimi

Çok beğenilen bir video paylaştığınızda ve etkileşiminiz arttığında çok sevineceksiniz. Ancak bunu sürekli hale getirmeniz ilerleme ve algoritma açısından önemlidir. Bunun için tutan içeriklerinizi bir seri haline getirmeniz daha çok insana ulaşmanız için bir anahtar olacaktır.

algoritmaÖrneğin cep telefonuyla alakalı bir tüyo veriyorsanız bunu bir seri şekilde devam etmeniz izleyici açısından hem bir devamlılık hem de bir bağlayıcılık yaratacaktır. Bu adımları uygulayarak orijinal içeriklere ulaşmak mümkündür. İlk videoda yakaladığınız etkileşimi diğer serilerde de yakalayabilirsiniz. Ayrıca bu durum izleyicinin yani takipçinin beklentisini de arttırır.

8 –  Sürekli Gelişebilmek

Her video ve içerik denemelerinizde daha iyi bir ses tonu, daha iyi bir ışık, daha iyi bir görüntü, daha iyi bir içerik üretmek sizi algoritmada öne çıkaracaktır. Geliştiğinizi takipçilerinize de hissettirdiğinizde ne kadar çok izlenme arttırdığınızı kendiniz de gözlemleyeceksiniz.

algoritmaSürekli gelişebilmem sayesinde takipçilerinizin takdirini de toplayabilir ve algoritmanın tüm basamaklarını başarılı bir şekilde atlayabilirsiniz. Ve üstelik kendinizi geliştirdikçe daha kaliteli ve orijinal içerikler üretebileceğini bizi de görmüş olursunuz.

9 –  Tutan İçeriklerin Yeniden Paylaşımı

Bir diğer algoritma tavsiyesi de çok tutan bir içeriğinizin yeniden paylaşılmasıdır. Şöyle düşünün: reels videosu paylaştınız ve bu çok izlendi. Aynı zamanda size çok fazla takipçi kazandırdı. Bunu tekrardan paylaşmanız algoritmanın sizi öne taşır. Bu çok mantıklı gelmeyebilir ama sürekli sayfanıza yeni takipçi geliyorsa bu paylaşımınızı yeni takipçilerin tekrar görmesi tekrardan yeni takipçi kazanabilmeniz gereklidir.

algoritmaÖzellikle paylaşımın sık sık tekrarlanması ile göreceksiniz ki beğenileriniz zamanla artış gösterecek. Bu da profilinizi geliştirmeniz için size en büyük fırsatı verir.

10 –  Paylaşım Saati ve Günleri

Eskiden olsa paylaşım saatleriyle alakalı biraz dikkat etmek gerekirdi ancak yeni algoritmada özellikle algoritmanın yenilenmesinden hemen sonraki bu dönemde paylaşım saatleri çok fazla değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle de her saat önemlidir. O yüzden Instagram uygulaması üzerinden profesyonel pano bölümüne girerek takipçilerinizin günlük ve saatlik en çok yoğun Instagram kullanım saatlerine bakarak paylaşımlarınıza devam edebilirsiniz.

algoritmaPeki hangi gün ve saatlerde paylaşılabilir? Genel anlamda Türkiye’de Salı, perşembe ve hafta sonları Instagram kullanım oranları biraz yükseliyor.

11 – Paylaşım Yorumları

Paylaşım yaparken fake hesap yorumları almaktan vazgeçmeniz de yeni algoritma için gerekli ve önem verilen konular arasında yer alır. Çünkü fake hesapların yaptığı yorumlar takipçilerinizin hoşuna gitmeyebilir. Ayrıca tanıttığınız bir ürün varsa fake hesaplardan yapılan yorumlar güven sarsıcı bir özelliğe sahip olur. Bu nedenle az yoruma sahip olsanız dahi gerçek ve orijinal olmaları çok daha önemlidir.

algoritmaAlgoritmanın hesabınızı ilerletmesi için gerekli olan güven duygusu paylaşım yorumları ve beğeni sayısıyla doğrudan ilişkilidir ve Instagram buna oldukça fazla önem verir.  Eğer içeriğiniz kaliteli ve orijinal ise bu sayı zaten otomatikman artacaktır ve sizi ileriye götürecektir.

12 – Reklam Almak ve Vermek

İçerikleriniz ne kadar kaliteli ve düzgün olursa olsun eğer Instagram üzerinden reklam verirseniz çok daha fazla insana kısa sürede ulaşmanız mümkün.  Bu sayede yeni takipçilerin beğenisi ve videolarınızı kaydetmesi sebebiyle algoritma sizi özellikle keşfet bölümünde daha da ileriye atacaktır. Dilerseniz ücret karşılığında içerik üreticileri olup reklam alarak da hem tanıtım yapabilir hem de gelirinizi arttırıp daha fazla reklam vermeyi amaçlayabilirsiniz.

algoritmaTüm bu basamaklar göz önünde bulundurulduğunda artık Instagram’ın algoritmasına hâkim olmamanız için bir sebep kalmayacaktır. Hem kendinizi hem de profilinizi geliştirme konusunda bu adımları takip ederek kendinizi hızla bir fenomen aline getirebilirsiniz. Üstelik her geçen gün büyüyerek ilerlersiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!