USD32,53
EURO34,67
JPY0,210900
RUB0,345200
GBP40,59
EURO/USD1,06
BIST9.637,37
GR. ALTIN2.499,67
BTC62.908,08

Kredi Kartı ile Yapılan Ödeme İptali Nasıl Yapılır?

kredi-karti-ile-yapilan-odeme-iptali
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kredi kartı ile yapılan ödeme iptali mümkün mü? Kredi kartı ödeme iptali nasıl yapılır? Hayatımızın bir parçası haline gelen kredi kartları hemen hemen her ödemeyi gerçekleştirebiliyoruz. Yapılan ödemeler bazen kullanıcı tarafından bazen de satıcı tarafından hatalı yapılabiliyor. Bu yüzden de yapılan işlemi iptal etmek için birkaç işlem yapılması gerekiyor.

Yapılan alışverişler sonrasında ya da hatalı yapıldığı düşünülen harcamaların ardından işlemin iptalini gerçekleştirmek bazı durumlarda mümkün olabiliyor. Özellikle kredi kartı harcamaları iptal işlemlerini mümkün kılmaktadır. Peki, kredi kartı ile yapılan ödeme iptali nasıl olur?  Kredi kartı ile yapılan ödeme iptal edilebilir mi? Kredi kartı harcama iptali ile ilgili tüm merak edilenler şöyledir:

Kredi Kartı ile Yapılan Alışveriş İptal Edilebilir mi?

kredi-karti-ile-yapilan-odeme-iptali
Kredi Kartı ile Yapılan Ödeme İptali

Harcamaların büyük bir bölümü kredi kartlarıyla gerçekleştiğinden yapılan harcamalara ilişkin düzenlemeler de her geçen gün yenileniyor. Böylece yapılan her hatalı işlemin telafisi mümkün olabiliyor. Tabi ki belirli şartlar altında gerçekleştirilen bu işlemlerle birçok hatalı harcamanın önüne geçilmiş oluyor. Bu sebeple kredi kartı ile yapılan ödeme iptali ile ilgili bankaların belirlemiş olduğu şartları takip etmek gereklidir.

Kredi kartı ile ödeme iptali hemen hemen her bankada aynı işlemlere tabi tutulmaktadır. Fakat bazı durumlarda bankalar arası farklılık olabiliyor. Bu nedenle eğer kredi kartı ile yapılan ödeme iptali işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız ilk olarak bankanız ile görüşmeniz önemlidir. Ardından iptal süreci hakkında detaylı bilgilendirilerek işlemlerinizin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Yapılan Taksitli Alışverişin İptali Nasıl Yapılır? Kredi Kartı ile Yapılan Ödeme İptali

Yapılan harcamanın ödemesi pos cihazı ile ya da online olarak gerçekleşmiş olabilir. Fakat bu durum kredi kartı ile yapılan ödeme iptali hakkınızı ortadan kaldırmaz. Pos cihazına hatalı bir tutar girilmesi, satın almış olduğunuz bir ürün veya hizmeti beğenmemeniz durumunda iptal işlemi gerçekleşebilir. Hatta yanlış bir kart ile ödeme yapsanız bile yapılan işlemin iptali mümkündür.

Kredi Kartı ile Yapılan Alışverişte İade İşlemi Nasıl Yapılır?

kredi-karti-ile-yapilan-odeme-iptali

Yaptığınız işlemin hatalı veya yanlış olduğunu düşünüyorsanız öncelikle satın alma işleminin gerçekleştiği mağazadan gerçekleştiğini belirtmek gerekir. Çünkü pos cihazlarının alınan ödemeyi iptal etme özelliği vardır. Böylece kredi kartı ile yapılan ödeme iptali için süreci başlatmış olursunuz. İptal işleminin gerçekleşmesi için ilgili personeller gerekli tüm işlemleri yaparak yaptığınız alışverişin iptalini gerçekleştireceklerdir.

Mağaza alışverişlerinde yapılan işlemler eğer yanlış kredi kartı ile yapıldıysa tekrar aynı mağazaya giderek işlemin iptalini isteyebilirsiniz. Ardından Doğru kredi kartı ile işleme devam ederek satın alma sürecini tekrar başlatabilirsiniz.

Alışveriş işlemini internet üzerinden kredi kartı ile gerçekleştirdiyseniz kredi kartı ile yapılan ödeme iptali işlemini alışveriş sitesine girerek gerçekleştirebilirsiniz. Siparişlerim bölümünden sipariş iptali veya iade sürecini başlatarak iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm bu işlemleri yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Satın alınan bazı hizmet ve ürünlerin iade ve iptal süreci belirli süreye tabi olabilir. Eğer iade süresini aşarsanız iptal işlemi gerçekleşmeyebilir. Kredi kartı ile yapılan ödeme iptali konusunda pos cihazı ve internet iadeleri ile ilgili daha detaylı bilgiler için bankanız ile görüşebilirsiniz.

İnternetten Kredi Kartı ile Yapılan Ödeme İptali İşlemleri

İnternetten kredi kartı ile yapılan ödeme iptali çok kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Tek yapmanız gereken alışveriş yaptığınız siteye girerek sipariş ettiğiniz ürünün iptalini ya da iadesini gerçekleştirmek olacaktır. Eğer iadesini ya da iptalini gerçekleştireceğiniz ürün gerekli koşulları sağlıyorsa iptal süreciniz kolay bir şekilde sağlanacaktır.

Satın aldığınız ürünün iptalinin onaylanmasının ardından para iade süreci başlayacaktır. Her firmanın ve sitenin süreci farklı olabileceğinden net bir gün sayısı vermek doğru olmayacaktır. Bu nedenle alışveriş yaptığınız sitenin iade politikasını incelemek yeterli olacaktır. İade işleminiz site tarafından onaylandıktan sonra çalışmış olduğunuz banka tarafından kartınıza para iadesi gerçekleşecektir.

İnternet Alışverişini Bankadan İptal Ettirme Yolları

kredi-karti-ile-yapilan-odeme-iptali

İnternetten yapılan alışverişlerde beklenilen ürün gelmeyebilir, sahte veya hatalı olabilir. Bu tip durumlarda da bazı firmalar iade sürecini yokuşa sürebiliyor. Öyle ki bazı durumlarda iade bile etmeyebiliyorlar. Bu durumda da tüketiciler, online yapılan ödemelere sıcak bakmayabiliyor ve bilgilerinin çalınmış olabileceği şüphesine düşebiliyorlar. Fakat endişe etmenize gerek yok çünkü paranızı geri alabilirsiniz.

Gerçekleştirdiğiniz alışveriş ister fiziki olarak isterseniz de online olarak gerçekleşmiş olsun kredi kartı ile yapılan ödeme iptali işlemi mümkündür. Satın alınan ürünü satıcı değiştirmek veya iptal etmek istemiyorsa paranızı bankadan talep edebilirsiniz.

Bankaların POS cihazlarını ve kredi kartlarını kullandırdığında müşterinin satın almış olduğu ürün ile ilgili sorumluluğu vardır. Bu tip durumlarda banka zararı karşılamakla yükümlüdür.  Ardından parayı o işyerinden tahsil etmektedir. Çünkü işyerleriyle bankalar arasında imzalanmış olan anlaşmada bu durum ile ilgili yazılı ibareler mevcuttur. Böylece kredi kartı ile yapılan ödeme iptali sorunsuz bir şekilde gerçekleşmiş olur.

Kredi Kartı ile Yapılan Ödeme İptali Garanti Bankası Tarafından Nasıl Yapılıyor?

Kredi kartı ile yapılan ödeme iptali Garanti Bankası’ndan çok kolay bir şekilde gerçekleştiriliyor. Yapılan harcamanın bir başkası tarafından rızanız olmadan yapıldığını düşünüyorsanız hemen müşteri hizmetlerini arayarak ya da banka ile görüşerek yaşadığınız problem ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Bunun dışında eğer harcamayı siz yaptıysanız ve işlemin iptalini istiyorsanız önce mağaza ile görüşmek yeterlidir.

Mağaza ile görüşmenizin ardından sonuç olumlu değilse kredi kartı ile yapılan ödeme iptali için bankasınız ile görüşerek süreci başlatabilirsiniz.

Kredi Kartı ile Yapılan Ödeme İptali Ziraat Bankası

kredi-karti-ile-yapilan-odeme-iptali

Ziraat Bankası müşterilerine kredi kartı ile yapılan işlemlerin iptali konusunda zorluk çıkarmamaktadır. Yaşadığınız sorun ile ilgili müşteri hizmetlerini arayarak yardım alabilir veya internet şubeden işlemlerinize devam edebilirsiniz.

POS Cihazı İade İşlemi Nasıl Yapılır?

Mağazalar çalıştıkları bankalara ait POS cihazlarını belirli sebeplerden ötürü iptal etmek isteyebilirler. Bu durumda tek yapmanız gereken çalıştığınız banka ile görüşmek olacaktır. İade süreci ile ilgili sizden talep edilen evrak ve cihazları eksiksiz bir şekilde bankaya göndererek süreci başlatabilir ve POS cihazınızı iade edebilirsiniz.

POS Cihazından Kredi Kartına İade Nasıl Yapılır?

POS cihazları üzerinden yapılan ödemelerin iadesi mümkündür. İade işlemi firmalar tarafından aynı gün yapılsa da bankaların prosedürü gereği birkaç gün sonra gerçekleşebilir. Fakat her durumda da kredi kartı ile yapılan ödeme iptali için gerekli iade için tutarı mutlaka kredi kartına iade edilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!