USD32,99
EURO36,03
JPY0,209500
RUB0,380300
GBP42,78
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.557,83
BTC60.789,83

Bir Devir Sonra Erdi: Kredi Kartına Nakit Avans Verme Durduruldu!

kredi-kartina-nakit-avans
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kredi kartına nakit avans verilmesi birçok kişinin harcamalarında yardımcı oluyordu. Düşük faizle sağlanan bu maddi imkân ile yaşamı idame ettirmek kolaydı. Ancak pazartesi itibari ile bankalar tarafından alınan karar kart kullanıcılarını şoke etti! Artık kredi kartına nakit avans verilmiyor. Bu durum birçok kullanıcının kafasını da karıştırmış durumda.

Kredi Kartına Nakit Avans Neden Durduruldu?

Merkez Bankası tarafından daha önce yapılan açıklamalar, bankaların hızlı reaksiyon almasına neden oldu. Buna göre yapılan açıklamada kredi kartı aracılığıyla yapılan nakit çekimlerindeki türlere %30 oranında menkul tesis zorunluluğu getirildi.

Bankalar tarafından alınan bu karar neticesinde ise maalesef kullanıcıları üzen karar açıklandı. Pazartesi itibari ile devlet ve özel bankaların neredeyse tamamında kredi kartına nakit avans çekimi durduruldu. ATM’de nakit avans çekimi yapmak isteyen kullanıcılar hata ile karşılaştı.

Kredi Kartına Nakit Avans Ne Zaman Verilecek?

Henüz yeni bir karar olması neticesiyle bankaların tekrar nakit avansa geçip geçmeyeceği net değil. Bu yüzden kullanıcıların hem nakit avans hem de kredi çekimlerinde dikkatli olmasında fayda var. Yapılan açıklama neticesinde çekilecek kredi türüne bağlı olarak bir önceki hesap kesimi dikkate alınıyor. O hesap kesiminden bu yana büyüme oranı %3’ün üstündeyse kredi tutarı kadar menkul kıymetin olması şart.

Hal böyle olunca menkul kıymet geçmişi olmayan kişiler için kredi kartına nakit avans çekimi resmen hayal oldu! Hatta öyle ki yapılan bu değişim seçimden de etkilendi. Birçok bankanın gerek nakit avans hesaplamaları gerekse kredi çekimleri için seçim tarihi olan 28 Mayıs’ı bekliyor. Kredi türü fark etmeksizin kredi kartı üzerinden nakit avans almak isteyenlerin 28 Mayıs’ı beklemesi belirtiliyor.

Esnek Hesap Limitleri de Düşürüldü!

Kullanıcıların karşı karşıya kaldığı tek şok durumu bununla da sınırlı kalmadı. Bankalar tarafından alınan tedbirler neticesinde esnek hesaplarda da değişime gidildi. Esnek hesap sahibi olan bireylerin kredi limitlerinde düşüş yaşandı. Bankalar arasında farklılık göstermekle birlikte örneğin Yapı Kredi tarafından 10 bin TL hesap limiti 3 bin TL’ye kadar düştü!

Ekonomi Uzmanları Konuya İlişkin Açıklama Yaptı

Türkiye ekonomi borsa ve gündemi bu kadar çalkantılıyken elbette konu ile alakalı uzmanlardan açıklamalar da geldi. Bankacılık kaynaklarında genel olarak açıklamalar ve konuşmalar Dünya Gazetesi yazarına göre şu şekildedir:

‘’ Tüketiciler ve kullanıcılar genel olarak ihtiyaçlarını nakit avans ile sağlıyordu. Kredi kartına nakit avans çekiliyordu. Üstelik bu 1,36 oranında düşük bir faizle sağlanıyordu. Menkul kıymet zorunluluğu ile çoğu banka pazartesi gününden sonra kredi kartına nakit avans verilmesini kapattı’’

Yapılan diğer yorumlar arasında ise alınan bu kararın bankaların aleyhine olduğu ve bankacılık sektöründe kişisel enflasyonun kısılması amacıyla olduğu bulunuyor.

Twitter’da Kredi Kartı Kullanıcıları İsyanda!

Tahmin edersiniz ki kredi kartına nakit avans verilmesinin durdurulması birçok kullanıcı da şok etkisi yarattı. Kredi kartı kullanıcıları sosyal medya hesapları üzerinden durumla ilgili görseller paylaştı. Bankacılık uygulamaları ile girdiklerinde nakit avans miktarının tamamen düşürüldüğü ve reddedildiği yönünde bilgiler giderek yayılıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!