USD32,51
EURO34,82
JPY0,211600
RUB0,345800
GBP40,69
EURO/USD1,07
BIST9.549,53
GR. ALTIN2.490,69
BTC62.789,29

Kredi Notu Nedir? Kredi Notunu 3 Farklı Yolla Öğrenmek!

kredi-notu-nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kredi notu nedir araştırması kredi çekecek veya kredi çekme düşüncesi bulunan kişilerce oldukça merak ediliyor. Kredi notu nedir veya kredi puanı kişinin banka ya da finans kuruluşlarıyla arasında geçen mali dengelere dayanarak analiz sonucu ortaya çıkarılan sayısal ifadedir.

Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Öğrenme Nereden Yapılır?

Kredi notu nedir, başka bir deyişle kişinin bankalar ile gerçekleştirdiği işlemleri barındıran kişisel finans geçmişi kredi sicilidir. Finansal yükümlülük altına girecek olan kişinin ödemeyi nasıl yapacağının performansını, geçmiş dönemlerin verilerine göre ortaya koyan bir göstergedir.

kredi-notu-nedirKredi notu nedir, kredi notu tanımı öğrenildikten sonra sıradaki soru kredi notu nasıl öğrenilir olacaktır. Kredi notu sorgulamayı birçok banka, müşterisine sunar. Bankalar aracılığı ile kredi notunu öğrenmenin iki yolu vardır:

 1. Banka Şubesi
 2. İnternet Bankacılığı

Banka şubesinden kredi notu nedir kredi notunuzun kaç olduğunu öğrenmek için şubeden bunu rica edebilirsiniz. Ek olarak kredi başvurusu yapıldığında da öğrenilebilir.

Şubeye gitmeden öğrenmek için internet bankacılığı yardıma koşacaktır. Bu işlemde internet bankacılığına giriş yapılır ve ilgili menüye girilir, belirli bir tutar karşılığında kredi risk raporu öğrenilir.

Kredi Notu Öğrenme e- Devlet Üzerinden Nasıl Gerçekleştirilir?

Kredi çekmek isteyen kişilerin yoğun olarak ilgi gösterdiği Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu e- Devlet üzerinden ücretsiz bir şekilde hizmete sunuluyor. Bu sorgulama için e- Devlet sisteminde kayıtlı olan telefon numarasının doğrulanmış olması kesin bir koşuldur. Aksi takdirde işlem yapmak mümkün değildir. Adım adım kredi notu nedir, e- Devlet üzerinden Findeks kredi notu nasıl öğrenilir:

 1. E- Devlet sistemine şifre ile giriş yapılarak kimlik doğrulanmalıdır. Daha sonra ‘Risk Merkezi Raporu Başvurusu’ hizmeti seçilmelidir.
 2. Beliren ekranda ‘Kredi Limit ve Borç Bilgileri’ veya ‘Çek Bilgileri’ raporlarından birisini edinme talebi yollanmalıdır.
 3. Yollanılan talebin Türkiye Bankalar Birliği’ne gönderimi sonrası talep yoğunluğuna bağlı 2 saat ile 1 gün arasında değişebilen zamanlarda rapor hazır hale gelir.
 4. Kısa mesaj yani SMS ile raporun hazır olduğuna dair bilgi, başvuru yapan kişiye ulaştırılır. Bu mesaj, hazırlanan raporu indirmek için kullanılacak şifreyi içerir.
 5. Başvuruda bulunan kişi bu bilgilendirme sonrası e- Devlet uygulamasına giriş yapmalı ve ‘Risk Merkezi Rapor Başvurusu’ başlığını seçmelidir.
 6. Türkiye Bankalar Birliği’nin doğrulama ekranına yönlendirildikten sonra kısa mesaj ile gelen şifre bu ekrana girilmelidir. Bu işlemden sonra rapora ulaşarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi Puanı Kaç Olmalı? Değerler Nedir?

kredi-notu-nedir
Kredi Notu Nedir

Kredi notu nedir ve kredi notları kaç olmalı da merak edilen bir konudur. Kredi notları çok geniş bir yelpazede incelenir ve müşteriler risk durumlarına göre gruplandırılır. Bu skaladaki kredi skoru değerleri 0 ve 1900 arasında değişir. Doğrusal ilerler ve en düşük not 0 iken en yüksek değer 1900 olarak kabul görür. Kredi puanı 1900’e ne kadar yakınsa kredi başvurusu onaylanma olasılığı da o kadar artar.

Kredi skorunun 0 olması bankalarda belirsizlik anlamı taşır. Bu puan genelde daha önce bankalarla ilişki kurmayan kişilere ait olur. Bundan dolayı da bankalar 0 puana sahip kişilerin risk durumundan emin olamamaktadır. 0 kredi notuna sahip kişilerin önce kredi notu oluşturması gerekir.

Kredi Notu Nasıl Yükselir? 3 Ayda Kredi Notu Yükseltme Yolları Neler?

Kredi notu nedir diye bakıldığında olarak bankalara yapılan ödemelerin ve borcun analiz edilmesiyle ortaya çıkan nottur şeklinde tanımlanır. Bundan dolayı da kredi notu düşük olduğunda bankanın kredi verme noktasında ‘riskli’ konuma düşebilirsiniz. Kredi notu nedir, bir kredi notu nasıl yükselir diye bakıldığında kredi notunuzun yükselmesi için yapılabilecekler:

 • Kredi kartı borçları zamanında ödenmelidir,
 • Kredi kartı iptal edilmemelidir,
 • Çekilen kredi erkenden kapatılmamalı, 1 yıl düzenli ödemeden sonra kapatılmalıdır.
 • Kredi kartı sık sık kullanılmalıdır,
 • Kefil olma durumlarına dikkat edilmeli, kefil olunacak kişi çok iyi seçilmelidir.
 • Düşük limitli kredi kartı çıkartılabilir,
 • Borcun tamamı ödenmelidir.
 • Kredi kullanım yoğunluğu arttırılmalıdır.

Kredi Çekmek İçin Kredi Notları Kaç Olmalı?

kredi-notu-nedir

Gruplara ayrılan kredi notlarında, notların skalasına göre kredi başvurusunun onaylanma durumları da değişir. Kredi notu nedir kredi grup puanları nasıldır diye incelendiğinde puanlar şu şekildedir:

 • 1ile 699 puan arası: Risk olarak en yüksek riskli gruptur. Bu grupta yer alma durumlarında finansman başvuruları reddedilir.
 • 700 ile1099 puan arası: Orta riskli gruptur. Bu grupta yer alındığında başvuruların reddedilme olasılığı yüksek olmaktadır.
 • 1100 ile 1499 puan arası: Az riskli gruptur. Bu grupta yer alınıyorsa gelire odaklanarak incelenen başvurunun kabul olasılığı bulunur.
 • 1500 ile 1699 puan arası: İyi olarak nitelendirilen gruptur. Bu gruptaki kişilerin başvuruları yüksek ihtimalle kabul edilecektir.
 • Son olarak 1700 ile 1900 arasındaki puanlar: Çok iyi olarak nitelendirilen gruptur. Bu gruba dahil olan kişilerin farklı nedenlerden dolayı sorun çıkmazsa başvuruları onaylanır.

Az Riskli Kredi Notu Nedir, Ne Anlama Gelir?

Kredi notları genellikle beş farklı risk grubuna ayrılmıştır. Bu risk gruplarında her bir grup belli puan aralıklarına sahiptir ve farklılık gösterebilir. Az riskli kredi notu nedir diye bakıldığında bu grup ise 1100- 1499 puan arasında yer alır. Bu grubun kredi başvurusunun kabul edilme olasılığı bulunur.

950 Kredi Notu ile Kredi Çekme Mümkün Mü?

kredi-notu-nedir950 kredi notu nedir, 950 kredi notu ile kredi çekmek mümkün mü diye bakıldığında 950 kredi notuna sahip kişi orta riskli gruptadır. Beş şekilde gruplandırılan kredi notlarında 700- 1099 puan arasında yer alır. Bu grup için kredi başvurusunun reddedilmesi büyük olasılık taşır. Bazı bankalar bu gruptaki kişilere yalnızca kefil veya ipotek göstererek kredi verebilir.

Ülkelerin Kredi Notu Nedir? Değişiklik Gösterir Mi?

Ülke kredi notu nedir sorusuna verilebilecek cevap, ülkelerin kredibilitesi hakkında derecelendirme kuruluşlarının bağımsız görüşleri olarak tanımlanmaktadır. Ülkenin kredibilitesi o ülkenin politik, sosyal ve ekonomik yapısına göre belirlenir. Kredi notları ülkelere göre değişiklik gösteren bir durumdur.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!