USD32,16
EURO34,98
JPY0,206600
RUB0,355500
GBP40,94
EURO/USD1,09
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.415,80
BTC68.640,97

2 Türk Bankası Rus Ödeme Sistemi Mir’in Kullanımını Durdurdu!

rus-odeme-sistemi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rus ödeme sistemi Mir, İş Bankası ve Denizbank tarafından kullanımının durdurulduğu bildirildi. Amerika Birleşik Devletleri’nin geçtiğimiz hafta Rusya’ya yönelik yaptırımların içinde Rus ödeme sistemi Mir de yer almaktaydı. Peki Mir kart nedir? Mir ödeme sistemi ne demek? İşte detaylar…

Mir Ödeme Sistemi Hangi Bankalarda Var? Rus Ödeme Sistemi

rus-odeme-sistemi
Rus Ödeme Sistemi

Mir ödeme sistemi nedir diye merak edenler için kısaca Rusya Merkez Bankası tarafından kabul edilmiş olan bir ulusal ödeme sistemidir.

ABD Hazine Bakanlığı’nın geçtiğimiz hafta getirmiş olduğu yeni yaptırımlar, Mir’i işleten Rus Ulusal Kart Ödemeleri Sistemi’ni (NSPK) de kapsıyor. Mir kart Türkiye, Rusya’dan Türkiye’ye tatile gelen turistler tarafından oldukça sık kullanılmakta. Peki Rus ödeme sistemi hangi bankalarda mevcut?

1 – İş Bankası

Pazartesi günü hisselerinde yüzde 10 değer kaybeden İş Bankası, Mir ödemelerini durdurduklarını açıkladı. Kararın etkili olmasında ABD Hazine Bakanlığı’nın yeni yaptırımlarının olduğunu ifade ettiler. Ayrıca İş Bankası, ulusal ve uluslararası hukuka, ticari iş kurallarına ve düzenlemelere uygun davranma konusunda kararlı olduklarını da dile getirdi.

2 – Denizbank

Denizbank, Reuters haber ajansına yamış olduğu açıklamada, “Şu anda Mir sistemi ile hizmet veremiyoruz” dedi ve bankanın “uluslararası yaptırım düzenlemelerine uygun bir şekilde hareket ettiği” açıklandı.

Reuters haber ajansının yayımladığı haberde iki bankanın da ayrı ayrı açıklamalarla Mir sisteminin kullanımını durdurması, Türkiye’nin dengeli bir diplomasi izlemeye çalıştığı bu dönemde Batı ile Rusya arasındaki mali ateşte kalmaktan kaçma çabalarını yansıttığını dile getirdi.

3 – Ziraat Bankası

rus-odeme-sistemi

Ziraat Bankası, Mir ödeme sistemini devam ettiren bankalar arasında. Mir ödeme sistemi son dakika açıklamalarının ardından kamu bankaları ödeme sistemini devam ettiklerini duyurdu. Mir kart sahibi olan kişilerin işlemlerini rahatlıkla yapabilecekleri bildirildi.

4-  Vakıfbank

Vakıfbank da Mir kullanımında değişikliğe gitmeyen bankalar arasında yer almakta. Kamu bankalarının bu kararı ile Rus ödeme sistemi kullananları rahatlattı.

5 – Rus Ödeme Sistemi Kullanan Son Banka: Halkbank

Rus haber ajansı TASS’ ın haberinde de belirttiği üzere Halbank’ta Mir ödeme sistemini durdurmayan bankalar arasında yer almakta.

ABD Hazine Bakanlığı geçtiğimiz ay Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD)’a bir mektup gönderdi. Mektupta, Rusya’ya yönelik yaptırımlar doğrultusunda ticari ilişkileri kesmemeleri halinde cezalarla karşı karşıya olabilecelerini duyurmuştu.

NATO üyesi olan Türkiye, Ukrayna işgalinin ardından Rusya’yı hedef alan Batı yaptırımlarını uygulamadı ve iki tarafla da yakın ilişkilerini devam ettiriyor. Fakat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sık görüşmesi iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin Batılı diplomatları endişelendirdiği belirtiliyor.

Kaynak: https://tr.euronews.com/2022/09/19/is-bankasi-ve-denizbank-rus-odeme-sistemi-mirin-kullanimini-durdurdu

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!