USD32,77
EURO35,09
JPY0,208900
RUB0,366300
GBP41,61
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.457,00
BTC66.183,01

Kobi Ne Demek? Kobi Destek Kredisi Kimlere Verilir 2021?

kobi ne demek kredihizmeti3-min
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kobi ne demek? Kobi ne gibi hizmetler sunuyor? Soruları işletmeler tarafından oldukça merak edilmektedir. Dünya piyasasında birçok sektör ve firma yer almaktadır. Bu işletmelerin küçük ve orta boylu olanlarına kobi denmektedir.

Bir işletmenin kobi sayılabilmesi için belli başlı şartlar gerekir. Eğer bu şartlar tam olarak yerine getirilmezse işletmeniz kobi olarak gözükmeyecektir. Kobi hizmetinden yararlanabilmek için işletmiş olduğunuz yerin hem finansal yönden istenen düzeyde olmalıdır. Bunun haricinde hem de yapı olarak yönetmeliğin getirmiş olduğu kurallara uygun olmadır.

Kobi Nedir Özellikleri Nelerdir?

kobi ne demek kredihizmeti2-min
Kobi Ne Demek?

Kobi ne demek sorusunun en net cevabı kelimenin açılımı incelendiğinde ortaya çıkmaktadır. Küçük ve orta boyuttaki işletmeler şeklinde bir tanım bizlere ipucu sunmaktadır. Peki, tam olarak kobi nedir özellikleri nelerdir hep birlikte inceleyelim.

Bir işletmenin küçük ve orta boyuttaki işletmeler olarak gözükebilmesi için kendi bünyesi altında en fazla 250 personel çalıştırması gerekir. Bunun haricinde ise kazanmış olduğu mali bilançonun 40.000.000 TL tutarını geçmemesi gerekir. Kobi olarak nitelendirilen işletmelerde kendi içlerinde sınıflandırmalara ayrılmaktadır.

Kobilerin sınıflamalarına göre çalışan kişi sayısı ve mali bilançonun tutarı değişir. Bu işletmeler küçük, orta ölçekli ve mikro işletmeler olarak sınıflanmaktadır.

1- Küçük İşletmeler

Son yayınlanan yönetmeliğe göre küçük işletmeler, işletme adı altında en fazla 50 işçi çalıştırabilirler. Eskiden 8 milyon olan toplam hasılat tutarı artık 25 milyon liradır.

2- Orta Ölçekli İşletmeler

Bünyesinde en fazla 250 işçi çalıştırabilen bu işletmeler yıllık hasılatlarını ise maximum 125 milyon lira içerisinde tutmalıdır.

3- Mikro İşletmeler

Bu işletmeler bünyesinde en fazla 10 işçi çalıştırabilmektedir. Bunu haricinde ise yeni yönetmeliğe göre yıllık hasılatları 3 milyon lirayı geçmemelidir.

Ancak bu net çizgilerle belirlenmiş olan sınıflandırmalar Kobi olmak için yeterli değildir. Bunların haricinde işletmelerin bu sınıflandırmalardan herhangi birinde yer alması için şu kuralıda uygulaması gerekir. Kurumun ya da kuruluşun bu işletmenin en fazla %25’lik bir bölümüne sahip olması gerekir.

Kobi Nedir? Kobi Kimlere Verilir?

kobi ne demek kredihizmeti2-min

Kobi ne demek sorusunun cevabını detaylı bir şekilde açıkladık. Yıllık sermayesi belli bir miktarı geçmeyen ve bünyesinde belli sayıda işçi çalıştıra bilen işletmelerdir. Bu işletmeler kendi içlerinde de üç farklı gruba ayrılmaktadır. Şimdi bu grupları inceleyelim ve hangi işletmelere kobi destek kredisi verilir bakalım.

KOBİ hizmeti devlet tarafından küçük çaplı esnaflara sunulmuş bir kredi hizmetidir. Bu hizmetler belli dönemlerde farklı isimlerle KOBİ olan işletmelere yine destek olarak sunulmuştur. Bu hizmetten yararlanmak için verilen işletme türlerinden birinin koşullarını yerine getirmeniz gerekir.

Kobi Ne Demek? Kobi Bankacılığı Nedir?

kobi ne demek kredihizmeti2-min

Kobi kredisi esnafların takip etmiş olduğu devlet tarafından destek olarak sunulan avantajlı kredi paketleridir. Bu paketler farklı bankalar aracılığı ile farklı isimler ile dönem dönem karşımıza çıkmaktadır.

Kobi bankacılığı nedir? Kobi bankacılığı küçük çaplı esnaflara zor zamanlarında daha kolay ilerleme sağlayabilmeleri için destek veren bankalardır. Zor süreçlerde sadece esnafa destek vermek için bu bankalar faliyete geçer.

Kobi ne demek? Bir tür devlet tarafından küçük işletmelere sağlanan kredi yardımı olarak bilinmektedir. Kobiden yararlanabilmek için vergi levhasına sahip olmanız gerekir. Kobi başvurularınızı banka ile iletişime geçerek yapabilirsiniz. Ya da bunun yerine Kobi temsilcileri ile görüşmeyi tercih edebilirsiniz.

Eğer bu destekten yararlanmak istiyorsanız önceliğinizi devlet bankalarından yana kullanmanız daha faydalı olacaktır. Ancak tüm bankalara gözden geçirip taleplerinize en iyi şekilde hitap eden bankayı bulmanın da oldukça önemli olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Bankalar size uygun seçenekler sunacaktır.

Kobi Ne Demek? Kobi Nedir Açılım?

https://www.youtube.com/watch?v=qz_FtOjnBhc

Yukarıdaki bilgiler ışığında bir işletmenin kobi (küçük ve orta büyüklükteki işletme) olabilmesi için 250 işçiden az personel çalıştırması gerekir. Yıllık çalışan istihdam, net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 125 milyon Türk Lirasını aşmayan işletmelerdir. 250’den az çalışan istihdam eden, yıllık satış hasılatı, yıllık net karı 125 milyon Türk Lirası’ndan daha fazla olan şirketler yatırım ve kobi kredisi desteğinden faydalanamazlar.

Fakat KOSGEB kredisi alabilmek için istenilen özellikleri taşıyan firmalar veya işletmeler başvurularını yapabilirler. Devletten alınan kobi destek kredisi sayesinde işlerini büyütecek yatırımlar gerçekleştirebilirler. Daha fazla kişiye istihdam sağlayarak hem iş gücünü artırabilir hem de üretim gücünü artırırlar. Bu sayede ileriye dönük olarak çok daha büyük bir işletme olma yolunda adım atılmış olur.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!