USD32,79
EURO35,51
JPY0,204000
RUB0,373300
GBP42,03
EURO/USD1,08
BIST10.872,98
GR. ALTIN2.486,67
BTC57.029,71

Stop Loss Nedir? Stopp Loss Nasıl yapılır?

stop loss nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Stop loss nedir sorusu genellikle borsa ve forex piyasasına yeni adım atmış yatırımcıların yönelttiği bir sorudur. Yatırımcıların karşılaştığı bu yabancı terimin Türkçe karşılığı ise zararı durdur emridir. Bu emir sayesinde yatırımcı maksimum katlanabileceği zarar seviyesini belirler. Belirlenen zarar seviyesine gelindiğinde hisse veya kripto para alım ve satışı durdurulur.

Stopp-Loss özelliğini kullanan yatırımcılar kendilerine göre bir koşul belirlerler. Bu koşullar meydana geldiğinde yatırımcı piyasa ekranına bakmıyor olsa bile Stopp-loss özelliği emirleri işleme koyar. Bu sayede yatırımcının zarara uğramasını engeller. Şimdi gelin detaylı şekilde stop loss nedir? Stop loss ne işe yarar? Stop loss nasıl yapılır inceleyelim.

1 – Stop Loss Nedir? Stop Loss Nasıl Yapılır?

Stop loss nedir sorusunun birçok farklı açıklaması vardır. Zararı durdur emri, hisse senedi belirli bir fiyata ulaştığında belirli bir hisse senedini satın almak veya satmak için bir komisyoncuya verilen bir emirdir. Stop-loss, canlı döviz sektörünü de takip eden bir yatırımcının bir menkul kıymet pozisyonundaki kaybını sınırlamak için tasarlanmıştır. Örneğin, hisseyi satın aldığınız fiyatın % 10 altında bir zararı durdur emri belirlemek, kaybınızı% 10 ile sınırlayacaktır.

Microsoft’u (MSFT) hisse başına 20 ABD Doları karşılığında satın aldığınızı varsayalım. Hisse senedini satın aldıktan hemen sonra, 18 $ ‘lık bir zararı durdur emri girersiniz. Hisse senedi 18 $ ‘ın altına düşerse, hisseleriniz geçerli piyasa fiyatından satılacaktır.

Stop-limit emirleri, stop-loss emirlerine benzer. Bununla birlikte, adlarından da anlaşılacağı gibi, uygulayacakları fiyatta bir sınır vardır. Bir stop-limit emrinde belirtilen iki fiyat vardır: emri bir satış emrine dönüştürecek olan stop fiyatı ve limit fiyatı. Satış emri, satmak için bir piyasa emri haline gelmek yerine, yalnızca limit fiyatta (veya daha iyi) işleyecek bir limit emri haline gelir.

Stop Loss Nedir? Zararı Durdur Emrinin Avantajları Nelerdir?

stop loss nedir

Zararı durdur emrinin en önemli yararı, uygulamanın hiçbir maliyeti olmamasıdır. Normal komisyonunuz sadece zararı durdurma fiyatına ulaşıldığında ve hisse senedinin satılması gerektiğinde ücretlendirilir. Zararı durdur emrini düşünmenin bir yolu, ücretsiz bir sigorta poliçesi gibidir.

Stop loss emrinin ek bir yararı ise karar verme mekanizmasının herhangi bir duygusal etkiden bağımsız olmasına izin vermesidir. İnsanlar hisse senetlerine “aşık olma” eğilimindedir. Örneğin, bir hisse senedine bir şans daha verirlerse, geri geleceği yanlış inancını sürdürebilirler. Gerçekte, bu gecikme yalnızca kayıpların artmasına neden olabilir.

Ne tür bir yatırımcı olursanız olun, neden bir hisseye sahip olduğunuzu kolayca anlayabilmelisiniz. Bir değer yatırımcısının kriterleri, aktif bir tüccarın kriterlerinden farklı olacak şekilde, büyüme yatırımcısının kriterlerinden farklı olacaktır. Strateji ne olursa olsun, strateji yalnızca stratejiye bağlı kalırsanız işe yarayacaktır. Dolayısıyla, sert bir satın al ve tut yatırımcısıysanız, zararı durdur emirleriniz neredeyse yararsızdır.

stop loss nedir

Günün sonunda başarılı bir yatırımcı olacaksanız, stratejinize güvenmelisiniz. Bu, planınızı sürdürmek anlamına gelir. Zararı durdur emirlerinin avantajı, doğru yolda kalmanıza yardımcı olabilmeleri ve kararınızın duygu ile gölgelenmesini önlemeleridir.

Son olarak, zararı durdur emirlerinin borsada para kazanacağınızı garanti etmediğini anlamak önemlidir; yine de akıllı yatırım kararları vermeniz gerekiyor. Bunu yapmazsanız, stop-loss olmadan kaybedeceğiniz kadar para kaybedersiniz (sadece çok daha yavaş bir oranda).

2 – Borsa Stop Loss Nedir? Ne İşe Yarar?

Stop loss nedir diye aratıldığında genellikle, geleneksel olarak kayıpları önlemenin bir yolu olarak düşünüldüğünü görürüz. Ancak, bu aracın başka bir kullanımı da karı kilitlemektir. Bu durumda, bazen zararı durdur emirlerine “takip eden durdurma” adı verilir. Burada, zararı durdur emri, mevcut piyasa fiyatının altında bir yüzde seviyesinde belirlenir (satın aldığınız fiyat değil).

Stop-loss’ın fiyatı, hisse senedi fiyatı dalgalandıkça ayarlanır. Bir hisse senedi yükselirse, gerçekleşmemiş bir kazancınız olduğunu unutmamak önemlidir; satana kadar elinde nakit yok. Takip eden bir stop kullanmak, karların devam etmesine izin verir. Aynı zamanda en azından bir miktar gerçekleşen sermaye kazancını garanti etmenize olanak tanır.

stop loss nedir

Yukarıdan Microsoft örneğimizle devam edelim. Mevcut fiyatın % 10 altında bir takip durdurma emri belirlediğinizi ve hisse senedinin bir ay içinde 30 dolara fırladığını varsayalım. Takip eden stop emriniz, hisse başına 27 ABD doları olarak kilitlenir (30 ABD doları – (% 10 x 30 ABD doları) = 27 ABD doları). Bu, alacağınız en kötü fiyat olduğu için, hisse senedi beklenmedik bir düşüş yaşasa bile, kırmızıya bürünmeyeceksiniz. Elbette, stop loss emrinin hala bir piyasa emri olduğunu unutmayın. Sadece hareketsiz kalır ve yalnızca tetikleme fiyatına ulaşıldığında etkinleştirilir. Dolayısıyla, satışınızın gerçekte işlem gördüğü fiyat, belirtilen tetikleyici fiyattan biraz farklı olabilir.

3 – Stop Loss Nedir? Stop-Loss Emirlerinin Dezavantajları Nelerdir?

Zararı durdur emrinin bir avantajı, bir hisse senedinin günlük olarak nasıl performans gösterdiğini izlemenize gerek olmamasıdır. Bu kolaylık özellikle tatildeyken veya hisse senetlerinizi uzun süre izlemenizi engelleyen bir durumda kullanışlıdır.

Ana dezavantajı ise bir hisse senedinin fiyatındaki kısa vadeli dalgalanmanın stop fiyatını etkinleştirebilmesidir. Önemli olan, bir hisse senedinin günden güne dalgalanmasına izin verirken aynı zamanda olabildiğince fazla aşağı yönlü riski önleyen bir stop-loss yüzdesi seçmektir. Geçmişi bir hafta içinde % 10 veya daha fazla dalgalanan bir hisse senedi için % 5 zararı durdurma emri belirlemek en iyi strateji olmayabilir. Zararı durdurma emrinizin yerine getirilmesinden elde edilen komisyondan büyük olasılıkla para kaybedeceksiniz.

stop loss nedir

Durakların yerleştirilmesi gereken seviye için katı kurallar yoktur; tamamen bireysel yatırım tarzınıza bağlıdır. Aktif bir yatırımcı % 5 seviyesi kullanabilirken, uzun vadeli bir yatırımcı % 15 veya daha fazlasını seçebilir.

Unutulmaması gereken bir diğer nokta da, stop fiyatınıza ulaştığınızda stop emrinizin piyasa emri haline gelmesidir. Dolayısıyla, sattığınız fiyat stop fiyatından çok farklı olabilir. Bu gerçek, özellikle hisse senedi fiyatlarının hızla değişebileceği hızlı hareket eden bir piyasada geçerlidir.

Stop-limit emirleri başka potansiyel risklere sahiptir. Bu emirler bir fiyat limitini garanti edebilir, ancak işlem gerçekleştirilemeyebilir. Bu, hızlı bir piyasa sırasında, stop emri tetiklenirse yatırımcılara zarar verebilir. Ancak limit emri, piyasa fiyatı limit fiyatı patlamadan önce yerine getirilmez.

Bir şirket hakkında kötü bir haber gelirse ve limit fiyatı zarar durdurma fiyatının sadece 1 $ veya 2 $ altındaysa, o zaman yatırımcı hisse fiyatı tekrar yükselmeden önce hisse senedini belirsiz bir süre boyunca elinde tutmalıdır. Her iki emir türü de gün veya iptal edilene kadar geçerli emirler olarak girilebilir.

4 – Stop Loss Kullanımı Kolay mıdır?

Aslında stop loss nedir sorusunun cevabı çok daha detaylı incelenebilir. Zararı durdur emri basit bir araçtır, ancak birçok yatırımcı bunu etkili bir şekilde kullanmamaktadır. İster aşırı kayıpları önlemek isterse karı kilitlemek için olsun, neredeyse tüm yatırım stilleri bu araçtan yararlanabilir. Zararı durdurmayı bir sigorta poliçesi olarak düşünün: Bunu asla kullanmak zorunda kalmayacağınızı umuyorsunuz, ancak ihtiyacınız olduğunda korumaya sahip olduğunuzu bilmek güzel.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!