USD32,97
EURO35,83
JPY0,207600
RUB0,377000
GBP42,59
EURO/USD1,09
BIST11.024,33
GR. ALTIN2.554,49
BTC56.859,86

Kırık Tampon Tamiri Nasıl Yapılır?

tampon-tamiri
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tampon tamiri otomobillerde en çok karşılaşan hasarlardan bir tanesidir. Küçük bir hasar gibi görünmesine rağmen oldukça can sıkıcı olabilmektedir. Daha çok kış mevsiminde yaşanan kazaların sonucunda tampon kırılması ortaya çıkmaktadır. Peki, araçların takip mesafesini ve süratlerini doğru şekilde ayarlamamaları sonucu oluşan bu hasarın tamiri nasıl gerçekleşir?

Kırık Tampon Tamiri Nedir? Nasıl Yapılır?

tampon-tamiri
Tampon Tamiri

Kırık tampon, araçların plastik aksamlarında ani kazalar sonucu oluşan kırılma ve bozulmalardır. Kırık tampon tamir edilir mi? Alanında uzman ekiplerce bazı teknikler kullanılarak tampon onarımı yapılmaktadır. Mini onarım işlemleri de denilen bu uygulama; zarar gören bölgenin kaynatılması sonrasında düzeltilmesi ve soğumaya bırakılmasını ifade eder.

Plastik tampon onarımı oldukça ekonomik ve kullanışlı bir yöntemdir. Bu nedenle kazalara maruz kalan sürücüler onarım işlemlerini tercih etmektedir. Aracın orijinal parçalarının değişmemesini isteyen sürücülerin de tercihlerinden biri bu yöntemdir. İşte, tampon onarımının farklı yolları!

1 – Evde Tampon Tamiri Yapılır mı?

Tampon onarımı konusunda deneyimli olan ve tamir konusuna ilgi duyan kişiler; gerekli malzemelerin bulunduğu tampon tamiri kiti ile onarım işlemleri yapabilmektedir. Evde tampon onarımı için genellikle yapıştırıcılar kullanılmaktadır. Ancak yapıştırıcı ne kadar kaliteli olursa olsun uzun süreli bir kullanım sunmayacaktır. Tampon düzeltme işleminin profesyonel kişilerce yapılması her zaman daha sağlıklıdır.

2 – Plastik Tampon Çatlak Tamiri Nasıl Yapılır?

Plastik tamponlarda çatlakların görülmesi her mevsim gerçekleşebilir. Adım adım yapılan uygulamalarla kısa sürede çatlağın tamir edilmesi sağlanır. Adımlar şu şekildedir;

  • Hasarlı alanın bir bezle temizlenerek çatlağın büyümesi engellenmelidir.
  • Plastik atıklar keskin bir bıçakla çıkarılarak birleştirme yüzeylerinin artırılması gerekir.
  • Plastiğin deformasyon göstermemesi, aşırı erimesi ve ısınmasını önlemek için hazırlık aşamalarına geçilmelidir.
  • Zımparayla hazırlanan alanın temizliğinin yapılması gerekir.
  • Hem öne hem de arka yüzeye yapıştırma artırıcı uygulanmalıdır.
  • Öncelikle arka tarafın onarımı yapılmalı ve daha sonra ön tarafın onarımına geçilmelidir.
  • Yapıştırma kullanılarak onarılan alanların şekillendirilmesi yapılmalıdır. Bu alanlara dolgu uygulaması ve doğrudan astar uygulaması yapılır.
  • Son olarak plastik dolgu ürünlerinin kullanılması gerekir.

3 – Tampon Kaynak Yapılır mı?

tampon-tamiri

Hasar gören tamponlarda yeni bir parça kullanmak yerine hasarlı alanın kaynatılarak düzeltilmesi tercih edilmektedir. Çünkü bu yöntem daha ekonomik ve ucuz olması bakımından sürücüler tarafından tercih edilmektedir. Orijinal parçaların her zaman bulunamaması da, bu yönteme olan ilgiyi artırmaktadır.

4 – Kırık Tampon Yapıştırıcı İle Tamir Edilir mi?

Plastik tamponlarda meydana gelen hasarın boyutuna göre yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Ancak öncelikle otomobillerin plastik tamponlarında oluşan hasarın tipi ve ölçüsü belirlenmelidir. Sonrasında bu kırıklar hafif düzeyde olduğunda, düzeltme işlemleri yapılabilmektedir.

Kırık tamponun onarılmasında kaliteli yapıştırıcılar kullanılabilir. Aynı zamanda bu hasar profesyonel servisler tarafından da tamir edilebilir. Plastik tampon ne ile yapıştırılır? Tampon yapıştırma işlemlerinde, yapıştırma artırıcıları uygulanır.

5 – Sökmeden Tampon Tamiri Yapılır mı?

Sökmeden tampon onarımının yapılması mümkündür. Ancak tampon kontrol ve bakımları sonrasında sökmeden tamirine profesyonel kişilerin karar vermesi gerekir.

Hasarın boyutuna göre sökmeden tampon tamiri yapılabilmesi için nasıl bir yol izlenir? Öncelikle hasar gören alana plastik kaynak yapılmaktadır. Daha sonra üzerine macun uygulanarak, bölgesel boyama gerçekleştirilmektedir. Bu işlem oldukça uygun fiyatlara yapılmaktadır.

Tampon Tamiri Hangi Durumlarda Gereklidir?

tampon-tamiri

Tampon onarımının orijinal parça üzerinde yapılabilmesi için tamponun kullanılabilir düzeyde olması gerekir. Özellikle hasarın boyutu oldukça büyük ve tampon 4 – 5 parça olacak şekilde ayrıldıysa, tamir yapmak pek fazla işe yaramayacaktır.

Ayrıca kaza sırasında tamponun parçaları bir yerlere saçıldıysa, bu hasarın boyutunu artıracaktır. Bu noktada tamponun kullanılıp kullanılmayacağına oto servis karar vermelidir.

Araç tampon tırnak tamiri işlemi olan kırılan tırnakların yerine getirilmesinde, küçük kırılma ve yırtılmalarda, ufak parça eksikliklerinde tampon düzeltmesi yapılmaktadır. Ancak araç tampon tırnak tamirinde dikkat edilmesi gereken, braket ve tırnakların büyük bir kısmının kırılmamış olmasıdır.

Hasar büyükse sağlıklı bir sonuç ortaya çıkmayacaktır. Sigorta şirketleri kasko kapsamında tampon düzeltme gibi küçük hasarları tamir ettirmektedir.

Tampon Tamiri Ne Kadar Sürer?

Türkiye’nin tüm şehirlerinde tampon onarımı; yapılacak işlemin büyüklüğüne ve tamponun hasarına göre değişiklik göstermektedir. Araç tampon düzeltme işlemin boyutuna bağlı olarak 2 saatte biten onarım işlemleri gerçekleştirilebilir. Ancak bir güne kadar uzayan onarımlarda olabilmektedir.

Özellikle son yıllarda tampon modellerinin sert plastikten yapılması ve dayanıklı olması olabilecek hasarları en aza indirmektedir. Bu tarz araçlar ani kazalar yapsa bile, darbe emici özelliğe sahip olan tamponlar sayesinde ufak hasarlarla kazaları atlatır.

Bu durumda tamir süresi en aza inmektedir. Sürücülerin tampon seçiminde sert plastikten olan ve darbe emici özelliği bulunan tamponları tercih etmesi gerekir.

Tampon Tamiri Ne Kadar Tutar?

tampon-tamiri

Araba tamponu için aracın ihtiyaç duyacağı tamir işlemleri, tampon onarımı fiyat değişmelerine neden olmaktadır. Hasarlı yüzey ne kadar büyükse kırık tampon tamiri fiyatı da o denli artacaktır.

Plastik tampon tamiri fiyat 2023 listesi göz önünde bulundurulduğunda, ufak çaplı tamirler 500 ilâ 700 arası değişmektedir. Tam tampon değişimi ve boya gibi işlemlerin gerekliliğine göre bu işlemlerde; 3000 ilâ 5000 arasında bir fiyata yapılmaktadır. Sadece arka tampon tamiri fiyat açısından uygun ve ekonomiktir.

Ankara Tampon Tamiri Tavsiye Firmaları

Plastik tampon onarım işlemleri, son yıllarda araçlara en çok uygulanan yöntemler arasında gösterilmektedir. Tampon tamiri Ankara bölge genelinde birçok servis tarafından yapılmaktadır.

Konuma göre en yakın yetkili servis yerine gidilerek hasar gören tamponların değiştirilmesi istenebilir. Tampon tamiri Ankara İskitler ve tampon tamiri Ankara İvedik gibi bölgelerde yoğun olarak talep edilmektedir. Aynı zamanda Tampon tamiri Şaşmaz Etimesgut sanayisinde de birçok oto servis bu alanda hizmet vermektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!