USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC64.007,99

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Trafik Cezası
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trafik cezası çeşitli yöntemler kullanılarak ödenir. Bu noktada trafik cezası borcu olanlar kendilerine uygun olan bir yöntemi tercih ederek ödeme işlemini gerçekleştirebilirler. Trafik cezaları fiziksel olarak PTT’ye ve anlaşmalı diğer bankalara ödenebilmektedir. Ayrıca vergi dairesine gidilerek, T.C. kimlik numarası ile cezanın ödenebilmesi de mümkündür. e-Devlet üzerinden de ceza ödenebilir.

Trafik cezasi ödeme işlemlerinde söz konusu araç kimin üzerine kayıtlıysa; kayıtlı kişinin T.C. kimlik numarasıyla vergi dairesinden ödeme yapılabilir. Fakat cezayı ödemek isteyen kişiler, online seçenekleri de kullanılabilirler. Anlaşmalı bankaların internet bankacılığından ve sitelerinden, interaktif vergi dairesi sitesinden ödeme yapılabilir. E-devlet trafik cezası ödeme nasıl yapılır? E-devlet trafik cezası sisteme giriş yapılarak, kolaylıkla ödenebilmektedir.

İnteraktif Vergi Dairesinden Trafik Para Cezası Ödeme

Trafik Cezası
Trafik Cezası

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından vatandaşlara sunulan interaktif vergi dairesi internet sitesinden, trafik cezalarının ödeme işlemi gerçekleştirilebilir. Bu cezayı ödemek isteyen kişilerin yapmaları gereken işlemler, şu şekildedir;

 • İlk olarak internet adresine gidilerek, ana sayfada yer alan MTV ve trafik cezası ödeme seçeneğine tıklanması gerekir.
 • Daha sonra açılan ekranda; cezası bulunan kişinin T.C. kimlik numarasının yazılacağı alan ve araç plakasının belirtileceği kısım yer almaktadır.
 • İstenilen bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde ilgili alanlara girilmesiyle, ödeme işlemi tamamlanabilir.

E-Devlet Üzerinden Trafik Para Cezası Ödeme

E-devlet şifresini bilen kişiler, bu platformdan hızlı bir şekilde ödeme gerçekleştirebilirler. Ancak e-Devlet şifresi olmayanlar; en yakın PTT şubesine giderek kolaylıkla şifre edilebilirler.

Bu noktada T.C. kimlik numarası ve E-devlet şifresi gerekli olacaktır. Sisteme bu bilgilerle giriş yapılarak üzerinize kayıtlı olan trafik cezalarını ödeyebilirsiniz. Bunun yanında e-İmza ve internet bankacılığı kullanılarak da e-Devlet platformuna giriş yapılabilir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra yapılacak olan işlemler açıklanacak olursa;

 • Arama kısmına trafik para cezası sorgulama ve ödeme yazılarak, sisteme giriş yapılması gerekir.
 • Daha sonra istenilen bilgiler doğru bir şekilde girilmelidir.
 • Devamında ödenecek  olunan trafik para cezasının ödeme işlemi yapılır.

İnternet Bankacılığı İle Trafik Para Cezası Ödeme

Trafik para cezasını internet bankacılığı ile ödemek isteyen kişilerin ilk olarak dikkat etmesi gereken nokta; bankanın Gelir İdaresi Başkanlığı ile anlaşmalı olup olmadığıdır. Eğer banka kurumun anlaşmalı bankaları arasındaysa; söz konusu bankanın kurumsal internet sitesine ve mobil uygulamasına girilerek ödeme işlemi gerçekleştirilebilir.  Açıklanacak olursa;

 • İnternet sitesinde veya mobil uygulamada öncelikle banka bilgileri yazılarak sisteme giriş yapılmalıdır.
 • Sonrasında trafik cezası sorgulama sekmesinden devam edilmelidir.
 • Ardından cezası bulunan araç plakasının ilgili alana yazılması gerekir.
 • Son olarak ister kredi kartından ister hesap kartından ödeme işlemi yapılabilir.

Beyanlı Trafik Cezası Ödeme

Trafik Cezası

Beyanlı trafik para cezası ödeme; cezanın interaktif vergi dairesine bildirilmeden önce beyan ile gerçekleştirilen ödeme şeklidir. Bu yöntemde kişiler, yazılan cezayı vergi dairesine gitmeden kendi ödemek istemektedir. Ancak bu tür trafik cezalarında ceza kesilmesine rağmen internet şubelerinde gözükmeyebilir.

Böyle bir durumla karşılaşan kişiler idari trafik cezası karar tutanağında yer alan bilgiler ile ödeme yapmaktadır. Böylelikle beyanlı trafik cezası ödeme işlemi gerçekleştirilmektedir. Beyanlı trafik cezası ödeme işlemleri dijital ortamda yapılabilmektedir. Bu cezalara maruz kalan kişiler Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından oluşturulan uygulamalar üzerinden işlem yapmaktadır.

İndirimli Trafik Cezaları Ödeme Süresi Nedir?

Trafikte yapılan çeşitli hatalar nedeniyle para cezası ile karşı karşıya kalınmaktadır. Özellikle alkollü araç kullanmak, hız sınırını aşmak, araç içinde yüksek sesle müzik dinlemek ve emniyet kemeri takmamak gibi durumlar; bu cezaları kaçınılmaz kılmaktadır. Ancak devletin uyguladığı tarifeler ile bu trafik cezalarına indirim yapılabilmektedir.

Trafik cezalarında indirim alabilmek için; trafik cezası ödeme süresi önemli bir noktadır. Cezanın kesildiği gün itibariyle 15 gün içinde ödeme yapılması durumunda, %25 oranında para cezasına indirim uygulanır.

Trafik Cezası Ödeme Yerleri
PTT Şubeleri
Gelir İdaresi Başkanlığı
Banka Şubeleri
Mobil Bankacılık Sistemi
İnternet Bankacılığı

Araç Trafik Cezası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Trafik Cezası

Emniyet Genel Müdürlüğü sayfası veya e-Devlet üzerinden trafik cezası olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?İşlem oldukça basittir. E-devlet, GİB ve EGM trafik cezası sorgulama işlemlerinde trafik cezası öğrenebilmek için, plakanın yazılması yeterli olmaktadır. İşlemler mobil ve internet bankacılığı üzerinden yapılabilmektedir.

1 – Plakaya Yazilan Ceza Nasıl Sorgulanır?

E-devlet üzerinden veya EGM ve GİB gibi platformlardan plakaya gelen cezayı nasıl öğrenirim?Sistemin ilgili alanına plakanın yazılması ile ceza sorgulanabilmektedir. Trafik cezası sorgulama plakaya göre yapıldıktan sonra online olarak işlemler gerçekleştirilebilir.

EGM internet sitesi üzerinden plakaya yazilan-ceza sorgulama işlemleri için yapılacak adımlar;

 • Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesi ceza sorgulama sayfasına giriş yapılmalıdır.
 • Ardından ilk sırada araç plakasına yazılan ceza sorgulama gerçek kişi başlığına tıklanmalıdır.
 • Sonrasında e-Devlet sayfası kısmında bulunan kimliğimi şimdi doğrula ifadesi işaretlenmelidir.
 • Ekrana gelen tabloya T.C kimlik numarası yazılmalıdır. Daha sonra e-Devlet şifresi girilerek sisteme giriş yapılmalıdır.
 • Ardından e-Hizmetler ve Tüzel Kişi Hizmeti sekmelerine sırasıyla tıklanmalıdır.
 • Buradan araç plakasına yazılan ceza sorgulama işlemi gerçekleştirilir.
 • Sistem üzerinden trafik cezasının yazıldığı tarih, cezanın sebebi ve ceza alan kişinin borcunun olup olmadığı sorgulanabilmektedir.
 • Sorgulama işlemlerinden sonra araç plakasına-yazilan-ceza ödeme işlemleri de sistem üzerinden yapılabilir.

2 – E-devlet Üzerinden T.C. İle Trafik Cezası Sorgulama İşlemi

Günümüzde trafik ceza sorgulama genel olarak E-devlet portalından yapılır. Trafik ceza sorgulama ve trafik cezası öde seçenekleri bu sistem üzerinden pratik bir şekilde yapılmaktadır. Plakaya yazılan trafik cezaları ile ilgili detaylar; T.C kimlik numarası ile e-Devlet şifresi kullanılarak öğrenilebilir.

Trafik Cezası Yapılandırma İşlemi

Trafik Cezası

Çeşitli nedenlerden dolayı ceza alan vatandaşlar vergi affının Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla; hangi borçlarda yapılandırmaya gidileceğini merak etmektedir. Yapılandırma başvuruları için son tarihi 31 Mayıs 2023’tür. Trafik cezalarının peşin ödenmesi durumunda hesaplanan Yİ-ÜFE oranı %90 oranında silinecektir. Ayrıca yapılandırma kapsamında trafik cezalarında 48 aya kadar taksit yapılma imkânı da olacaktır.

Vergi affı kapsamında birçok ceza yapılandırılmaktadır. Nüfus, askerlik, vergi, köprü, otoyol kaçak geçiş ve trafik cezaları, bu yapılandırmaya girmektedir. Yeni uygulama ile peşin ödenen trafik cezalarının asıllarına %25 indirim yapılmıştır.

Trafik Cezası İtiraz İşlemi

Trafik Cezası

Trafik cezası itiraz işlemleri cezanın kesildiği günden itibaren 15 gün içinde yapılmalıdır. İtiraz dilekçesi cezanın kesildiği yerde bulunan Sulh Ceza Hakimliği’ne yapılır. İtiraz işlemlerinde özellikle itirazın bir avukat tarafından yapılması oldukça önemlidir. Çünkü işlemlerde hak kaybına uğramak söz konusu olabilir. Cezalara itiraz edilebilecek durumlar ise;

 • Ceza’nın kesilmesinden sonra kişilere 10 gün içinde tebligat yapılmalıdır. Bu tebligat yapılmaması durumunda itiraz edilebilir. Ancak yüz yüze ceza kesilmesi tebligat yerine geçmektedir.
 • Trafikte aynı hatalardan dolayı bir kişiye 2 defa ceza kesilemez. Böyle bir durumda iki cezanın birine itiraz edilmesi mümkündür.
 • Cezanın hiçbir delile dayanmadan kesilmesi durumunda da itiraz söz konusudur..
 • Park yerlerinin yetersiz olması veya park edecek bir yerin bulunmaması durumunda; yanlış yere park edilme durumu yaşanabilir. Belediyelerin park yeri yetersizliğinden dolayı ceza kesmesi durumunda, bu cezaya da itiraz edilmesi mümkündür.

Trafik Cezası Fiyatları

2023 yeni trafik cezası fiyatları açıklanmıştır. Yeni yıla girilmesi ile birlikte trafik cezalarına gelen zam, ciddi anlamda artışa neden olmuştur.

427 TL trafik cezası nedir? Eski fiyatlara bakıldığında muayenesiz araçla trafiğe çıkmak ya da yanlış yerde sollama yapmak nedeniyle 427 TL ceza kesilmekteydi. Ancak yeni zamlarla birlikte bu tutar 951 TL’ye yükselmiştir. Trafik cezası türleri ve eski fiyat – yeni fiyat karşılaştırmaları, şu şekildedir;

Trafik Cezası TürüEski FiyatYeni Fiyat
Alkollü araç kullanmak ilk yakalanma₺1823₺4064
Alkollü araç kullanmak 2. yakalanma₺2286₺5096
Kırmızı ışıkta geçmek₺427₺951
Emniyet kemeri takmamak₺196₺436
Hız sınırını %50’den fazla aşmak₺1823₺4064
Hız sınırını %30 ilâ %50’ye kadar aşmak₺888₺1979
Hız sınırını %10 ilâ %30’a kadar aşmak₺427₺951
Araç seyir halindeyken cep telefonu kullanmak₺427₺951
Engelliler için ayrılan yere park etmek₺392₺873
Yasak olan yerde sollama yapmak₺427₺951
Alkol testine itiraz etmek₺3836₺8190
Çakar ve siren kullanmak₺1823₺4064
Muayenesiz araçla trafiğe çıkmak₺427₺951
Ehliyetsiz araç kullanmak₺3674₺8190
Şerit değiştirme ve şerit izleme kurallarına uymamak₺288₺642
Aracı plakasız kullanmak₺2312₺5154
Drift atmak₺9125₺20342
Plakanın okunur olmasına engel olan değişiklikler yapmak₺750₺1672
Uyuşturucu ve uyarıcı madde alarak araç kullanmak₺9410₺20977
Trafik sigortası olmadan trafiğe çıkmak₺196₺436
Araca sahte plaka takmak₺2312₺5154
Takip mesafesine uymamak₺196₺436
Yönetmeliğe aykırı niteliklerde plaka takmak₺750₺1671
Emniyet şeridini ihlal eden davranışlar sergilemek₺1823₺4064

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!