USD32,83
EURO35,82
JPY0,207900
RUB0,377300
GBP42,62
EURO/USD1,09
BIST11.024,33
GR. ALTIN2.549,92
BTC57.799,48

BSMV Oranı Ne Demek? Nasıl Hesaplanır?

BSMV Oranı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BSMV oranı BSMV tutarının tahakkuk edilen faiz kazancının yüzdesini kapsamaktadır. Bu oran yüzde ile ifade edilmektedir. Peki, BSMV oranı ne demek?İşte tüm detayları!

BSMV kesintisinin tutarı belirlenirken ele alınan ücret ve faiz gibi tutarların belirli bir yüzdesinin alınması; BSMV oranı olarak dile getirilmektedir. Ancak BSMV’nin faiz olarak değil bir vergi türü olarak nakden veya hesaben alınması gerekir. Bu noktada eşitli işlemler üzerinden alınmaktadır.

BSMV Oranı Nedir? BSMV Oranı 2023

BSMV Oranı
BSMV Oranı

BSMV kapsamına giren sigortacılık, bankacılık ve yatırım ürünleri ile ilgili işlemlerde BSMV oranı adı altında vergi alınmaktadır. Bu işlemler için alınacak BSMV oranı ne kadar?Sigortacılık, bankacılık ve yatırım ürünleri kapsamında uygulanan BSMV oranı %5’tir. Bankalar arası, aracı kuruluşlar için BSMV oranı kaç 2023 ise %1’dir.

BSMV vergi oranı kuruluşlardan ve bu kuruluşlarca yapılan işlemlerden alınmaktadır. Bu vergi türü 6802 sayılı Gider Vergileri Kanunu’na göre; Gelir İdaresi Başkanlığı’na ödenmektedir. Her ne şekilde olursa olsun nakden veya hesaben alınan paralar, banka ve sigorta muameleleri vergisine tabidir. Bu vergiyi ödemekle yükümlü olan kurumlar ve kurumlarca yapılan işlemler;

BSMV Kanununa Göre Yükümlü Olan Kurumlar
Sigorta şirketleri
Bankalar
Menkulkıymetalımsatımkomisyonları
Aracı kuruluşlar ve benzeri kurumlar
Mevduat faizleri
Tüm ticari ve bireysel kredili bankacılık ve sigortacılık işlemleri
EFT hesap işletim ücretleri

1 – Ticari Kredilerde BSMV Oranı Ne Kadar Oldu?

Ticari kredilerde BSMV oranı 2022 yılında güncellenmiştir. Daha önce tüketici kredilerinden alınan vergi %5’ti. Ancak yeni güncelleme ile ticari kredilere uygulanacak olan BSMV vergi oranı; %10’a yükselmiştir.

2 – Taşıt Kredisi BSMV Oranı Nedir?

Yeni güncellemelerle krediler üzerinden alınan BSMV vergi oranında değişiklik yaşanmıştır. 2023 taşıt kredisinde BSMV oran dikkate alındığında; komisyon, masraf, ücret ve faiz tutarları üzerinden %5 oranında vergi alındığı belirtilmiştir.

BSMV Hesaplama İşlemleri Detayları

BSMV Oranı

Yapılacak işlemlerde BSMV ücreti hesaplanırken hangi alanlardan işlem yapıldığı önemlidir. Kredi kartı borçları, ihtiyaç kredisi, ticari krediler ve taşıt kredisi borçları kapsamında alınan; çeşitli faizler ve vadesiz mevduat hesaplarının faiz kazançları üzerinden %5 oranında BSMV kesintisi yapılmaktadır. Konut kredileri BSMV vergisinden muaftır.

BSMV oranı hesaplanabilmesi formülle gerçekleşir. Bu vergi türü lehe alınan para üzerinden hesaplanmaktadır. Peki, BSMV nedir nasıl hesaplanır?BSMV tutarı kredilerin aylık taksitlerinden alınan faize bağlıdır. Bu noktada toplam kredi tutarından değil tahakkuk edilen faiz oranından alınır. İşte, işlemler üzerinden lehe alınan para doğrultusunda hesaplama da kullanılan BSMV vergi oranları;

BSMV VergisiYüzdelik Oranı (2022)
Tüketici kredilerinde lehe alınan paralar üzerinden%10
Diğer sigorta ve banka işlemlerinde lehe alınan paralar üzerinden%5
Bankalararası mevduatlar sonucu lehe alınan paralar üzerinden%1
Sermaye Piyasası Kanununa göre aracı kurumlar arasında bulunan borsa para piyasasında lehe alınan paralar üzerinden%1
Gelire endeksi senetler, devlet tahvili, hazine bonaları, toplu konut idaresi gibi idarelerce çıkarılan menkul kıymetlilerin alım satım taahhüttü doğrultusunda lehe alınan paralar üzerinden%1
Kambiyo muamelelerinde satış tutarları üzerinden%1
Yurt içinde Türk lirası üzerinden satılan tahviller yine satışa sunulan kira sertifikalarının geri alım satım işlemlerinin iktisap ile elden çıkarılması durumunda lehe alınan paralar üzerinden%1

EFT BSMV Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır?

EFT BSMV ücreti müşterilerden hesap işletim ücreti olarak alınmaktadır. Bu tutar devlete ödenmesi zorunlu olan vergiler arasında yer alır. Müşteriler EFT dahil yaptıkları hesap işlemlerinin üzerinden %5 oranında BSMV vergisi ödemek zorundadır.

BMW Vergisi Hangi Krediler İçin Geçerlidir?

BSMV vergisi ile en çok krediler üzerinden karşılaşılmaktadır. Özellikle banka müşterileri yüksek miktarlarda kredi kullandıklarında, bu vergi ile karşı karşıya kalmaktadır. Çünkü yüksek krediler yüksek faizleri getirmektedir. BSMV vergisi kredilere ek olarak ödenmektedir. Birçok krediden vergi alınsa da, konut kredisi bu vergiden muaftır. Peki, hangi krediler üzerinden BSMV alınmaktadır? Açıklayalım!

 • KOBİ kredisi ve esnaf kredisi
 • İhtiyaç kredisi
 • İhtiyaç kredisine türev olan krediler
 • Taşıt kredisi

Krediler dışında çeşitli işlemlerden de BSMV vergi oranı kesintisi yapılmaktadır.  İşte, o işlemler;

 • Kredi kartı faizleri
 • Kiralık arsa
 • Kredi kartı yıllık ücretleri
 • Vadeli mevduat hesabı
 •  Kredili mevduat hesabı

Kurumlar ve İşlemler Üzerinden Yapılan BSMV Kesintileri Nelerdir?

Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi, Gelir Vergileri Kanunu’na göre alınmaktadır. Bu vergi türü kurumların Finansal Kiralama Kanunu kapsamına girmeyen işler yapması durumunda ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla kendi lehlerine para girişi yaşanmaz ve vergi alınması gerekir. Bu noktada BSMV kesintisine neden olacak durumlardan bazıları, şu şekildedir;

 • Belirtilmeyen sigorta poliçeleri
 • Düzenli mevduat toplama işlemleri ve mevduat faizi
 • Ödünç para verme işlemleri
 • Menkul kıymet alım satımlarında yapılan aracılık işlemleri

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!