USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC64.226,46

Banka Hesap Hareketleri Silme İşlemi Mümkün mü?

hesap-hareketleri-silme
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hesap hareketleri silme işlemi çeşitli nedenlerle kişiler tarafından talep edilebilir. Dijitalleşen dünyamızda artık her işlemin sanal ortamda kayıtlı olduğu düşünüldüğünde bankaların verileri de büyük bir özenle saklanmaktadır. Bu nedenle de kişinin hesap hareketlerine ilişkin bilgiler kayıt altına alınmaktadır. Tüm hareketlerin bankalar tarafından kayıt alınması ile birlikte büyük bir güvenlik problemi de ortadan kalkmış olmaktadır.

Müşterilerinin ve hesaplarının güvenliğini sağlayan bankalar hangi işlemlere izin vermektedir. Bankacılık siteminde banka hesap hareketleri silme işlemi mümkün mü? Banka hesap hareketleri gizleme nasıl yapılır? İşte detaylar…

Banka Hesap Hareketleri Silme İşlemi Neden Yapılamaz?

hesap-hareketleri-silme
Hesap Hareketleri Silme

Bankacılık siteminde hesap hareketleri silme işlemi mümkün değildir. Bu durumun birçok nedeni bulunmaktadır. Özellikle banka hesap hareketlerinin sistemde kayıt altında olması istenir. Tüm bilgiler bankaların sistemlerinde saklanır. Böylece ileride oluşabilecek herhangi bir sorunda hesap hareketleri incelenerek sorunun çözülmesi için çalışılır.

Bankacılıkta hesap hareketlerinin silinememesinin bir önemli nedeni de şöyledir. Sizden başka kişilerin hesabınıza erişmesi durumunda hesabınızda yapılmış olan her işlemin kolayca takip edilebilmesidir. Şayet böyle bir durum ile karşı karşıya kalırsanız bankanız ile görüşerek hesap hareketlerinin incelenmesini talep edebilir ve yapılan işlemleri ispat edebilirsiniz. Bu nedenle, banka hesap hareketleri silme işlemi yapılamaz.

Bazı durumlarda kişinin özel hayatını koruma gerekçesi ile ya da şirketlerin mali durumlarının sır olarak kalması için hesap hareketleri gizlenebilmektedir. Fakat bu işlemi yapabilmek için öncelikle bankanız ile görüşmeniz önem arz etmektedir. Çünkü her banka bu işleme müsaade etmeyebilir.

Bu nedenle bankanız ile ilk aşama da görüşerek konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca böyle bir gizliliğin sağlanabilmesi için hukuki boyutu da araştırılarak banka ile ortak bir karar alınabilmektedir.

Bu nedenledir ki, banka hesabınızda ilk günden beri yapmış olduğunuz her işlem kayıtlıdır. Sizin ve banka hesabınızın güvenliği için saklanan veriler ileride doğabilecek herhangi bir sorunda faydalı olmaktadır. Bu nedenle banka ve kart hesap hareketleri silme işlemi yapılmamaktadır. Tüm bu bilgiler ışığında verilerinizin güvenliği konusunda endişe etmenize gerek bulunmadığını hatırlatmakta fayda vardır.

Kamu ve Özel Bankalara Göre Hesap Hareketleri İşlemleri

hesap-hareketleri-silme

Hemen hemen tüm bankacılık sistemleri aynıdır. Fakat kamu ve özel bankaların işleyişi bazı durumlarda birbirinden ayrılabiliyor. Her bankanın müşterisine sunduğu imkânlar ve ayrıcalıklar farklıdır. Bu nedenle çalışmak istediğiniz banka ile önceden görüşerek hesaplarınıza ve güvenliğinize ilişkin bilgileri önceden öğrenmiş olursunuz. Böylece ileride doğabilecek sorunlara karşı ön bilgi sahibi olma imkânı bulabilirsiniz.

Kamu ve özel bankaların müşterilerine sunmuş olduğu olanaklar farklı olacaktır. İşte bu nedenle kamu ve özel bankalara ilişkin hesap hareketleri hakkında bilgiler şöyledir:

1 – Ziraat Bankası

Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat hesap hareketleri silme gibi işlemleri mümkün kılmamaktadır. Yapılan her işlemler sistem tarafından kayıt altına alınıp veriler saklanmaktadır. Bu nedenle de tıpkı diğer bankalarda olduğu gibi Ziraat Bankası da güvenlik sebebiyle bu tarz işlemlere onay vermemektedir. Ayrıca Ziraat mobil hesap hareketi silme işlemi de mümkün değildir.

 

2 – Halk Bankası

Bir diğer kamu bankası olan Halkbank hesap hareketleri silme işlemini onaylamamaktadır. Banka verilerin ve müşterilerinin güvenliği açısından her bilgiyi titizlikle saklamaktadır. Böylece diğer bankalar gibi müşterilerinin ihtiyaç duyması halinde bu verileri kullanılmalarına imkân tanımaktadır. Ayrıca bankanın müşteri hizmetleri ile görüşülerek hesap hareketlerinin gizliliği ve güvenliği konusunda da detaylı bilgi edinme imkânı bulunmaktadır.

3 – İş Bankası

hesap-hareketleri-silme

İş Bankası hesap hareketleri silme işlemlerine izin vermemektedir. Müşterilerinin her işlemini kayıt altına alarak hesapların güvenliğini sağlamaktadır. Herhangi bir dolandırılma veya banka hesaplarının ele geçirilmesi ihtimaline karşı bu tarz işlemler banka tarafından uygun görülmemektedir. Ayrıca internet bankacılığı olan İşCep hesap hareketleri silme işlemlerini onaylamamaktadır. Böylece banka ve müşterilerin güvenliği güvence altına alınmaktadır.

4 – Akbank Hesap Hareketleri Silme İşlemi

Özel bankalar arasında yer alan Akbank hesap hareketleri silme işlemini tıpkı diğer bankalarda olduğu gibi onaylamamaktadır. Bu nedenle Akbank müşteriyseniz yapacağınız her işlemin kayıt altına alınacağını bilmelisiniz. Hesabınızda yapacağınız her işlem dijital ortamda saklanarak gerek duyulması halinde banka tarafından size temin edilecektir. Bu sayede şeffaf ve güvenli bir hizmet alarak bilgilerinizi koruma imkânı bulabileceksiniz.

1
be_endim
Beğendim
1
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!