USD32,53
EURO34,63
JPY0,211200
RUB0,344400
GBP40,57
EURO/USD1,06
BIST9.682,16
GR. ALTIN2.488,82
BTC63.548,92

Nakliye Nedir? Nakliye Firmaları Enflasyon Oranlarından Nasıl Etkilenir?

nakliye-nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nakliye nedir, nakliye firmaları enflasyon oranlarından ne denli etkilenmektedir? Nakliye hizmeti kısaca bir taşıma olarak belirtilebilmektedir. Yalnız klasik taşımalardan farklı olarak bu durum kurumsal hale getirilmektedir.

Günümüzde bir eşya ya da ürünü bir alandan diğer alan taşımak çok klasik bir hale geldi. Hatta durum itibari ile başta evler olmak üzere iş yerlerinin taşınması da çok sık rastlanan bir durumdur. Kişisel anlamda taşınmanın zor olduğu bu durumlarda nakliyat firmaları araştırılarak ilerleme sağlanmaktadır.

Nakliye nedir sorusu da tam olarak burada meydana çıkmaktadır. Nakliye nedir, ne anlama gelir? Nakliye nasıl sağlanır? Nakliye firmaları neler ve en önemlisi nakliye firmaları enflasyon oranlarından nasıl etkilenir sorusuna dair işte cevaplar!

Nakliye Nedir? Taşımacılık Nedir, Sevkiyat Ne Demek?

nakliye-nedir
Nakliye Nedir?

Nakliye sektörü hakkında bilgi vermeden önce nakliyat nedir, sevkiyat ne anlama gelir sorularına bakmak gerekir. Nakliye nedir sorusunun en kısa cevabı; bir eşya ya da bir ürünün bulunduğu noktandan yani bir yerden bir şekilde başka bir yere götürülmesidir. Taşımacılık esnasında demir yolu, kara yolu, deniz yolu ya da hava yolu kullanılabilmektedir.

Şehirler arası taşımacılık yapılabildiği gibi aynı zaman sadece bir şehir içerisinde de evden eve taşımacılık, ofis taşımacılığı yapılmaktadır. Genellikle şehir içinde evden eve nakliyat yapıldığı görülmektedir. Sevkiyatın birden fazla araçla ve farklı yollar ile gerçekleşmesi kendi içerisinde nakliyatı da üçe ayırmaktadır. İşte nakliye çeşitleri:

1- Parsiyel Nakliye Nedir?

Nakliye çeşitleri arasında bulunan parsiyel nakliye daha az maliyet ile taşıma sağlayan yöntemlerden birisidir. Bir araç içerisinde en az iki firmanın malzemesi bulunmaktadır. Aynı güzergah ya da adrese gidebilecek malzemelerin tek araç ile taşınması maliyeti firma sayısına bölerek daha az fiyat çıkmasına neden olmaktadır.

2- Komple Nakliye Ne Demek?

Tek araç içerisinde taşıma sağlayan ve bulunan konumda tüm malzemeleri alarak taşımacılık sağlayan yöntemdir Komple nakliye nedir sorusuna verilecek cevap aslında adında gizlidir. İkinci bir firmanın malzemesi karıştırılmadan, var olan tüm ürünlerin taşınması ile meydana gelmektedir. Özellikle kurumsal firmalar tarafından tercih edilmektedir.

nakliye-nedir

3- Evden Eve Nakliye Nedir?

Evden eve nakliye günümüzde en çok kullanılan türlerden birisidir. Kiracıların fazla olması ve sürekli ev değiştirme mecburiyetine sahip olmaları nakliyat firmalarının bu alanda hizmet vermesine neden olmaktadır. Ev eşyalarının mevcut alanlardan alınarak taşınılacak eve götürülmesi olarak gerçekleşir. En çok karayolu olmak üzere her yol kullanılabilmektedir.

Nakliyeci Ne Demek?

nakliye-nedir

Nakliye nedir sorusuna açıklık getirdikten sonra nakliyeci nedir sorusuna açıklık getirilmeli. Nakliyeci aldığı ekten de anlaşıldığı üzere nakliye hizmetini yerine getiren kişi anlamına gelir. Nakliyeci; taşınması gereken eşyaların paketlenmesi, araca yüklenmesi, taşınması ve bir alana tekrar götürülmesi işleminden sorumlu kişidir.

Tek bir kişini nakliye hizmetini yapması beklenemez. Bu yüzden İstanbul nakliye firmaları başta olmak üzere birçok nakliyat firması birden fazla çalışanı ile bulunmaktadır. Çalışanların ortak hareket etmesi daha hızlı iş çıkmasına neden olur. Aynı zamanda paketleme, araca yükleme, araç şoförü gibi her alanda ayrı bir çalışana ihtiyaç bulunmaktadır.

Nakliyeci Maaşı Ne Kadar?

Nakliye nedir sorusunun cevabı net olsa da nakliyeci maaşları ne kadar sorusu bu kadar net değildir. Zira nakliyecilerin çalıştığı firmalar tamamen değişiklik gösterecektir. Firmaların kazançları, çalışanları için belirlediği maaşlar birbirinden farklılık gösteren bir unsurdur. Bu noktada maaşlar hakkında minimum asgari ücret belirtilmekle birlikte üst sınır yoktur.

Nakliye Firmaları Enflasyon Oranından Nasıl Etkilenir?

nakliye-nedir

Enflasyon; genel fiyat düzeylerinin, hissedilecek düzeyde sürekli artışını ifade etmektedir. Ülke içerisinde oluşan enflasyon düzeyinin artış göstermesi birçok alanda hissedilmektedir. Bunlardan da birisi nakliye sektörü olmaktadır. Nakliyat firmaları da ülkede var olan enflasyon oranları ciddi bir şekilde etki yaratmaktadır.

Nakliyat maliyeti başlıca enflasyon ile dengede ilerlemektedir. Oranlar ne kadar artarsa benzinden tutun da eşyaların paketlenmesi için gereken birçok ürün de maliyet anlamında artacaktır. Tüm bunlar baz alındığında da nakliyat için gereken ödeme tırmanmaktadır. Kısaca bir ülkede enflasyon oranları ne kadar yüksekse nakliyat fiyatları da bir o kadar fazlalaşmaktadır.

Nakliyat Fiyatları Ne Kadar?

Nakliye nedir sorusundan ve nakliyat fiyatlarına enflasyonun etkisi açıkladıktan sonra nakliyat fiyatları merak konusudur. Nakliyat fiyatları İstanbul başta olmak üzere 81 ilde tamamen değişiklik gösterir. Kesin olan bir durum vardır ki; firma sayısı arttıkça fiyatlar da çeşitlenmektedir.

Büyükşehirlerde bu yüzden nakliyat fiyatları minimum seviyede bulmak mümkündür. Fakat bu aşamada da şehirlerde ilçeler arası mesafe arttıkça ücret artabilmektedir. Aynı zamanda fiyatlara asansörlü nakliye, mesafe, benzin fiyatları gibi unsurların da etki ettiğini söylemek mümkün.

2022 yılı itibari ile ortalama bir nakliye hizmetinin 4-5 bin TL aralığında olduğunu belirtmek çok rahatlıkla mümkündür. Zira benzin fiyatları ve enflasyon oranları oldukça üst düzeyde yer almaktadır. Bunun yanı sıra asansörlü taşımacılığa uygun olmayıp üst katlarda yer alan yerlere taşıma söz konusu olduğunda ya da şehirler arası bir  taşınma olduğunda 10-20 bin TL gibi taşımalar da bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: 2022 Ankara Evden Eve Nakliye Şirketi Kurmanın Maliyeti Ne Kadar?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!