USD32,51
EURO34,82
JPY0,212100
RUB0,345700
GBP40,69
EURO/USD1,07
BIST9.549,49
GR. ALTIN2.485,61
BTC61.545,68

Sma Hastalığı Yardım Kampanyası Limiti Nedir?

sma-hastaligi-yardim-kampanyasi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sma hastalığı yardım kampanyası son günlerde sıkça gündeme gelen konulardandır. Gerek Sma hastalığı yardım kampanyası başlatmak için yapılması gerekenler gerekse yardım kampanyasının limiti çokça tartışılmaktadır.

Sma hastalığı için gerekli olan para miktarı çok yüksek seviyelerdedir. Hastalığın ilaçları ve tedavi masrafları da işin içine dahil olduğunda gereken miktarlar iki milyonlara kadar çıkabiliyor. Sma hastalığı yardım kampanyasında belirlenen bir limit yoktur ancak çok yüksek tutarlarda yardım toplanması gerekir.

Sma Hastalığı Yardım Kampanyası Yasaklandı Mı?

Sma hastalarının adı kullanılarak yapılan dolandırıcılık işlerinden dolayı valilik bu olaya müdahele etmiştir. Sma hastası bebeklerin ve onların ailelerinin isimlerini kullanarak yapılan bu doğru olmayan kampanyalarda çok yüksek tutarlarda bağışlar toplanmıştır.

sma-hastaligi-yardim-kampanyasiBu yaşanan üzücü olaylar sonucunda İstanbul Valiliği Sma hastalığı yardım kampanyası için valilik iznini gerekli kılmıştır. Artık Sma hastalığı yardımları için valilikten izin ve onay alınması zorunludur. Bu tarzddaki yardım kampanyalarında ‘Valilik Onaylı’ veya ‘Valilik İzinli’ ibareleri görülür.

Valilik Onaylı Sma Hastalığı Yardım Kampanyası Nedir?

Valilik onaylı Sma hastalığı yardım kampanyası valilik izinli yardım kampanyalarıdır. Sma hastalığı yardımları için valilikten izin alınması zorunludur. İnternet ortamında izinsiz toplanan yardımlarda para cezasına maruz kalınabilir.

Sma hastalığı yardım kampanyası için kişilerden istenen belgeler ve dilekçeler bulunmaktadır. Bu tarzdaki bir yardımı gerçek veya tüzel kişiler de oluşturabilmektedir. Bundan dolayı da istenen belgeler değişiklik gösterir.

Gerçek kişilerden istenen belgeler sağlık kurulu raporu, gelirin olup olmadığını gösteren veya kaymakamlık, yeşil kart gibi olanaklardan faydalanıp faydalanmadığını gösteren belge, dilekçede yer alması gereken yardım toplamanın amacı, belirlenen fiyat, bankada hesap açtırılması, sorumlu kuruldan istenen belgeler ise kimlik fotokopisi, adres bilgileri gibi belgelerdir.

Tüzel kişilerden ise yine dilekçede yer alacak olan yardımın amacı, süresi, faaliyet alanı ve görevlendirilenlerin ismi, görevli kişilerden kimlik fotokopisi, adres bilgisi, adli sicil kaydı istenir. İstenen belgeler kısaca bu şekildedir. İlgili yerlere ve kişilere göre istenilen belgeler değişiklik gösterir.

Sma Hastalarına Yardımda Nasıl Bulunulur?

Valilik izinli Sma hastalığı yardım kampanyası başlatıldıysa bu kampanyaya kolayca destek olunabilir. Bu kampanyalarda İBAN numarası veya SMS yoluyla belirlenen destek, yardım yolları vardır. Bazı kampanyalarda belirlenen alt limit yardım tutarı bulunabiliyor.

sma-hastaligi-yardim-kampanyasi
Sma Hastalığı Yardım Kampanyası

Onun dışında 1 SMS’ de belli tutarlara tekamül edebiliyor. Bunlar dışında bu kampanyalara bütçeniz yettiğince destekte bulunabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir sınırlama yoktur. Tutarı İBAN’a yollayarak ya da SMS yoluyla yardıma ihtiyaç duyan kişiye yollayabilirsiniz.

Sma Hastaları Listesi Nedir? Nereden Ulaşılır?

Sma hastalığı yardım kampanyası kapsamında bulunan bu hastaların isimleri belediyeler veya belirli sitelerde bulunabilir. Ankara Büyükşehir Belediyesi internet sitesinde SMA başlığı altında bu hastalıkla savaşan çocukları paylaşmaktadır. Burada bu bebeklerin isimleri, yardım için açılan İBAN numarası, Sma tipleri gibi bilgiler yer alıyor.

Belediyeler dışında Sma hastalarına destek için oluşturulmuş sitelerde de bu bebeklere ulaşılabilmektedir. Türkiye SMA Vakfı, SMA Benimle Yürü Derneği gibi bu hastalığa destek amaçlı oluşturulan vakıfların, derneklerin sitelerinde de farklı şekillerde destek olunabilir.

Sertifikalar, cihaz veya medikal malzeme yardımları, Sma hastaları için yardım etmek amacıyla açılan özel İBAN numaraları gibi hizmetlerle Sma hastalığı yardım kampanyası desteğine düzenli bağış sağlanabilir. Bu bağışlar sonucunda Sma bağış sertifikası da verilir.

Sma Hastalığı Nedir? Erken Tedavi Önemli Midir?

Uzun açıklamasıyla Spinal Musküler Atrofi olarak da bilinen SMA, kaslarda küçülmeye yol açan genetik bir hastalıktır. Beyin kökü ve omurilikte yer alan sinir hücrelerinin kaybı sonucunda Sma hastalığı ortaya çıkar.

sma-yardim-kampanyasiDört farklı Sma tipi bulunur. Tip- 1, Tip- 2, Tip- 3 ve belirtilerin yetişkinlerde gözlendiği Tip- 4. Bu tipler farklı yaş gruplarında ortaya çıkmaktadır. Bu tipler farklı özelliklere sahiptir. En ağırı Tip- 1’dir. Tiplerde görülen belirtiler farklı olabilse de Sma belirtileri kısaca şöyledir:

  • Zayıf kaslar ile güçsüzlük
  • Reflekslerde azalma
  • Baş kontrolünü sağlamakta zorluk
  • Yürüme yeteneği kaybı
  • Oturmakta ve ayakta durmada zorluk

Bu hastalıkta erken teşhis ve erken tedavi oldukça önemlidir. Günden güne kaslar etkilerini kaybettiği için hastalık daha fazla kası etkilemeden tedaviye başlanmalıdır. Hastalığın tedavisi ve ilaçları pahalı olduğu için de Sma hastalığı yardım kampanyası başlatılmaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!