USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC64.226,46

Naila Amin : ABD’de Çocuk Gelinler ile Mücadelenin Simgesi

naila-amin
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pakistanlı Naila Amin’in ABD’de artık kendi adını taşıyan bir yasası var. Hukuk literatürüne “Naila Yasası” olarak geçen bu yasada ABD’deki çocuk gelin girişimlerine engel olunuyor. Naila, henüz 13 yaşında iken evlendirilerek aslında pek çok kız çocuğunun yaşadığı kaderi yaşamak zorunda kalan biri. Günümüzde 31 yaşında olan Naila’nın mücadelesi, ABD’den tüm dünyaya yayılmış durumda.

 

Naila Yasası sayesinde ABD sınırları içerisinde evli olan kadınların en az 18 yaşında olması sağlanıyor. Hatta 18 yaşından küçük olan kız çocuklarının ebeveyn izni ya da rızası olsa dahi bu yasa bozulmuyor. İşte, bir geleceğe umut olacak olan Naila Amin’in mücadelesi ve ilham veren hikayesi…

Çocuk Gelinler ve Naila Amin’in Hikayesi

Çocuk gelin kavramı, ne yazık ki dünyanın pek çok yerinde gündeme geliyor. 18 yaşından küçük olan kız çocuklarının evlendirilmesinde de genellikle sosyo-kültürel ve ekonomik faktörler rol oynuyor. Damat tarafından verilen başlık parası ve finansal güvence sebebiyle her sene binlerce kız çocuğu henüz 18 yaşını doldurmadan evlenmek zorunda bırakılıyor. Bu konuda gerek yasalar gerekse de aileler aktif rol oynuyor.

 

Söz konusu durum ABD’de de pek çok eyalette yasal çerçevede kabul görebiliyor. Günümüzde dahi 44 eyalette çocuğun evlendirilmesi hususunda yasalar gerekli izni verebiliyor.

 

Naila Amin de Pakistan kökenli bir aktivist olarak kendi kaderini başka kız çocukları yaşamasın diye ilk adımı attı. Naila Amin Vakfı’nı kuran genç kadın, çocuk gelinlere engel olmak adına pek çok alanda eyleme geçmiş bulunuyor. Kendisi de 13 yaşında evlendirilen Naila, şu an 31 yaşında ve mücadelesine devam ediyor.

Naila Amin’in Eyalet Yasalarıyla Olan Mücadelesi

Amin, vakfı kurduktan sonra ABD’de her bir eyaletin yasama mercine ulaşmayı hedeflemiştir. 2018 yılında New Jersey’de alınan bir karar ile asgari evlenme yaşı 14’ten 18’e çıkartılmıştır. Daha sonra New York Mecli Üyesi Philip Ramos ile görüşen Naila, ona kendi hikayesini anlatarak yasaların düzenlenmesini talep etmiştir.

 

Ramos, Naila’nın hikayesinden etkilenerek bu yolda ilk adımları atmıştır. Naila da bu süreçte New York’taki her bir meclis üyesine ulaşarak durumu açıkça anlatmış ve desteklerini almayı da başarmıştır. Bu sayede evlenme yaşı New York yasalarında da 18’e çıkartılmıştır.

 

Aktivistin şu anki en büyük amacı bu yasayı 50 eyaletin tamamında yürürlüğe sokmak. Naila, ömrü yettiği sürece çocukların evlenmesine engel olmaya çalışacak.

Naila Amin’in Kendi Hikayesi

Yazımızın başında Naila’nın da aslında 13 yaşında evlendirilen bir çocuk gelin olduğunu vurguladık. Naila, henüz 8 yaşında iken kuzeni ile nişanlandırıldı. Bundan beş sene sonra da 21 yaşında olan kuzeni ile evlenmek durumunda bırakıldı. Evlendikten sonra dövülen ve tecavüze uğrayan Naila, bu süreçte her daim korku içinde yaşadığını aktarıyor.

 

Kocasının ABD vatandaşı olması ve eş vizesi alabilmek için ABD’ye götürülen Naila, burada kendi öz ailesi tarafından da işkencelere maruz bırakıldı. En nihayetinde de sosyal hizmetler, Naila’yı öz ailesinden alarak onu bir nevi bir çocuk esirgeme kurumua yerleştirdi.

 

Sosyal hizmetlerin gözetiminden kaçan Naila, henüz 14 yaşında iken yeniden Pakistan’a gönderild. Burada 3 ay kalan Naila’yı ABD Büyükelçiliği kurtardı ve onu New York’a yolladı. İşte, Naila Amin’in mücadelesi de bu süreçten sonra başladı. Zamanla yetişkin olan Naila, kendi kaderini de başka çocuklar yaşamasın diye aktif olarak çalışmaya devam ediyor.

 

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!