USD32,85
EURO35,71
JPY0,215400
RUB0,381100
GBP42,56
EURO/USD1,08
BIST10.991,57
GR. ALTIN2.536,73
BTC65.382,95

SMA Bağış Sertifikası Nasıl Alınır?

sma-hastaligi-yardim-kampanyasi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SMA bağış sertifikası konusu SMA hastalığına sahip bireyler veya onlara yardımcı olmak adına kampanya düzenlemek isteyen kişileri oldukça yakından ilgilendiriyor. Son zamanlarda bu konuya yönelik yetkililerce bazı düzenlemeler yapıldı ve durumu kötüye kullanan kişilerin de önüne geçildi.

SMA Bağışları Nasıl Düzenlenmekte?

En çok takipçisi olan sosyal yardım kampanyaları arasından SMA bağışları da yakın geçmişte valilik tarafından kontrol altına alınmış olan konulardan biridir. Bu hastalığın çok kısa zamanda en acilinden tedavi edilmesi gereken türlerden birisi olmasıyla beraber SMA bağışları düzenlemek için de acele edilmesi gerekmekte.

sma-bagis-sertifikasi
SMA Bağış Sertifikası

SMA bağışlarını tüzel veya gerçek kişiler düzenleyebildiği gibi resmi kurum ve kuruluşlar da  düzenleyebiliyor. Burada istenilen belgeler veya sağlanması gereken şartlar değişiyor. SMA bağış kampanyası için öncelikli olarak valilikten gerekli izinlerin alınması lazımdır. Daha sonra ilgili yerlerde SMA hastaları ve SMA hastalığı yaşayan kişiler için bağış kampanyası düzenlenebilir.

Valilik Onaylı SMA Bağış Sertifikası Nedir ve Nasıl Alınır?

SMA bağış sertifikası veya SMA bağışları için ilk önce valilikten izin alınması zorunludur. Olası dolandırıcılık veya yaşanabilecek herhangi bir sorunda belge, fatura sunulabilmesi için işi resmi kurumlara bildirmek gerekmektedir.

sma-bagis-sertifikasiYardım toplama izni veya SMA bağış sertifikası için tüzel kişiler, gerçek kişiler ya da resmi kurum ve kuruluşlar başvuru yapabiliyor. İstenilen belgeler değişse bile gerçek kişilerden kampanya için istenilen belgeler şu şekildedir:

  • Yardım toplama talebinde bulunan kişiden hastaysa toplanabilecek yardım miktarını belirlemeye yarayacak resmi makamlar tarafından onaylanmış ve tam teşekküllü hastaneden alınmış sağlık kurulu raporu ( hasta olmayandan rapor istenmemektedir.)
  • Geliri olup olmadığı, meslek, adına kayıtlı mal ve gayrimenkullerin varlığı, aile içindeki fert sayısı ve bu kişilerin meslekleri, sosyal güvenlik kuruluşu ile bağlı bulunan Kaymakamlık Vakfı ya da Yeşil Karttan faydalanma durumları.
  • Resmi yerlere yollanacak dilekçede yer alacak, belirtilmesi gereken hususlar: Yardımın amacı, ödeme alınma şekli, süresi, faaliyet gösterilecek alan, ne miktarda yardım toplanacağı ile faaliyette görev alacakların isimleri şeklinde olup dilekçe ilgili kişilerce imzalanacaktır.
  • Sorumlu kuruldan istenecek belgeler ise: Nüfus cüzdanı fotokopileri, T.C. kimlik numaraları, adres kayıtları ve adli sicil kayıtlarının varlığını ya da yokluğunu belirten yazılı beyan ve iki adet vesikalık fotoğraf.
  • Yardımda görev alacak kişiler arasında kamu görevlileri var ise mülki amirden izin belgesi de devreye girmektedir.

Bunlar dışında kampanya düzenleyebilecek veya SMA bağış sertifikası alabilecek kişi, kurum ya da kuruluşlardan da neredeyse aynı belgeler talep edilir. Yetkililer tarafından paylaşılması daha sağlıklı olsa da ek olarak fazladan ya da bazı belgelere gerek duyulmadan da dilekçe verilebilir.

 Valilik Onaylı SMA Bağış Sertifikası Nereden Sorgulanır?

sma-bagis-sertifikasiE- Devlet uygulaması üzerinden sorgulama imkanı bulunuyor. İçişleri Bakanlığı’nın hizmete sunduğu Yardım Toplama Yetkisi Sorgulama alanında zorunlu bilgiler girilerek e- Devlet üzerinden gerekli takipler yapılabiliyor.

Bebeklerde SMA Bağış Sertifikası Farklı Mı?

sma-bagis-sertifikasiSMA hastalığına sahip bebekler için toplanacak yardımlarda da yine aynı yollar izleniyor. Bebekler için düzenlenecek yardımlar için de SMA bağış sertifikası resmi kurumlardan alınmalıdır. Bu konuda oluşturulabilecek tüm sosyal yardımlar için valilik onayı ve izni şarttır.

SMA Bağışı SMS ile Nasıl Yapılır?

SMA bağış sertifikası alan her kişiye, kurum ya da kuruluşa yasal olarak destekte bulunabilirsiniz. Bu destek için her kampanya düzenleyen farklı ödeme türü belirlemektedir. Bu yardım kampanyası için özel olarak banka hesabı açılabilir, sosyal medya üzerinden toplanabilir veya dahili bir numara belirlenebilir.

SMS yoluyla bağış için kampanyayı düzenleyen kişinin belirlemiş olduğu veya paylaşılan numaraya kısa mesaj atıldığında yardım gerçekleşmiş olur. Belirlenen numaraya yardım tutarı girilerek tutar belirlenebildiği gibi her SMS’ te aynı ücreti alan yardımlar da bulunabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!