USD32,49
EURO34,82
JPY0,211600
RUB0,346000
GBP40,68
EURO/USD1,07
BIST9.566,57
GR. ALTIN2.487,59
BTC61.478,48

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretleri 2023

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretleri
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÜVTÜRK araç muayene ücretleri, her yıl değişiklik gösterir. Ayrıca kullanılan aracın türü de bu ücretlerin farklılaşmasına neden olur. TÜVTÜRK araç muayene ücretleri, Ulaştırma Bakanlığı ile beraber bir karara bağlanarak açıklanır. İşte, fiyatlar ile ilgili bütün detaylar!

Günümüzde sıklıkla kullanılan motorlu araçlar, bireysel ve toplu taşımada ulaşımın kolaylaştırılması sebebiyle tercih edilir. Özellikle güvenli bir ulaşım için araçların düzenli periyotlarda kontrol edilmesi şarttır. Yani olası can ve mal kayıplarının yaşamaması için araç muayenesi yasal bir zorunluluktur. Kullanılan araçların muayene sıklıkları ve fiyatları ise türüne göre değişiklik gösterir. Peki, TÜVTÜRK araç muayene ücretleri nasıldır?

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar?

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretleri
TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretleri

Hem insanlar ve hayvanlar hem de araçların güvenliği için önemli olan araç muayenesi; trafikteki riskli durumlarda güvenli olunmasını sağlamaktadır. Zaman zaman araçlarda meydana gelen arızalar zamanla büyük sorunlara sebebiyet verebilir.

Bu noktada muayene sırasında fren sistemleri, aydınlatma ve motor gibi bütün araç donanımları detaylı bir şekilde irdelenerek; düzgün çalışıp çalışmadığından emin olunur. Böylelikle olası trafik kazaları engellenir.

TÜVTÜRK 2023 araç muayene ücreti ne kadar? 2023 yılı itibari ile TÜVTÜRK muayene ücretlerine %61,5 zam gelmiştir. Güncellenen bu fiyatlar araçların çeşidine göre değişir. Bu muayene fiyatlarına egzoz emisyon ölçümü dahil değildir. Peki, araç çeşitlerine göre TÜVTÜRK araç muayene ücretleri nasıldır?

Otomobil muayene ücreti
Motosiklet muayene ücreti
Traktör muayene ücreti
Kamyon muayene ücreti
Tır muayene ücreti
Çekme belgeli araç muayene ücreti

1 – Otomobil muayene ücreti 2023

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretleri

Trafikte meydana gelebilen kayıpların ve kazaların engellenebilmesi için otomobil muayenesi; tüm otomobil sahipleri tarafından yaptırılmalıdır. Ayrıca bu muayenelerin belirlenen zaman içerisinde yaptırılması da mühim olmaktadır.

Muayenenin gecikmesi durumunda hem araç sahiplerine cezai yaptırımlar uygulanır hem de sürücü puanı düşürülür. Bu noktada otomobil trafikten süreli ve süresi olarak men edilebilir. Sonuç olarak bu cezai yaptırımlarla araç muayenesine teşvik amaçlanmaktadır. 2023 yılı için TÜVTÜRK araç muayene ücretleri kapsamında otomobil muayene ücreti ise, 1.130, 44 TL olarak açıklanmıştır.

2 – Motosiklet Muayene Ücreti

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretleri

Tıpkı otomobil tipi araçlarda olduğu gibi motosikletlerde düzenli olarak muayene yapılması gereken taşıtlar olmaktadır. Muayene öncesinde motosiklet sahiplerinin bilmesi gereken nokta; trafik sigortası olmayan araçların muayenesinin yapılmayacağıdır. Bu sebepten zorunlu trafik sigortalarının mutlaka yapılması gerekmektedir.

Ayrıca bu durum cezayı yaptırımlara da yol açabilir. Çünkü sigortasız araçlar trafikten men edilmektedir. Araç muayenesi böylelikle hem araçları hem de kişileri güvence altına alır. 2023 yılı için TÜVTÜRK araç muayene ücretleri arasında motosiklet muayene ücreti 575, 84 TL olarak açıklanmıştır.

3 – Traktör Muayene Ücreti

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretleri

Kullanılan traktörlerin muayenesi, TÜVTÜRK istasyonlarında yapılabilir. Bu araçlar için muayene süresi 3 yıl olarak belirlenmiştir. Yani 3 yılda bir traktörlerin muayene edilmesi zorunludur. Traktör sahiplerinin merak ettiği muayene ücreti açıklanacak olursa; 2023 yılı itibari ile güncellenen TÜVTÜRK araç muayene ücretleri kapsamında traktör muayene ücreti 575, 84 TL olarak belirlenmiştir.

4 – Kamyon Muayene Ücreti

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretleri

Yeni yıla girilmesinin ardından muayene ücretlerine yapılan %61, 5 oranındaki zam; kamyon muayene ücreti fiyatlarında da artışa neden olmuştur. Bu noktada 2023 yılı itibariyle kamyon muayeneleri için TÜVTÜRK araç muayene ücretleri noktasında istenen fiyat 1.528, 10 TL’dir.

5 – Tır Muayene Ücreti

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretleri

Trafikte güvenli bir sürüş için tır sahiplerinin düzenli olarak muayenelerini yaptırmaları yasal bir zorunluluktur. 2023 yılı itibariyle TÜVTÜRK araç muayene ücretleri içerisinde güncellenen fiyat tarifesine göre; tır muayenelerinin ücreti 1.528, 10 TL olmuştur. Bu araçların bir yaş ve devamında her yıl bir kez muayene yaptırması gerekir.

6 – Çekme Belgeli Araç Muayene Ücreti

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretleri

TÜVTÜRK araç muayene ücretleri kapsamında çekme belgeli araçların muayenesi için istenen ücrette bir artış yaşanmıştır. Araç türüne göre farklılık gösteren fiyatlar, şu şekildedir;

 • TÜVTÜRK araç muayene ücretleri içerisinde motosiklet, traktör ve motorlu bisikletin muayene bedeli 575, 84 TL olmaktadır.
 • Minibüs, otomobil, özel taşıt, kamyonet, arazi taşıtı, yarı römork ve römork için TÜVTÜRK araç muayene ücretleri ise 1.130, 44 TL’dir.
 • Kamyon, otobüs, tanker ve çekici için TÜVTÜRK araç muayene ücretleri ise 1.528, 10 TL olarak açıklanmıştır.

Araç Muayene Randevu Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretleri

Muayene öncesinde araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken noktalar bulunur. Bu noktalar detaylarıyla açıklanacak olursa;

 • Öncelikle aracın tescil belgesinde bulunan kontrol tarihine dikkat edilmelidir. Bu tarihin geçirilmemesi önemlidir.
 • Araç türünü bilen vatandaşlar, muayene öncesinde ödemesi gereken miktarı internetten öğrenebilirler. e-Devlet üzerinden araç türü ve TÜVTÜRK araç muayene ücretleri hakkında detaylı bilgi sahibi olunur.
 • Araç muayenesi öncesinde internet üzerinden bir randevu talebinin oluşturulması gerekir. Bu noktada sürücü ve araç bilgileri yazılarak; saat, tarih ve istasyon yeri belirlenmelidir. Eğer aracı muayeneye götüren ruhsat sahibi değil de vekalet edecek bir kişi ise, o kişinin bilgilerinin yazılması gerekir. Daha sonra randevu talebi onaylanmalıdır.
 • Yapılan araç muayenesi ortalama olarak 2 saat sürmektedir. Ayrıca TÜVTÜRK araç muayene ücretleri ise muayene yapıldıktan sonra tahsil edilir. Araç sahipleri muayeneye gitmeden önce Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi web sitesine erişim sağlayarak; kullandığı araç ile ilgili MTV borcu, trafik cezası, otopark, otoyol ve köprü borcu olup olmadığını öğrenmelidir. Çünkü muayenenin yapılması için borç varsa ödenmesi gerekir.
 • Araçların egzoz emisyon ölçümünün geçerlilik süresi içinde olması gerekir. Yani geçerlilik süresi dolmuş egzoza sahip taşıtlar, ağır kusurlu olarak nitelendirilerek muayeneden geçemez. Bu noktada araçların tekrardan onarılarak kontrole götürülmesi gerekmektedir.
 • Kontrol süresi için bir ay verilmektedir. Yani bir ayı geçiren sürücülerden tekrardan TÜVTÜRK araç muayene ücretleri talep edilir.
 • Muayene giren araçların zorunlu trafik sigortası ve kasko geçerlilik süresi de kontrol edilmelidir. Bu noktada sigorta ve kaskonun süresinin dolması durumunda yenilenmesi gerekir.
 •  Ayrıca LPG/ CNG’li araçların yakıt sistemi montaj belgesi okunur şekilde olmalıdır.

Araç Muayene Ücreti Gecikme Cezası Var mı? Gecikmiş TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar?

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretleri

Motosiklet, römork, traktör, resmi ve binek araçlar, fabrika çıkışı ardından 3 yıl muayene edilmeden kullanılabilir. Fakat bu araçların 3 yıldan sonra 2 yılda bir düzenli bir şekilde kontrol edilmesi gerekir.

Ticari araçlarınsa 1 yaşından itibaren her sene düzenli bir şekilde muayenesinin yaptırılması gerekir. Ancak araç tescil belgesinde belirtilen muayene zamanlarının kaçırılması hâlinde, TÜVTÜRK araç muayene ücretleri kapsamında gecikme cezası uygulanır.

Peki, gecikmiş TÜVTÜRK araç muayene ücretleri ne kadar? Karayolları Trafik Kanunu’na göre bu ücret, sürenin geçirildiği her ay için muayene ücretinin %5’i oranında olmaktadır. Ödenen cezalar ise Maliye Bakanlığı’na aktarılır.

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücreti Ödeme Seçenekleri Nelerdir?

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretleri

TÜVTÜRK otomobil muayene ücretleri, muayene sonrasında TÜVTÜRK istasyonlarında tahsil edilebilir. Araçlarını muayeneden geçirecek olan vatandaşlar, ücretin nasıl ödendiğini de merak etmektedir. Türkiye’nin farklı yerlerinde bulunan bütün istasyonlarda hem banka hem kredi kartı hem de nakit olarak TÜVTÜRK araç muayene ücretleri ödemesi yapılabilir.

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücreti Kredi Kartı Geçerli mi?

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretleri

Muayene ücreti ödemelerinde vatandaşlar bütün TÜVTÜRK istasyonlarında kredi kartı ile ödeme yapabilmektedir. Bu noktada dileyen kişiler TÜVTÜRK araç muayene ücretleri kapsamındaki ödemelerini, kredi kartı ile gerçekleştirebilirler.

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücreti Sorgulama Nasıl Yapılır?

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretleri

Araç sahipleri tarafından TÜVTÜRK araç muayene ücretleri sorgulaması; hem Türkiye’deki tek yetkili kuruluş olan TÜVTÜRK resmi web sitesinden hem de e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilir. Bu noktada TÜVTÜRK üzerinden araç muayene ücreti sorgulaması, şu şekilde yapılır;

 • Öncelikle resmi web sitesine erişim sağlanmalıdır.
 • Ardından açılan sayfada yer alan araç muayene sorgulama sayfasına tıklanması gerekir.
 • Daha sonra araç plaka no ve araç muayene rapor numarasının ilgili alanlara girilmesi gerekir.
 • Bütün bu işlemlerin ardından ücret ile ilgili detaylara ulaşabilmek mümkün olur.

Peki, e-Devlet üzerinden araç muayene ücreti sorgulama nasıl yapılır? İşte detaylar!

 • İlk olarak sisteme giriş yapılarak, e-Devlet muayene durum sorgulama sekmesine tıklanması gerekir.
 • Daha sonra ilgili alanlara araç muayene rapor numarası ve araç plaka no girilmelidir.
 • Ardından sorgula sekmesine basıldığında bütün detaylara ulaşılabilir.

Egzoz Muayene Ücreti 2023

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretleri

TÜVTÜRK araç muayene ücretleri içerisinde egzoz emisyon ölçüm bedeli bulunmamaktadır. 2023 yılı itibariyle egzoz muayene ücretleri, KDV dahil olmak üzere 177 TL olarak açıklanmıştır. Ancak egzoz muayene ücreti 2023 otomobil,motosiklet, tır, kamyon ve traktör yani araç türüne göre farklı olmaktadır.

Ücretler ile ilgili detaylı bilgi için TÜVTÜRK’ün resmi web sitesinden veya e-Devlet’ten sorgulama yapılabilir. Ayrıca bu ücretler bütün TÜVTÜRK istasyonlarında nakit, banka ve kredi kartı ile ödenebilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!