USD33,04
EURO35,99
JPY0,210000
RUB0,376000
GBP42,99
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.559,84
BTC57.700,60

7 Adımda Kredi Skorunuzu Artırmanın Yolları

kredi skorunuzu artırma yolları
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kredi skoru genel olarak bankalardan kredi veya kredi kartı almak isteyenlerin sahip olması gereken asgari seviyeyi belirtmektedir. Bu seviyenin altında bir skora sahip olan kişiler bankalar tarafından riskli görünerek kredi ve kredi kartı verilmemesi gereken kişiler olarak işaretlenmektedir. Bu durumda olan kişiler kredi notlarını yükseltmenin yollarını aramaktadırlar. Sizlere sunacağımız 7 adım sayesinde kredi skorunuzu artırmanın yolları nelerdir görmüş olacaksınız.

Bankalar, kredi verecekleri kişilerin güvenilir olmasını istemektedirler. Bir kişinin güvenli olup olmadığı ise kredi notu ile belli olmaktadır. Eğer krediye başvuran kişinin kredi skoru düşük ise kredi başvurusu banka tarafından olumsuz cevaplanmaktadır. Bu durumlarda kişilerin basit olarak uygulayabileceği bazı yöntemler vardır. Bu yöntemleri yerine getirerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Kredi skorunuzun yükselmesinin ardından bankaya giderek tekrar kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi Skoru Nedir?

kredi skorunuzu artırma yolları

Günümüzde banka ile ya da kredi kartı ile işi olmayan kişi kalmadı diyebiliriz. Bu nedenle herkesin alım gücü, borç ödeme durumu, finansal geçmişi bankalar tarafından analiz edilebilmektedir. Bankalar bu analizler sonucunda bir kişinin riskli grupta olup olmadığını tespit edebilmektedir. Bu tespitlerine göre de kişinin kredi başvurusunu kabul edip etmeme kararı almaktadırlar. İşte tüm bunlar sizin kredi notunuzla ilgilidir. Borcunu düzenli olarak ödeyen kişiler ile borç ödemede sıkıntı yaşayanlar arasında oluşturulan bu puan skalasına kredi skoru denilmektedir.

Kredi Puanı Nasıl Yükselir?

Kredi puanı yükseltme hilesi de diyebileceğimiz bazı yöntemleri sizlerle paylaşacağız. Findeks notu ya da kredi notu bazı beklenmedik olaylar nedeniyle veya borçlardan ötürü düşmektedir. Bu düşük kredi skoru nedeniyle de bankalardan kredi almak güçleşmektedir. İşte kredi notunuzu artıracak 7 basit yöntem…

1- Kredi Kaydınızı Kontrol Edin

Yapmanız gereken ilk işlem kredi kaydınızın nasıl oluşturulduğunu tespit etmektir. Bu tespiti yapmadan kredi notunuzu nasıl düzelteceğinizi bulamazsınız. Kredi kaydınızın nasıl yapıldığını öğrenmek için Kredi Kayıt Bürosu‘na başvuruda bulunmaz gerekmektedir.

Kredi Kayıt Bürosu’ndan alacağınız raporda bankaların sisteminde sizin nasıl bir kayıt ile gözüktüğünüz belli olacaktır. Neden kredi alamadığınızı, hangi sebeple skorunuzun düşük olduğunu tespit etmiş olacaksınız. Aldığınız raporda yanlışlıklar olduğunu düşünüyorsanız kayıt bürosundan bir itiraz dilekçesi alarak bankaya başvurabilirsiniz.

2- Geçmiş Kredi Borçlarınızı Düşürün

kredi skorunuzu artırma yolları

Bankalardan aldığınız kredi kartı limitlerini doldurma oranınız kredi notunuzu düşürmekte etkilidir. Örneğin; 20 bin TL limitli kredi kartınızın 19 bin TL’sini kullanmak ile 5 bin TL’sini kullanmak aynı düzeyde karşılık görmemektedir. Kredi kartlarınızın limiti dolmuş ise ve geçmiş dönemlere ait borçlarınız var ise öncelikle bu borçları eritme yoluna gitmelisiniz. Borçluluk seviyenizi düşürdükten sonra kredi notunuzda da iyileşmeler görülecektir.

3- Otomatik Ödeme Talimatını Kullanın

Kredi puanınızı düşüren en büyük etmenlerden birisi kredi kartı borçlarınızın ödemesini geciktirmenizdir. Hem bu borcun 10 TL olması veya 1000 TL olması arasından bir fark bulunmamaktadır. Borcunuz az da olsa ödemesi gecikmiş ise direkt olarak kredi notunuzu etkilemektedir. Bu durumla karşılaşmamak için otomatik ödeme talimatı vermeniz önerilmektedir. Bu sayede borçlarınızı geciktirmeden gününde ödeyebilirsiniz.

4- Fazla Kredi Kartlarından Kurtulun

Genel olarak her vatandaşın birden fazla kredi kartı bulunmaktadır. Bir kart sık olarak kullanılırken diğerleri daha nadiren kullanılmaktadır. Bu nedenle de nadiren kullanılan kredi kartların borçları sık kullanılan kartın borçlarına göre daha az kontrol edilmektedir.

kredi skorunuzu artırma yolları

Bu da nadir kullanılan kredi kartın borcunun ödenmesinin geciktirilmesine yol açmaktadır. Geciken kredi kartı borcu ödemesi ise kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Bu durumu yaşamamak için tek bir kredi kartı kullanımına geçmeniz kredi skorunuzu artırma yolları arayan sizler için faydalı olacaktır.

5- Sık Sık Kredi Kartı veya Kredi Başvurusu Yapmayın

Genel olarak kredi başvurusunda bulunan kişiler bir bankadan ret aldığı zaman hemen farklı bir bankaya giderek tekrardan başvuruda bulunurlar. Her başvuru durumunda bankalar sizin isminizi sistemden aratarak findeks notunuzu araştırmaktadır. Sürekli olarak hakkınızda arama yapılması da sizin kredi notunuzu etkilemektedir.

Bu nedenle ilk bankadan ret alındığında neden ret aldığınızı sorgulamanız ve eksikliklerinizi gidermeniz önerilmektedir. Eksiklikler giderildikten sonra farklı bir bankaya gidilerek kredi başvurusunda bulunmak daha yerinde bir davranış olacaktır. Yani aynı anda birden fazla bankaya başvurmak yerine aralıklı olarak ve eksiklikler giderilerek başvuruda bulunulmalıdır.

6- Kefil Olduğunuz Kişilere Dikkat Edin

kredi skorunuzu artırma yolları

Kredi skoru birçok nedenden dolayı düşmektedir. Bu nedenlerin birçoğu kendi ödeme sorunlarınızdan kaynaklanmaktadır. Bu sorunlara ek olarak kefil olduğunuz kişilerin borçlarının sıkıntılarını da çekmeyin. Kefil olduğunuz kişi borcunu geciktirdiği takdirde sizin de kredi notunuz düşmektedir. Bu nedenle kefil olurken iki kez düşünmekte fayda vardır.

7- Güven Veren Kredi Geçmişi Oluşturun

Daha önce hiç kredi kullanmamış olan kişiler genel olarak kredi puanlarının yüksek olduğu algısına kapılmaktadır. Fakat bu yanlış bir düşüncedir. Bankaya kredi başvurusu için gidildiğinde kredi skorlarının hesaplanamadığı sorunu ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için bankalardan ufak krediler çekerek ve ödeyerek güven veren bir kredi geçmişi oluşturmanız faydalı olacaktır. Bu sayede bankalar borç ödeme durumunuzla ilgili fikir sahibi olabilirler. Size en uygun kredileri bulmak için kredi sayfamıza göz atabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi skorunuzu artırma yolları ile kredi puanınızı kaça çıkarmanız gerektiğini merak edebilirsiniz. Genel olarak kredi notu 1500 ile 1900 arasında olan kişiler kolaylıkla bankalardan kredi alabilmektedir. 0 ile 1099 arasında puana sahip olanların ise her hangi bir bankadan kredi veya kredi kartı alması mümkün değildir. Bankaların kredi vermekte ikilemde kaldığı puan aralığı ise 1100 ile 1499 arasında puana sahip olan kişilerdir. Puanlara göre risk düzeyi şu şekildedir;

  • 1 – 699          : En Riskli Grup
  • 700 – 1099   : Orta Riskli Grup
  • 1100 – 1499  : Az Riskli Grup
  • 1500 – 1699  : İyi Grup
  • 1700 – 1900  : Çok İyi Grup

Bu tabloya göre 1200 kredi notu ile kredi çekmek isteyen bir kişi az riskli grupta değerlendirilmektedir. Kredi çekmesi olağandır. Fakat kredi başvurusunun ret alması durumunda kredi skorunu yükseltme adımlarını uygulayarak iyi grup arasında yer alması kolaydır. Bu sayede kolaylıkla kredi alabilir.

Bu yazımızı beğendi iseniz kredi risk raporu nedir yazımıza da bakabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek yazılarımızdan anlık haberdar olabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 15 Mart 2022, 23:59

    […] notunuz düşük ise kredi başvurunuzun onaylanması güç olabilir. Konuyla ilgili olarak 7 adımda kredi skorunuzu artırmanın yolları adlı yazımıza göz […]

    Cevapla
Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!