USD32,51
EURO34,82
JPY0,211600
RUB0,345800
GBP40,69
EURO/USD1,07
BIST9.549,53
GR. ALTIN2.490,69
BTC62.789,29

Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır 2020?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bireysel emeklilik iptali, otomatik olarak sisteme dahil edilen çalışanların sistemden çıkmak istemesi nedeniyle sıklıkla araştırılmaktadır. Yasa gereği, bir iş yerinde çalışan kişiler devlet destekli BES sistemine dahil ediliyor. Bu sistem sayesinde çalışanların maaşlarından cüzi bir miktar para kesiliyor ve %25 devlet katkısı ile beraber emeklilikleri için banka hesabına yatırılıyor.

Bireysel emeklilik iptali| Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır 2020?

Çıkarılan bu sistem sayesinde her vatandaşın emekli olabilmesi için bir şans elde edilmiş oluyor. Uzun vadeli bir yatırım aracı olarak da görülen BES sayesinde aylık cüzi paralara yatırarak emekli olunabiliyor. Emeklilik sonunda kazanılan para ister aylık olarak isterse de toplu olarak alınabiliyor. Her vatandaş, istemesi halinde bu emeklilik sistemine dahil olabiliyor. Ayrıca bir kurumdan emekli olan kişiler BES sayesinde ek bir gelir elde ederek daha rahat emeklilik yaşayabiliyor.

İstek dahilinde başlatılan bu emeklilik sistemine, getirilen yeni bir yasa ile çalışanlar otomatik olarak dahil edilmeye başlandı. Kendi istekleri dışında bir emeklilik başlatılan çalışanların bazıları sistem çıkmanın yollarını aramaya koyuldu. Bu nedenle birçok çalışan bireysel emeklilik iptali nasıl yapılır sorusuna cevap aradı. Biz de bu yazımızda cevap aranan bu soruya dair cevapları vereceğiz.

Bireysel Emeklilik Sigortası Nedir?

Bireysel emeklilik iptali| Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır 2020?

4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu nedeniyle 9 Ocak 2017 yılında BES sistemi oluşturuldu. Bir sigorta olan bu sistem sayesinde vatandaşlar gelirlerinden tasarruf ederek emekli olma şansı yakalamış oldu. Fakat bu sistem SGK’nın sunduğu şartları sunmamaktadır.

Ama bir ek gelir sağlaması nedeniyle birçok vatandaşın ilgi gösterdiği bir sistem olarak varlığını sürdürmektedir. 10 yıl süreyle sistemde kalan ve aylık olarak primini yatıran kişiler 10 yılın ardından emeklilik hakkı kazanmaktadırlar. Buna karşın sistemde olmak istemeyen ve BES iptali yapmak isteyen vatandaşlar da bulunmaktadır.

Eğer bir çalışan olarak BES sistemine kayıtlı iseniz aylık olarak maaşınızdan yaklaşık olarak %3 bir kesinti yapılmaktadır. Bu kesintiye ek olarak devlet %25 bir destek sağlayarak BES hesabınızda paranızın artmasını sağlamaktadır.

Fakat bazı çalışanlar maaşından kesinti yapılmasını istemeyerek sistem çıkmak isterler. Bu isteklerini BES iptal formu doldurarak iletmeleri yeterli olacaktır. BES hesabı hangi bankada açık ise o bankanın müşteri hizmetleri aracılığı ile kolaylıkla hesaplarınızı kapattırabilirsiniz. Ayrıca bir şirket çalışanı iseniz şirketin insan kaynakları departmanından da bu isteğinizin gerçekleştirilmesini isteyebilirsiniz.

BES Nasıl İptal Edilir?

Bireysel emeklilik iptali yaparken sizlerden bazı kesintiler yapılacaktır. Bu kesintiler eğer bankadaki BES hesabınızda para var ise oradan kesilir ve geri kalan para size teslim edilir. BES sisteminden ayrılmak için herhangi bir zaman dilimi yoktur. İstediğiniz vakit bankaya giderek sistemden çıkışınızı talep edebilirsiniz.

Sistemden ayrılacak olanlardan kesilecek olan stopaj oranları şu şekildedir;

 • Bireysel emeklilik hakkı kazanarak sistem ayrılanlardan %5,
 • Vefat, tasfiye ya da malulen sistem ayrılmak zorunda kalan vatandaşlardan %5,
 • Sistemde 10’uncu yılı olmasına rağmen henüz emeklilik hakkı elde etmeden ayrılan vatandaşlardan %10,
 • 10 yıldan daha az sürede sistemde kalan ve bireysel emeklilik iptali yapan vatandaşlardan %15 bir gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır.

BES İptal Formu

Bireysel emeklilik iptali| Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır 2020?

BES hesabınızın olduğu bankanızda dolduracağınız BES iptal formu sayesinde talebinizi ilgili kişilere iletebilirsiniz. Müşteri hizmetleri sizlerin talepleri doğrultusunda BES iptal işlemlerinizi gerçekleştirecektir. Bunun dışında şirketinizin insan kaynakları bölümüne giderek bir form doldurabilir ve sistemden çıkışınızı isteyebilirsiniz.

İptal talebi alındıktan 10 gün sonra işlemin gidişatı ve sonucu hakkında sizlere bankanız tarafından bilgi verilmektedir. Eğer 5 yıldan az sürede sistemde bulunuyor iseniz sizden giriş aidatı olarak kesinti yapılacaktır. Fakat 5 yıldan daha çok sürede sistemde bulunduktan sonra sistemden çıkarsanız bu kesintiden muaf tutulursunuz.

Bankalar Aracılığı ile Bireysel Emeklilik İptali

Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?
Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Bankaların müşteri hizmetlerini arayarak BES iptal işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için aşağıda vermiş olduğumuz müşteri hizmetleri numaralarını kullanabilirsiniz.

1- Garanti Bes İptal SMS

Bireysel emeklilik iptali| Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır 2020?

Garanti Bankası üzerinden BES hesabınız varsa ve sistemden çıkmak istiyorsanız 444 0 336 Garanti Bankası müşteri hizmetlerini aramalısınız.

2- Anadolu Hayat BES İptal

Anadolu Hayat Emeklilik bes iptali için 0850 724 55 00 numaralı müşteri hizmetleri numarasını arayabilirsiniz. Müşteri hizmetlerine talebinizi ileterek iptal işlemlerini başlatabilirsiniz.

3- BES İptal Vakıfbank

Bireysel emeklilik iptali| Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır 2020?

Vakıfbank üzerinden BES iptali yaptırmak için 0850 222 0 400 numaralı müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Talebinizi ilettikten kısa süre sonra işlemleriniz başlatılacaktır.

4- BES İptal Ziraat

Bireysel emeklilik iptali| Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır 2020?

Ziraat Bankası BES iptali için 0850 222 97 00 numaralı müşteri hizmetlerini aramalısınız. Talebinizin alınmasının ardından işlemler başlatılacak ve 10 gün sonra bilgilendirme yapılacaktır.

5- Akbank AvivaSa Bireysel Emeklilik İptali

Akbank müşteri hizmetleri numarası 444 25 25 aranarak bireysel emeklilik iptali gerçekleştirilebilir.

6- ING Bank BES İptali

Bireysel emeklilik iptali| Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır 2020?

ING Bank müşteri hizmetleri numarası 444 1 666 aranarak BES iptal talebi iletilebilir.

7- BES İptal Denizbank

Bireysel emeklilik iptali| Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır 2020?

Denizbank müşteri hizmetleri numarası 0850 222 0 800 aranarak BES iptal işlemleri kolaylıkla yapılabilir.

8- Yapı Kredi BES İptali Nasıl Yapılır?

Bireysel emeklilik iptali| Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır 2020?

0850 222 0 444 Yapı Kredi müşteri hizmetleri numarası aranarak bireysel emeklilik hesabınızın kapatılmasını talep edebilirsiniz.

9- Halk Bank BES İptali Nasıl Yapılır?

Bireysel emeklilik iptali| Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır 2020?

0850 222 0 400 Halk Bank müşteri hizmetleri numarası ile bireysel emeklilik çıkışı talebi iletilebilir. Talebinizin alınmasından sonra işlemleriniz başlatılacaktır.

10- QNB Finansbank Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Bireysel emeklilik iptali| Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır 2020?

QNB Finansbank BES iptali için 0850 222 0 900 numaralı müşteri hizmetleri aranabilir. Burada vereceğiniz bilgiler doğrultusunda bankada bulunan BES hesabınızdan çıkışınız yapılacaktır.

Zorunlu bireysel emeklilik sistemine, otomatik katılım sistemi ile katılan çalışanlar iptal işlemi için yukarıdaki numaraları kullanabilirler. Bireysel emeklilik sisteminden nasıl çıkılır? Ya da zorunlu bes ya da otomatik bes iptali nasıl yapılır sıkça sorulan sorularına yanıt vermeye çalıştık. Hak sahiplerince aranmayan bu sistem hakkında daha geniş bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

 1. Bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler

  Cevapla
 2. Halkbankasında zorunlu bes yapılmıştı. Çıkamamıştım. Bu yazınız gerçekten çok faydası oldu artık birikimim cebimde

  Cevapla
  • 16 Ekim 2020, 11:40

   Bir ihtiyacınıza cevap olabilmek bizleri mutlu etti. Yorumunuz için teşekkür ederiz:)

   Cevapla
Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!