USD32,51
EURO34,82
JPY0,212100
RUB0,345700
GBP40,69
EURO/USD1,07
BIST9.549,49
GR. ALTIN2.485,61
BTC61.545,68

Tramer Kaydı Nedir? Nasıl Sorgulanır?

tramer-kaydi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tramer kaydı nedir? Nasıl sorgulanır? Tramer (hasar) kaydı araç kullanıcılarının sıklıkla araştırdığı konular arasında yer alıyor. Araç sahipleri araçları için hasar kaydı oluşturmak istediklerinde ve oluşturdukları hasar kaydını sorgulamak istediklerinde bunu nasıl yapacaklarını merak ediyor. Fakat bunun nasıl yapıldığını öğrenmeden önce bu kavramın ne olduğunu öğrenmekte fayda var.

Aracınıza dair oluşturulan hasar kayıtlarını öğrenmeniz gerektiğinde bunu tramer kaydı sorgulama işlemi ile yaparsınız. Peki tramer kaydı nasıl sorgulanmaktadır? Aracınız için oluşturulan hasar kayıtları nasıl öğrenilmektedir. İşte tramer kaydı nedir, nasıl sorgulanır sorusunun cevabı…

Tramer Ne Demektir? Tramer Kaydı Nedir?

Araç sahibi olan ya da bir araç satın almak isteyenlerin üzerinde durduğu konulardan biridir tramer. Bu kavram esasen aracın sigorta ve kaza bilgilerine ulaşabildiğiniz bir bilgi sistemidir. Aracınıza dair oluşturulan hasar kayıtları bu sistem ile görüntülenebilir.

tramer-kaydi

Tramer, bütün sigorta bilgilerinin toplandığı ve görüntülenebildiği bir sistemdir. Tramer sorgulama işlemi ile herhangi bir aracın sigorta bilgilerini, bunun yanı sıra kaza geçmişini ve ağır bir hasar alıp almadığını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Nitekim tramer kaydı için hasar kaydı kavramı da kullanılmaktadır. Fakat sadece hasar kayıtlarının bulunmadığını, aracın sigorta bilgilerinin de bulunduğunu söylemek gerekir.

Aracın kaza ve hasar geçmişinin, sigorta bilgilerinin kayıt altında tutulması tramer kaydı ile olur. Hasar kaydı sayesinde aracınızın ya da başka bir aracın geçmişte kazalar geçirip geçirmediğini ve geçirdiyse ne kadar geçirdiğini, almış olduğu tüm hasarları ve bu hasarların ne olduğunu, sigorta bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Tramer Kaydı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç sahibi olan ya da araç satın almayı düşünen kişilerin ilgilendiği konular arasında tramer kaydı konusu da bulunur. Her insan sağlam, hasar kaydında kaza ve hasar geçmişi olmayan ya da varsa bile ciddi bir hasar geçmişi olmayan bir araç almak ister. Bununla beraber kendi aracınızın tüm hasar ve kaza geçmişini görmek istersiniz.

tramer-kaydi
tramer kaydı

Bazen arabanızı satacağınız zaman almak isteyen kişi aracınıza ait hasar kaydını görmek ister. Bu durumda tramer kaydı sorgulama işlemi ile aracınıza dair tüm hasar ve kaza geçmişini, bunun yanı sıra aracınıza ait sigorta bilgisini görüntüleyebilirsiniz. Bu, aracınızla ilgili insanlara verebileceğiniz önemli bir bilgidir.

Aracınıza ait tramer (hasar) kaydını çok kolay bir şekilde sorgulayabilirsiniz. Bu işlemi birkaç farklı yoldan yapabilirsiniz.

  • SMS ile sorgulama
  • E- Devlet üzerinden sorgulama
  • PTT üzerinden sorgulama
  • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin Sigortam360 web sitesi ve mobil uygulaması üzerinden sorgulama

Tramer kaydı sorgulama işlemi T.C. bilgisi sabit olmak üzere 2 bilgi üzerinden yapılabilir:

Plaka ile sorgulama
Şasi numarası ile sorgulama

 

Hasar kaydı sorgulama plaka ile yapılabileceği gibi şasi numarası ile de yapılabilir. T.C.’niz ve bu iki bilgiden biri üzerinden hasar kaydını sorgulayabileceğiniz gibi araç detay sorgulama işlemi de yapabilirsiniz.

SMS ile Tramer Kaydı Sorgulama

Hasar kaydı sorgulama yöntemlerinden bir tanesi SMS ile sorgulamadır. Aracınıza ait hasar kaydını SMS ile sorgulayıp öğrenebilirsiniz. 5664 hasar kaydı sorgulama işlemi sık sık yapılmaktadır. Peki SMS ile tramer kaydı sorgulama işlemi nasıl yapılıyor?

5664’e SMS gönderilmesi uygulaması ile vatandaşların araç hasar, araç detay, değişen parça bilgilerine, aracıya gerek kalmaksızın basit bir şekilde erişmeleri amaçlanmıştır. Plakanızı yazıp 5664’e gönderdiğinizde aracınıza dair hasar kaydını öğrenebilirsiniz. Bunun dışında şasi numaranızla da aynı şekilde SMS atarak hasar kaydınızı sorgulayabilirsiniz. Bunun için HASAR yazıp boşluk bırakıp şasi numaranızı yazmanız gerekmektedir.

tramer-kaydi

Aracınıza dair değişen parça bilgisini de plaka numaranız ya da şasi numaranızla öğrenebilirsiniz. PARCA yazıp boşluk bırakıp plaka numaranızı ya da şasi numaranızı yazıp boşluk bırakıp sayılarla gün/ay/yıl şeklinde tarih yazarak bunu yapabilirsiniz.

Ayrıca araç detay bilgisine de plaka ya da şasi numarası ile erişebilirsiniz. Detay yazıp boşluk bırakarak plaka ya da  şasi numarasını yazarak bunu yapabilirsiniz. SMS ücretlendirmesi tüm operatörler için 60 TL’dir.

E- Devlet Üzerinden Sorgulama

Tramer kaydı e-devlet üzerinden sorgulanabilir. Kullanıcılar hasar kaydı sorgulama e-devlet yazarak bu hizmete gidebilir. E- devlet Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezini üzerinden hasar kaydı sorgulamanızı sağlar. İlgili sekmeden bilgilerinizle e-devlete girdikten sonra plaka numaranızla sorgulama yapabilirsiniz.

E-devlet üzerinden hasar kaydı sorgulama ücretsiz olmaktadır.

PTT Üzerinden Sorgulama

PTT üzerinden de hasar kaydı sorgulama işlemi yapılabilir. Bu diğer yöntemler gibi son derece kolaydır. PTT’nin internet sitesindeki ilgili ekran üzerinden hasar sorgulama ve araç sorgula işlemi yapabilirsiniz. Bu iki işlemi plaka ya da şasi numarası ile gerçekleştirebilirsiniz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin Sigortam360 Web sitesi ve Mobil Uygulaması Üzerinden Sorgulama

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ile hasar kayıtlarınızı sorgulayabilirsiniz. Bunu isterseniz Sigortam360 Web sitesi üzerinden isterseniz mobil uygulama üzerinden yapabilirsiniz. Buradan da hasar kaydınızı plaka numarası ya da şasi numarası ile sorgulayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!