USD33,01
EURO36,00
JPY0,209700
RUB0,376200
GBP42,90
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.567,62
BTC58.135,22

DASK Nedir? Neleri Kapsar?

DASK Nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DASK nedir? Doğal Afet Sigortaları Kurumu’dur. Ülkemizin deprem kuşağında yer alması ve özellikle 1999 yılında yaşanan Gölcük depreminden sonra; zorunlu deprem sigortası farkındalığı artmıştır. Türkiye’de yaşanan büyük depremlerden sonra önemi artan DASK nedir kısaca açıklamak gerekirse; işte tüm detayları!

DASK Nedir? Nasıl Yapılır?

DASK Nedir
DASK Nedir

DASK açılımı bilinen adıyla Doğal Afet Sigortaları Kurumu; ev sahibi olan her vatandaşın zorunlu deprem sigortası yaptırmasını gerektiren kuruluştur. Deprem teminat sistemini düzenleyen DASK nedir, zorunlu mudur? Ülkemizde yaşanılan depremler sonucunda binalarda meydana gelen maddi zararları; poliçede bulunan teminatlar doğrultusunda karşılamaya yönelik olan sigorta türü zorunludur.

Türkiye’nin bulunduğu coğrafya deprem bölgesi içindedir. Bu nedenle yıkıma neden olan veya ufak çaplı tehlikelere neden olan doğal afetlerin görülmesi oldukça sıktır. Deprem felaketinin yaşattığı yıkımları az da olsa onarmaya yarayan DASK ne demek?

DASK nedir? Ne işe yarar?  Olası bir depremin neden olduğu yangın, yer kayması, tsunami ve infilak nedeniyle oluşan maddi hasarların karşılanmasını sağlar. Bu nedenle Doğal Afet Sigortaları Kanunu hem gerekli hem de önemlidir. Peki, DASK nasıl yapılır?

İnternet üzerinden hızlı bir şekilde DASK almak mümkündür. Yeni poliçe alındığında DASK adres kodu ve sistemde istenen bilgiler girilmelidir. Ancak mevcut poliçenin yenilenmesi durumunda ise poliçe numarası ve diğer bilgilerinde girilmesi gereklidir. Bu işlemlerin ardından 2 dakikada internetten DASK teklifi alınmakta ve şirketlerin DASK ürünleri görülebilmektedir.

DASK Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

DASK yapılmadan önce gerekli belgelerin toplanması ve eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekir. Çünkü sigorta şirketleri için DASK başvurusu yapmadan önce, gerekli olan evrakların yanlışsız olması oldukça önemlidir. İşte, istenen tüm belgeler;

Sigortalının Kimlik ve İletişim BilgileriSigorta Yapılacak Binanın Bilgileri
AdıAçık adresi
AdresiTapu bilgileri
Cep telefonuYapı tarzı
Sabit telefonuİnşa yılı
T.C. kimlik numarasıHasar durumu
Tüzel kişiler için vergi kimlik numarasıToplam kat sayısı

DASK Nedir? Kim Yaptırır?

DASK Nedir

DASK nedir? Bu kavram oldukça önemlidir. Çünkü binaları depreme karşı güvence altına alır. Deprem sigortası ile ilgili vatandaşların en çok araştırdığı ve aklına gelen sorulardan bir tanesi de DASK’IN kim tarafından yaptırılacağıdır. DASK; ev sahibi ve kiracı tarafından yapılmaktadır. Ancak her iki durumda da poliçe ev sahibi adına düzenlenmektedir.

Poliçeye göre ev sahibi sigortalı olarak görülür. DASK fiyatlarını ev sahibinin karşılaması gerekir.  Kiracıların sigorta konusunda herhangi bir ödeme yapma zorunluluğu yoktur.

DASK Neleri Kapsar?

Deprem sonrası binalar ciddi anlamda hasar görebilmektedir. Böyle bir afette sadece binanın içi değil çevredeki bağlantılı olan yerlerde daha fazla hasara maruz kalır. Peki, DASK sigortası neyi kapsar? Net olarak bu sorunun cevabı, hasar gören binalarda ki hasarın belli limitlerle ödenmesini kapsar. Bu noktada DASK neleri karşılamaktadır? Açıklayalım!

Dask Kapsamı
Deprem sonrasında binanın yıkılmasını
Deprem sonrası meydana gelen yangın, tsunami ve yer kayması gibi afetlerin yarattığı zararları
Sadece binadaki temellerde değil, binanın genel olarak bölümlerinde oluşan hasarları

Zorunlu Deprem Sigortası Teminatları ve  Teminatı Dışında Kalan Durumları Nelerdir?

DASK Nedir

DASK hasarları deprem sonrası meydana gelen birçok hasarı karşılamaktadır. Ancak teminat dışında kalan bazı durumlar bulunmaktadır. Gerekli hasar tespit işlemlerinden sonra teminat dışı olan durumlar için konut sigortası yapılabilir. İşte DASK’IN karşıladığı ve karşılamadığı durumlar;  

DASK Teminatı Dışında Kalan DurumlarDask Teminatları
Kâr kaybının yaşanması durumuTemeller
Ev veya iş yerinin masraflarıBahçe duvarları
Enkazların kaldırılması için harcanan masraf tutarlarıAna duvarlar
Ölüm dahil her türlü bedeni hasarlarOdaları birbirinden ayıran ortak duvarlar
Manevi tazminat talepleriAsansörler
Yapılan işin durmasıİstinat duvarları
Taşınır durumdaki eşyalara ve mallara gelen zararlarSahanlıklar
Kira gelirlerinden mahrum kalınması durumuÇatılar
Mali sorumluluk gibi dolaylı olan zararlarMerdivenler

Dask Nedir? Ne İşe Yarar?

Dask nedir? Zorunlu deprem sigortası olarak bilinen DASK; çeşitli amaçları bulunan bir gerekliliktir. Ana amacı deprem sonrası oluşacak maddi hasarların güvence altına alınmasını kapsar. Daha detaylı bir şekilde DASK’ın yapısal karakteri açıklanacak olursa;

  • DASK poliçe devlet tarafından yapılması mecbur olan bir sigorta türü olmaktadır. Ayrıca her yıl yenilenmelidir.
  • DASK sigortası hasar anında binada meydana gelen zararları karşılamaktadır. Bina içinde bulunan değerli eşyaların hasarlarını üstlenmez.
  • DASK yapılmadığı sürece gayrimenkulün doğalgaz, su ve elektrik bağlantılarının açılması mümkün değildir. Aynı zamanda kiraya da verilemez.
  • DASK sigortası deprem nedeniyle oluşan çeşitli doğal afetlerin de meydana getirdiği hasarları karşılar.
  • DASK poliçesi, konutun düzenli olarak açıklanan metrekare birim fiyatına göre hesaplanır.

DASK Nedir? Nereden Alınır?

Ev veya iş yeri sahiplerinin mutlaka DASK nedir venasıl alınmalıdır konusuna hâkim olması gerekir. Çünkü öncelikli olarak zorunlu bir şekilde deprem sigortasının yaptırılması şarttır. Bu sigortayı yaptıranlar, depremin doğrudan neden olduğu maddi zararların karşılanması için güvence almış olurlar.

Bankaların ve sigorta şirketlerinin şubelerinden veya internet şubelerinden DASK poliçesi satın alınabilmektedir. Daha önce satın alınan bir DASK sigortası mevcutsa, bu şubeler üzerinden yenileme işlemleri de yapılabilmektedir.

DASK Sorgulama Nasıl Yapılır?

DASK Nedir

DASK nedir vesorgulama işlemleri biraz karışık gibi görünse de oldukça pratiktir. DASK poliçesi sorgulanarak deprem sigortası ile ilgili birçok bilgiye ulaşabilmek mümkündür. Hasar sorgulama işlemleri iki farklı şekilde kolaylıkla yapılabilmektedir. Yapılacak olan işlemler, şu şekildedir;

  • Doğal Afet Sigortaları Kurumu web sitesi üzerinden poliçe sorgulama işlemi
  • e-Devlet üzerinden deprem sigortası sorgulama işlemi

e-Devlet portalına girildikten sonra, DASK poliçe sorgulama işlemi pratik bir şekilde yapılır. Ekranın üst kısmında bulunan arama kısmına, DASK poliçe sorgulama yazılmalıdır. Bu basit yolla DASK poliçesinin olup olmadığı öğrenebilmektedir.

Kapsamlı bir şekilde DASK web sitesi üzerinden de deprem sigortası sorgulanabilir. Web sitesi üzerinden yapılacak sorgulama işlemlerinde, farklı seçenekler bulunmaktadır. Bu seçenekler; T.C. kimlik numarası, DASK poliçe numarası, pasaport numarası, yabancı kimlik numarası ve vergi numarası gibi detayları barındırmaktadır. Aynı zamanda adres kodu, il ve ilçe bilgileri de istemektedir.

DASK Ne Kadar Öder 2023 | DASK Fiyatları

DASK nedir, ne kadar?Belediye sınırları içerisinde bulunan yapılara yönelik geliştirilmiş olan bir sigorta sistemidir. DASK, depremde hasar gören konutların, oturulamaz durumda olan hasarlarını en hızlı şekilde tazmin etmektedir.

Depremzedeler için önemli bir yere sahip olan DASK sigortası ne kadar? 2023 yılında DASK bedeli metrekare olarak belirlenmektedir. Betonarme yapılar için metrekare bedeli 3.016 TL olurken, diğer yapılar 2.080 TL olarak belirlenmiştir.

DASK Ağır Hasarlı Binaya Ne Kadar Ödeme Yapar?

Türkiye’de yaşanan deprem sonucu meydana gelen zararların tazmin edilmesinde büyük bir yeri olan DASK nedir?Türkiye’de zorunlu deprem sigortası edindirme ve uygulama alanlarında faaliyet gösteren bir kuruluştur.

Evlere ağır hasarlı vatandaşlara DASK hasar ödemeleri metrekare bedelinin, binanın metrekaresi ile çarpımı sonucu yapılmaktadır. Bu noktada DASK depremde ne kadar öder?DASKinşaat maliyetlerine göre 2023 yılı için azami teminat tutarını 640.000 TL olarak belirlenmiştir.  

Vatandaşlara ödenecek tutar, azami teminat bedelini geçmemektedir. Ancak binalarda oluşan hasarın fazla olması durumunda, kalan tutar konut sigortası tarafından karşılanmaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!