USD33,01
EURO36,00
JPY0,209700
RUB0,376200
GBP42,90
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.567,62
BTC58.135,22

DASK Prim Hesaplama Nasıl Yapılır?

DASK Prim Hesaplama
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DASK prim hesaplama işlemleri, Türkiye’deki 7 risk bölgesine göre yapılmaktadır. Aynı zamanda yapı tarzına göre de DASK prim hesaplama kapsamında her yıl belirlenen tarifeler açıklanmaktadır.

DASK prim hesaplama 2023 tarifeleri 14 farklı fiyat seçeneği dikkate alınarak gerçekleşmektedir. Kolay bir formülle DASK prim hesaplama yapılmaktadır. Teminat tutarı ve tarife fiyatı çarpılarak, DAKS prim hesaplama işlemi gerçekleştirilir. Teminat tutarının hesaplanmasında ise;  yapı tarzına bağlı olarak tespit edilen metrekare birim maliyeti ile dairenin metrekaresi çarpılarak hesaplama yapılır.

DASK Prim Hesaplama Yöntemi | DASK Adres Prim Hesaplama Nasıl Yapılır?

DASK Prim Hesaplama
DASK Prim Hesaplama

Zorunlu olan deprem sigortası tarife ve talimatlarına göre yapılan DAKS poliçe prim hesaplama işlemlerinde birçok detay öne çıkmaktadır. Özellikle DASK poliçesi prim hesaplama yapılırken ele alınan etkenler şu şekildedir;

 • İkamet edilen binanın yapı tarzı
 • İkamet edilen binanın yaşı
 • İkamet edilen binanın toplam kat sayısı
 • İkamet edilen binanın brüt metrekaresi

Konutların özelliklerine bakılarak, farklı DASK prim hesaplama işlemi yapılmaktadır. Birçok sigorta şirketinin yapmış DASK prim hesaplama işlemleri takip edilipen uygununu seçmek için teklif almak mümkündür. Doğal afet sigortaları kapsamında; sigorta şirketleri bir bölgedeki binalar için aynı primi uygulayacaktır.

DASK Prim Hesaplama Kat Sayısı İndirimleri

DASK Prim Hesaplama

Kat sayısına göre DASK sigortası prim hesaplama işlemlerinde indirimler söz konusudur. DASK sigortası prim hesaplama işlemlerinde zemin kat hesaplamaları da dahil edilmektedir. Ancak zemin katın dışında kalan diğer katlar ve bodrum katı, sigorta bedeli hesaplama işlemlerine dahil edilmemektedir. İşte, poliçe kapsamında ele alınan toplam kat sayısına göre DASK prim hesaplama indirim oranları;

Kat Sayısıİndirim Oranı
1-3%10
4-7%10
8-18%10 Artırım (Sürprim)
19 ve üzeri%10 Artırım (Sürprim)

2023 DASK Fiyatları

DASK Prim Hesaplama

Ülkemizde oldukça önemli bir hâle gelen DASK fiyat bakımından günlük olarak güncellenmektedir. Zorunlu deprem sigortası fiyatları ve fiyat teklifleri; konutun bulunduğu il, ilçe, konutun tarzı ve inşa yılı gibi etkenlere göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle DAKS prim hesaplama işlemlerinde net bir fiyat söylemek mümkün değildir.

DASK Prim Hesaplama: DASK Metrekare Fiyatı 2023

DASK Prim Hesaplama

İller baz alındığında DAKS prim bedeli hesaplama işlemindedeğişik fiyat seçenekleri sunmaktadır. Çünkü bir bölgenin depreme yatkınlığını bulunması, bölgedeki konutların yapı tarzları ve bina inşa yılları fiyatlarını değişmesinde oldukça etkilidir. Yani DASK prim hesaplama işlemlerinde ortaya çıkan fiyat, birçok etkene bağlı olarak değişmektedir.

DASK Prim Hesapları Metrekare/Yapı Tarzıİstanbul İçin FiyatlarDiğer İller İçin Fiyatları
1975 ve öncesi inşa edilen 100 metrekare betonarme yapılar için₺590₺541
1976 ve 1999 yılları arası inşa edilen 100 metrekare betonarme yapılar için₺601₺437
2000 ve 2006 yılları arasında inşa edilen 100 metrekare betonarme yapılar için₺628₺398
2007 ve 2018 arası inşa edilen 100 metrekare betonarme yapılar için₺511₺423
2019 sonrası inşa edilen 100 metrekare betonarme yapılar için₺780₺448

DASK Yaptırma Neleri Kapsar?

DASK Prim Hesaplama

İnternet üzerinden DASK sigortası yaptırmam işlemleri pratik ve kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. DASK prim hesaplama işlemi sigorta şirketlerine göre değişmemektedir. Bu nedenle hızlı ve kolay bir şekilde konutlar hakkında fiyat teklif alınabilir ve işlemler gerçekleştirilebilir. Peki, E-devlet’ten DAKS yapılır mı? Hayır. E-devlet üzerinden DASK sorgulama işlemleri yapılmaktadır.

DASK sigortası yaptırmak için, gerekli olan bazı bilgiler bulunmaktadır. Uzun araştırmalar yapmadan, 2 dakika sürecek işlemler ile DASK prim hesaplama işlemi yapılmaktadır. Peki, teklif almak için ve DASK prim hesaplama için hangi bilgiler gereklidir? Açıklayalım;

Konut için;

 • Konut özelliklerinin detayları
 • Tapu bilgileri
 • DAKS poliçesi varsa, mevcut poliçe numarası
 • DASK poliçesi yoksa UAVT bilgisi yani adres kodu

Sigorta yaptıracak kişiler için;

 • T.C kimlik numarası
 • Açık adresi
 • Tüzel kişiler için vergi kimlik numarası
 • Adı – soyadı
 • Telefonu

Sigorta yapılacak daire için;

 • Kullanım şekli
 • Metrekaresi

En Ucuz DAKS Yapan Banka Hangisi?

DASK Prim Hesaplama

Deprem sigortası prim oranı Hazine Bakanlığı’nca belirlenmektedir. Zorunlu deprem sigortası tarife ve talimatları doğrultusunda sigorta şirketleri bu işlemleri gerçekleştirir. DASK prim hesaplama işlemlerinde herhangi bir konut için DASK poliçe bedelinin sabit olduğu bilinmelidir. Bu noktada bankaların veya sigorta şirketlerinin bir konut için kişisel fiyat belirlemesi mümkün değildir.

DASK prim hesaplama yapılırken fiyatların değişmemesi, aynı şartlar altında bulunan binalar için geçerlidir. Yani deprem riski ve hasarın büyük olacağı bölgelerdeki birbirine benzer binalara, aynı DASK prim hesaplama işlemi üzerinde poliçe yapılmaktadır. Ancak binanın ahşap veya betonarme olması, binanın yüz ölçümü ve binanın bulunduğu bölgede değişiklik olması DASK fiyatlarını etkileyen durumlardır.

DASK Sigortası Sunan Sigorta Şirketleri
Türkiye Sigorta
Anadolu Sigorta
Aksigorta
Türk Nippon Sigorta
Allianz
Bereket Sigorta
Ankara Sigorta
Koru Sigorta
Ray Sigorta
Aveon
Demir
Sompo Japan
Doğa Sigorta
Unico
Mapfre
HDI
Quick
Zurich Sigorta

Daks Poliçe Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

DASK Prim Hesaplama

Zorunlu deprem sigortası ile ilgili birçok bilgiye ulaşmak için farklı yollarla DASK poliçe sorgulama işlemi yapılmaktadır. Artık online bir şekilde dijital ortamdan yapılan bu sorgulama işlemleri kolay ve pratiktir. İşte, iki farklı şekilde yapılan DASK sorgulama işlemleri;

 • E-devlet üzerinden
 • DASK web sitesi üzerinden

1 – E-devlet Üzerinden DASK Poliçe Sorgulama

DASK Prim Hesaplama

E-devlet üzerinden yapılan sorgulama işlemleri ile, DASK poliçesinin olup olmadığı öğrenilebilmektedir. Yapılacak işlemler sırasıyla;

 • İlk olarak www.turkiye.gov.tr sitesine girilmelidir.
 • Daha sonra giriş yapılması için gerekli olan T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresinin ilgili alana girilmesi gerekir.
 • E-devlet sisteminde yer alan arama bölümüne poliçe sorgulama yazılmasının ardından, önerilen seçeneklerde DASK poliçe sorgulaması çıkacaktır.
 • Bu sayede istenilen bilgilerin eksiksiz olarak girilmesi ile sorgulama işlemleri yapılmış olur.

2 – DASK Web Sitesi Üzerinden DASK Poliçe Sorgulama İşlemi

DASK Prim Hesaplama

Zorunlu deprem sigortası sorgulama işlemlerinde en çok tercih edilenlerden birisi, sitesi üzerinden yapılandır. DASK’ın kendi web sitesinde birden fazla seçenek ile sorgulama işlemleri yapılmaktadır. En uygun olanı seçerek, sorgulama işlemi gerçekleştirilir.

DASK Yenileme Numarası Nedir?

DASK Prim Hesaplama

Türkiye deprem riski olan ülkeler arasındadır. Özellikle son yıllarda yaşanan deprem felaketlerinin ardından DASK sigortası yaptırmak zorunlu hâle gelmiştir. Ev ve iş yeri sahipleri tarafından yapılan bu poliçe, her yıl yenilenmelidir. Yenilenmediği sürece dairelerin su, elektrik ve doğalgaz abonelikleri açılmamaktadır.

Sigorta şirketleri DASK prim hesaplama işlemlerini, deprem riski olan bölgelere göre gerçekleştirmektedir. Bu nedenle DASK yenileme numarası öğrenilerek, yenileme işleminin hızlı bir şekilde yapılması sağlanmaktadır. Alo DASK 125 hattı aranarak, adres ve T.C kimlik numaralarının verilmesi ile DASK yenileme numaraları öğrenilebilmektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!