Bitcoin Caiz Mi? En İyi Yatırım Araçları Arasında Bulunan Bitcoin Haram Mı 2021? | Kredi Hizmeti
 • ALTIN (TL/GR)
  490,37
  % 0,27
 • AMERIKAN DOLARI
  8,3345
  % 0,64
 • € EURO
  10,1178
  % 0,27
 • £ POUND
  11,7890
  % 0,37
 • BITCOIN/TL
  476394,186
  % 3,23
 • RIPPLE/TL
  12.34
  % 3,83
 • ETHEREUM/TL
  35910
  % 9,21
 • BIST 100
  1.443,69
  % -0,08

Bitcoin Caiz mi? En İyi Yatırım Araçları Arasında Bulunan Bitcoin Haram mı 2021?

Bitcoin Caiz mi? En İyi Yatırım Araçları Arasında Bulunan Bitcoin Haram mı 2021?

Bitcoin caiz mi sorusu son zamanların en popüler sorusu olarak ön plana çıkıyor. İnsanlar paralarını değerlendirirken günaha girmek istemediği için yatırımlarını helal yollara aktarmak istiyor. Bu nedenle ALO Fetva hattı son günlerde yoğun mesai yapıyor. Son 10 yılın en çok kazandıran yatırım araçları arasında bulunan Bitcoin ve kripto paralar hakkında sorular cevaplanıyor.

Bitcoin haram mı sorusu İslam beldelerinde en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. Çünkü kripto paralar kolay ve hızlı şekilde para kazanmak isteyenlere büyük fırsatlar sunuyor. Bu fırsatlardan yararlanmak isteyen yatırımcılar paralarını kripto piyasasına yönlendirmek istiyor. Fakat bunu yaparken akıllara birçok soru takılıyor. Kolay para kazanma hayalini gerçekleştirirken Bitcoin helal mi sorusu zihinlerinde dolaşıyor. Diyanet ve alimler bu konuda her gün açıklamalarda bulunuyor. Peki, Bitcoin haram mı?

Bitcoin Caiz mi?

Bitcoin caiz mi

Kripto paralara olan ilgi her geçen gün artıyor. Ülkemizde de son 4 yıl içerisinde kripto piyasasına gözle görülür bir ilgi oluşmuş durumda. Kimi yatırımcılar Bitcoin ve altcoin alarak yatırım yaparken kimileri de madencilik yaparak gelir elde etmektedir. Tabi bunlar olurken bazı kesimler tedirginlikle bu piyasaya yaklaşıyor. Haksız kazanç olduğu düşüncesine kapılan kişiler Bitcoin helal mi sorusunu Diyanete ve güvendiği İslam alimlerine yöneltiyor.

Konu hakkında hem ülkemizde hem de dünyada birçok açıklama yapılmış durumda. Kripto piyasasının bankalardan bağımsız olması ve şifreli bir yapıya sahip olması kara para aklamaya müsait hale gelmesine neden oluyor. Aldatmaya ve haksız kazanca uygun bir ortam olması nedeni ile de belirsizlikler silsilesi olarak görülüyor. Bir kesimin haksız zenginleşmesine neden olan kripto paralar bu nedenle güvenirliğini kaybediyor. Din alimleri ortak bir karar olarak Bitcoin ve altcoinlerin caiz olmadığı görüşünü savunuyor.

İlginizi Çekebilir:   İnternetten Para Kazanmak Artık Çok Kolay! Forex İle Para Kazanmak 2020

Sanal Para Almak Caiz mi?

Bitcoin caiz mi

Özellikle pandemi döneminde insanlar borsa, kripto para ve internetten para kazanma sektörlerine büyük ilgi gösterdi. Ellerinde olan birikimlerini değerlendirmek ve işsiz kaldıkları pandemi döneminde kazançlı yatırım yapmak istediler. En büyük kazancı ise hiç şüphesiz kripto piyasası sağladı. Yüksek dalgalanmaların olduğu piyasada bir günde zengin olan insanlar ortaya çıkmaya başladı. Tabi bununla birlikte tüm parasını kaybedenler de bir hayli fazla.

Paralarını katlama hayali kuran kişiler öncelikle Alo Fetva hattının kapısını çaldı. Pandemi döneminde en çok borsa caiz mi ve Bitcoin caiz mi soruları soruldu. Bununla birlikte özel olarak Ethereum caiz mi ve Exen Coin caiz mi soruları Diyanet görevlilerine yöneltildi. Diyanet bu konuda net bir cevap verdi ve tüm kripto paralarının caiz olmadığı fetvası yayımlandı. Bun karşın borsa da ise caiz işler yapan firmaların hisselerine almak kaydı ile borsanın caiz olduğu dile getirildi.

Bitcoin Caiz mi Diyanet Açıklaması

Bitcoin caiz mi

Bitcoin caiz mi

Kripto paralar hakkında yazılı bir açıklama yayımlayan Diyanet İşleri Başkanlığı şu ifadelere yer verdi;

“ Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak kabul gören kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir.

Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik (garar) içerip içermemesi, bir aldatma (tağrir) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup olmamasıdır.

Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir.

Buna göre kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto paraların kullanımı caiz değildir.”

Bitcoin Haram mı?

Bitcoin caiz mi

Bitcoin bir sanal para olarak piyasaya sürüldü. Değeri kolay şekilde manipüle edilebilen Bitcoin ilk çıktığında kaç TL idi pek kimse bilmez. 2009 yılında piyasa çıkarılan Bitcoin ilk çıktığında birkaç kuruş değere sahipti. Günümüz itibari ile dünyanın en değerli para birimi haline gelmiş durumda. Bu durumun manipülasyonlarla gerçekleştiği söyleniyor.

İlginizi Çekebilir:   Bitcoin Nasıl Alınır? 5 Adımda Kolayca Bitcoin Satın Al!

Bu sanal para biriminin bir kaynağı ve bağlı olduğu kuruluş da yok. Bir kesimin haksız şekilde zenginleşmesine neden oluyor. Takip sistemi de olmadığı için kara para aklamak için sorunsuz bir yol açıyor. Tüm bunlar öğrenildikten sonra herkesin aklına Bitcoin caiz mi sorusu geliyor. Diyanet ve din adamları bu konuda fikir birliği yaparak Bitcoin yatırımı yapmanın caiz olmadığını ifade ediyorlar.