USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC67.341,10

Bitcoin Caiz mi? En İyi Yatırım Araçları Arasında Bulunan Bitcoin Haram mı 2021?

Bitcoin caiz mi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin caiz mi sorusu son zamanların en popüler sorusu olarak ön plana çıkıyor. İnsanlar paralarını değerlendirirken günaha girmek istemediği için yatırımlarını helal yollara aktarmak istiyor. Bu nedenle ALO Fetva hattı son günlerde yoğun mesai yapıyor.  

Son 10 yılın en çok kazandıran yatırım araçları arasında bulunan Bitcoin ve kripto paralar hakkında Bitcoin caiz mi yoksa Bitcoin haram mı gibi soruların sıkça gelmesi ile birlikte bu soruları son günlerde oldukça sık cevaplıyorlar. 

Bitcoin caiz mi yoksa Bitcoin haram mı sorusu İslam beldelerinde en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. Çünkü kripto paralar kolay ve hızlı şekilde para kazanmak isteyenlere büyük fırsatlar sunuyor. Bitcoin’in sağladığı kolay ve hızlı para kazanma fırsatlarından yararlanmak isteyen yatırımcılar paralarını kripto piyasasına yönlendirmek istiyor.  

Fakat bunu yaparken akıllara birçok soru takılıyor. Kolay para kazanma hayalini gerçekleştirirken Bitcoin haram mı sorusu zihinlerinde dolaşıyor. Diyanet Bakanlığı ve din alimleri bu konuda her gün açıklamalarda bulunuyor. Peki, Bitcoin caiz mi

Bitcoin Caiz mi?

Bitcoin caiz mi

Kripto paralara olan ilgi her geçen gün artıyor. Ülkemizde de son 4 yıl içerisinde kripto piyasasına gözle görülür bir ilgi oluşmuş ve dikkatleri çekmiş durumda. Kimi yatırımcılar Bitcoin ve altcoin alarak yatırım yaparken kimileri de madencilik yaparak gelir elde etmeye başladılar. 

Tabi bunlar olurken bazı kesimler tedirginlikle bu piyasaya yaklaşarak ikilem yaşamaktalar. Haksız kazanç olduğu düşüncesine kapılan kişiler Bitcoin caiz mi sorusunu Diyanet Bakanlığı’na ve güvendiği İslam alimlerine bu tereddütlerini ve sorularını yöneltmiş durumdalar. 

Bitcoin’in caiz veya haram olduğu konusu hakkında hem ülkemizde hem de dünyada birçok açıklama yapılmış durumda. Kripto piyasasının bankalardan bağımsız olması ve şifreli bir yapıya sahip olması kara para aklamaya müsait hale gelmesine neden oluyor. Bu sebepten dolayı aldatmaya ve haksız kazanca uygun bir ortam olması nedeni ile de belirsizlikler silsilesi olarak görülüyor.  

Bir kesimin haksız zenginleşmesine neden olan kripto paralar bu nedenle güvenirliğini kaybediyor. Peki Bitcoin caiz mi? Din alimleri ortak bir karar olarak Bitcoin ve altcoinlerin caiz olmadığı görüşünü savunuyor.  

Sanal Para Almak Caiz mi?

Bitcoin caiz mi

Özellikle pandemi döneminde insanlar borsa, kripto para ve internetten para kazanma sektörlerine büyük ilgi gösterdi. Ellerinde olan birikimlerini değerlendirmek ve işsiz kaldıkları pandemi döneminde kazançlı yatırım yapmak istediler.

En büyük kazancı ise hiç şüphesiz kripto piyasası sağladı. Yüksek dalgalanmaların olduğu piyasada bir günde zengin olan insanlar ortaya çıkmaya başladı. Tabi bununla birlikte tüm parasını kaybedenler de bir hayli fazla.

Paralarını katlama hayali kuran kişiler öncelikle Alo Fetva hattının kapısını çaldı. Pandemi döneminde en çok borsa caiz mi ve Bitcoin caiz mi soruları soruldu. Bununla birlikte özel olarak Ethereum caiz mi ve Exen Coin caiz mi soruları Diyanet görevlilerine yöneltildi.

Diyanet bu konuda net bir cevap verdi ve tüm kripto paralarının caiz olmadığı fetvası yayımlandı. Buna karşın borsa da ise caiz işler yapan firmaların hisselerine almak kaydı ile borsanın caiz olduğu dile getirildi.

Bitcoin Caiz mi Diyanet Açıklaması

Bitcoin caiz mi
Bitcoin caiz mi

Kripto paralar hakkında yazılı bir açıklama yayımlayan Diyanet İşleri Başkanlığı şu ifadelere yer verdi;

“ Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak kabul gören kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir.

Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik (garar) içerip içermemesi, bir aldatma (tağrir) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup olmamasıdır.

Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir.

Buna göre kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto paraların kullanımı caiz değildir.”

Bitcoin Haram mı?

Bitcoin caiz mi

Bitcoin bir sanal para olarak piyasaya sürüldü. Değeri kolay şekilde manipüle edilebilen Bitcoin ilk çıktığında kaç TL idi pek kimse bilmez. 2009 yılında piyasa çıkarılan Bitcoin ilk çıktığında birkaç kuruş değere sahipti. Günümüz itibari ile dünyanın en değerli para birimi haline gelmiş durumda. Bu durumun manipülasyonlar ile ilgili olduğu söyleniyor.

Bu sanal para biriminin bir kaynağı ve bağlı olduğu kuruluş da yok. Bir kesimin haksız şekilde zenginleşmesine neden oluyor. Takip sistemi de olmadığı için kara para aklamak için sorunsuz bir yol açıyor. Tüm bunlar öğrenildikten sonra herkesin aklına Bitcoin caiz mi sorusu geliyor. Diyanet ve din adamları Bitcoin caiz mi sorusunda fikir birliği yaparak Bitcoin yatırımı yapmanın caiz olmadığını ifade ediyorlar.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!