USD33,04
EURO35,99
JPY0,210000
RUB0,375900
GBP42,99
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.561,03
BTC57.599,94

Trendyolda Satış Yapmak Hakkında Merak Edilen 7 Şey!

trendyolda-satis-yapmak
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trendyolda satış yapmak e- ticaret veya halihazırda elinde ürün bulunan işletmelerin merak konusunu oluşturuyor. Çoğu tüketicinin kolay bir pazar yeri olması nedeniyle Trendyol kullandığı biliniyor. İstenilen ürünlere fazla efor sarf etmeden ulaşımı sağlayan bu pazar yerinde elinde mal bulunan kişiler de Trendyolda satış yapmak fikrini kolayca benimsemiştir

Trendyol Dükkan Açma Nasıl Yapılır? Trendyol’da Şirket Olmadan Satış Yapmak Mümkün Mü?

Trendyolda satış yapmak düşüncesi bulunan bir kişinin öncelikli olarak merak ettiği bir diğer sorudur. Elinde ürün bulunan ancak dükkanı olmayan kişiler veya bu tarzda stoksuz satış yapmak isteyen kişileri ilgilendirmektedir.

trendyolda-satis-yapmakTrendyol’da dükkan ya da mağaza açmak için bir şirkete sahip olmak gerekir. Şirket olmadan Trendyol’da satış yapılamaz. Dükkan başvurusu yapılacağı zaman bu süreçte şirkete dair bilgiler de gerekir. Trendyolda satış yapmak ve dükkan açmak için:

 1. İlk olarak Trendyol sayfası açılır.
 2. Sayfanın üst sağ kısmında yer alan ‘Trendyol’da Satış Yap’ butonuna basılır.
 3. Açılan sayfada satış yapılacak panel (pazaryeri, yemek, hızlı market) seçilir.
 4. Pazar yeri panelinde kategori seçildikten sonra Trendyol pazaryeri üyeliği için gerekli form doldurulur ve ‘Devam Et’ butonuna basılır.
 5. Ardından SMS doğrulama ekranıyla karşılaşılır ve cep telefonuna gelen kod bu alana yazılır.
 6. SMS doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra şirket türü, unvanı ve sicil numarası gibi şirket bilgilerinin girileceği bir sayfa açılır.
 7. Satıcı Sözleşmesi indirilip her sayfası imzalanmalıdır. İmzalanan bu sözleşme 10 gün içinde Trendyol’a imza sirkülleriyle kargolanmalıdır.
 8. Gerekli olan bilgiler girildikten sonra talep değerlendirmeye alınır ve formda belirtilen iletişim yolları aracılığıyla mağaza durumu bilgilendirilmesi yapılır.

Trendyol’da Vergi Mükellefi Olmadan Satış Yapmak Nasıldır?

Trendyolda satış yapmak için öncelikle bir anonim, limited, şahıs veya diğer şirket tiplerinde bir kuruluşun olması zorunludur. Bunun anlamı da vergi mükellefi olmanız gerekir yönündedir. Vergi mükellefi ise vergi vermekle yükümlü, vergilendirilecek kişidir.

İşlerin resmiyete dökülmesi, fatura kesilmesi ve devlete ödenmesi gereken vergilerin resmileştirilmesi yönünden Trendyol satıcılarının bir şirketi olması gerekir. Şirketi olan kişiler otomatik olarak vergi mükellefi olduğundan dolayı da Trendyol’da vergi mükellefi olmadan satış yapılamaz.

Trendyol’da Satıcı Olmak İçin Gerekenler Neler?

trendyolda-satis-yapmak
Trendyolda Satış Yapmak

Trendyolda satış yapmak, satıcı olmak için Trendyol tarafından belirlenmiş bazı gereklilikler vardır. Bu gereklilikler hem resmiyete yönelik hem de müşteri ve satıcı ilişkisine dayalı belirlenmiş kriterlerdir.

 1. Satıcı olabilmek için bir şirkete sahip olmak ilk zorunluluktur.
 2. Vergi mükellefi olmanız gerekir. Vergi Usul Kanunu’nun 8. Maddesinde yer alan bilgilere göre üzerine vergi borcu yüklenmiş olan gerçek ve tüzel kişiler vergi mükellefidir.
 3. Online platformda satılabilecek miktarda ürün stoğunun bulunması.
 4. Satış işlemlerini sürdürebilecek kapasiteye sahip olmak satıcı olmak için gerekenler arasındadır.

Trendyol’da Ürün Satmak İçin Gerekli Belgeler Hangileri?

Trendyolda satış yapmak istiyorsanız öncelikle bir mağaza açmalısınız. Mağaza açıldıktan sonra ürün satışına başlanabilecektir. Trendyol mağaza açmak için ve Trendyol üzerinden e- ticarette en çok satılan ürünlerin satışını yapmak için gerekli olan belgeler şunlardır:

 1. Şirket ticaret unvanı,
 2. Şirket türü,
 3. Vergi kimlik numarası,
 4. Ticari sicil numarası,
 5. Satış yapılacak kategori,
 6. E- Posta
 7. Ad – Soyad
 8. Telefon numarası,
 9. Başka sanal pazaryerlerindeki ya da kendi e- ticaret sitelerinin linki.

Trendyolda Satış Yapmak ve Trendyol’da Satış Yapanların Yorumları Ne Yönde?

Trendyol üzerinden satış yapmaya başlayan birçok işletme sahibi bu alana ilgi duyan kişilere yol gösterici yorumlar yapmıştır. Kolay yönden ürün satmak, Trendyol satıcı paneli nasıl kullanılır,  hızlı sonuçlara nasıl ulaşılır veya daha fazla kâr yapmak için neler yapılabilir gibi daha birçok soruya cevap vermişlerdir.

trendyolda-satis-yapmakTrendyol’da satıcı olmak çoğu internet sözlüğünde başlık olan konulardan birisidir. Burada sözlük yazarları çeşitli öneriler, değerlendirmeler ve tespitlerde bulunmuştur. Trendyol’da satıcı olan sözlük yazarları da kendi deneyimlerini aktararak okuyuculara bilgiler vermiştir.

Trendyolda Satış Yapmak Kârlı Mı?

Trendyol için Trendyol’un trafiğinden yararlanma şansı yakalandığı için satış arttırmak mümkündür. Komisyon oranlarının diğer e- ticaret sitelerine göre daha yüksek olmasından dolayı kâr oranlarında düşüş yaşanabiliyor. Ancak doğru bir stratejiyle Trendyolda satış yapmak oldukça kârlı olacaktır. İnternet de e- ticaret kârı yakalayabilmek için yapılabilecek bazı şeyler:

 • SEO uyumlu başlıklar ve içerikler kullanmak,
 • Hedef kitlenin çok iyi belirlenmesi,
 • Sosyal medya pazarlamasına odaklanmak,
 • Görselleri iyi kullanmak,
 • Trendyol kampanyalarına katılmak olarak kısaca sıralanabilir.
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!