USD32,51
EURO34,82
JPY0,212100
RUB0,345700
GBP40,69
EURO/USD1,07
BIST9.549,49
GR. ALTIN2.485,61
BTC61.545,68

Porsche Halka Arz Ediliyor

Porsche-halka-arz
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Otomotiv sektörünün başında gelen Volkswagen’in genel kurulu, Porsche halka arz konusunu gündemine getirerek karar verdi. Otomobil üreticisi Volkswagen yetkililerinin yaptıkları açıklamalara göre 52 milyar euroluk elektrifikasyon süreçlerinin finanse edilebilmesi için borsaya kote olmanın önemi vurgulanarak altı çizildi.

Spor otomobil markası olan Porsche halka arz edilirse şirket yaklaşık 85 veya 90 milyar euroya yakın bir değer kazanacak. Bu bağlamda Almanya tarihindeki en büyük halka arz olması bekleniyor. Birçok yatırımcı servetinin bir kısmını bunun için ayırırken birçoğu ise çekingen davranıyor.

Gündemde olan enerji maliyetleri ve ülkeler arası gerginliğin belirsizlik göstermesinden dolayı kafalarda soru işareti bırakan bu yatırım tartışma konusu oldu. Bu sürecin yanlış zamanlama ile olduğu kısmında bazı yatırımcılar hemfikir iken diğerleri ise bu karardan memnun gözüküyor.

Porsche-halka-arz
Porsche-halka-arz

Porsche Halka Arz Edilmeden Yatırımları ile Gündem Olmuştu

Porsche halka arz edilmeden önce elektrifikasyon için yatırımlarda bulundu. Bahar aylarında lityum-silikon batarya alanına odaklanan Group14 Technologies’in 400 milyon dolarlık yatırım planlarına dahil olmuştu.

2019’un Eylül ayında Porsche elektrikli araç üreticisi Rimac’taki hisselerini arttırdığını duyurdu. İlk etapta Rimac’ta yüzde 10 hisseye sahip olan Porsche, şu anda şirketin yüzde 15,5’ine sahip olduğunu açıkladı. Porsche yönetim kurulu başkan yardımcısı şirketin pil teknolojisi alanına yöneldiğini belirtti.

Şirketin yaptığı bu yatırımlar her ne kadar gelecek vaat eden adımlar olsa da finansal olarak zorluklara sebep oldu. Daha fazla finansal zorluk yaşamamak için Eylül ayı sonlarında Porsche’un halka arzı bekleniyor. Tüm bunlara rağmen şirket halka arzı için memnun görünüyor.

İlginizi Çekebilir: Hangi Araba Markası Hangi Ülkenin

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!