Porsche Halka Arz Ediliyor
 • ALTIN (TL/GR)
  1.209,38
  % -0,31
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1627
  % 0,21
 • € EURO
  20,8790
  % 0,49
 • £ POUND
  23,7570
  % 0,54
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %
Developer Mode on

Porsche Halka Arz Ediliyor

Porsche Halka Arz Ediliyor

Otomotiv sektörünün başında gelen Volkswagen’in genel kurulu, Porsche halka arz konusunu gündemine getirerek karar verdi. Otomobil üreticisi Volkswagen yetkililerinin yaptıkları açıklamalara göre 52 milyar euroluk elektrifikasyon süreçlerinin finanse edilebilmesi için borsaya kote olmanın önemi vurgulanarak altı çizildi.

Spor otomobil markası olan Porsche halka arz edilirse şirket yaklaşık 85 veya 90 milyar euroya yakın bir değer kazanacak. Bu bağlamda Almanya tarihindeki en büyük halka arz olması bekleniyor. Birçok yatırımcı servetinin bir kısmını bunun için ayırırken birçoğu ise çekingen davranıyor.

Gündemde olan enerji maliyetleri ve ülkeler arası gerginliğin belirsizlik göstermesinden dolayı kafalarda soru işareti bırakan bu yatırım tartışma konusu oldu. Bu sürecin yanlış zamanlama ile olduğu kısmında bazı yatırımcılar hemfikir iken diğerleri ise bu karardan memnun gözüküyor.

Porsche-halka-arz

Porsche-halka-arz

Porsche Halka Arz Edilmeden Yatırımları ile Gündem Olmuştu

Porsche halka arz edilmeden önce elektrifikasyon için yatırımlarda bulundu. Bahar aylarında lityum-silikon batarya alanına odaklanan Group14 Technologies’in 400 milyon dolarlık yatırım planlarına dahil olmuştu.

2019’un Eylül ayında Porsche elektrikli araç üreticisi Rimac’taki hisselerini arttırdığını duyurdu. İlk etapta Rimac’ta yüzde 10 hisseye sahip olan Porsche, şu anda şirketin yüzde 15,5’ine sahip olduğunu açıkladı. Porsche yönetim kurulu başkan yardımcısı şirketin pil teknolojisi alanına yöneldiğini belirtti.

Şirketin yaptığı bu yatırımlar her ne kadar gelecek vaat eden adımlar olsa da finansal olarak zorluklara sebep oldu. Daha fazla finansal zorluk yaşamamak için Eylül ayı sonlarında Porsche’un halka arzı bekleniyor. Tüm bunlara rağmen şirket halka arzı için memnun görünüyor.

İlginizi Çekebilir: Hangi Araba Markası Hangi Ülkenin

YORUMLAR YAZ