Seyahat Sigortası Neleri Kapsar ? Seyahat Sigortası Fiyatları 2020 | Kredi Hizmeti
 • ALTIN (TL/GR)
  1.166,79
  % 0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8176
  % 0,03
 • € EURO
  20,5086
  % 0,03
 • £ POUND
  23,3776
  % 0,03
 • BITCOIN/TL
  433150,728
  % -0,59
 • RIPPLE/TL
  7.75
  % -1,53
 • ETHEREUM/TL
  30174
  % -0,10
 • BIST 100
  %
Developer Mode on

Seyahat Sigortası Neleri Kapsar ? Seyahat Sigortası Fiyatları 2020

Seyahat Sigortası Neleri Kapsar ? Seyahat Sigortası Fiyatları 2020

Seyahat sigortası neleri kapsar sorusu özellikle Covid-19 pandemisi döneminde insanların araştırdığı konulardan birisi haline geldi. Seyahatler sırasında virüs kapma riski, kaza yapma olasılığı ve farklı nedenlerle oluşabilecek sağlık sorunlarında sigortaların kapsamı merak edilmeye başlandı. Biz de bu konu hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Yurt dışı ziyaretlerinde veya yurt içi seyahatlerde başa gelebilecek türlü sağlık sorunları için seyahat sigortası yaptırmak yasal bir zorunluluktur. Bu sigorta işlemlerini başlatacağınız zaman ilk öncelikle dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

 • Tatile gideceğiniz yerin coğrafi konumu,
 • Hangi tarihler arasında tatilin başlayacağı ve biteceğinin net olarak belirlenmesi,
 • Tatile çıkacak kişi sayısının belirlenmesi,
 • Teminat limiti ve ödenmesi planlanan para birimi gibi kriterler belirlenmelidir.

seyahat sigortası neleri kapsar kredihizmeti3

Yukarıda belirtilen kalemler belirlendiği takdirde sigorta poliçesi daha anlaşılır ve net olarak hazırlanacaktır. İhtiyaçlara göre hazırlanan sigorta poliçesi sayesinde daha güvenli ve huzurlu bir tatil keyfi yaşanacaktır.

Seyahat sigortası belirlenirken seyahat sigortası teminatları poliçenin hazırlanmasında etkili olmaktadır. Teminatlara göre hareket edebilmek için sigorta şirketinizden mutlak suretle bu teminatları öğrenin. Her sigorta şirketinin teminatları farklılık gösterebilir. Bu nedenle bir araştırma yapmak sigorta şirketinin belirlenmesi sırasında yapılması gereken bir adımdır. Tabi bununun için de seyahat sigortası neleri kapsar bilmek gereklidir.

Seyahat Sigortası Neleri Kapsar?

Bu sorunun cevabı esasen sigorta şirketine göre farklılık göstermektedir. Çünkü teminatlar ve limitler bu sorunun cevaplanmasında etkili olmaktadır. Teminatlar ve limitler de sigorta şirketlerine göre değiştiği için sigortanın kapsamı da değişmektedir.

Bu konuyu şu şekilde açıklayabiliriz. Siz bir trafik kazası geçirebilirsiniz veya seyahat sırasında bir sağlık sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bu şekilde bir hasar durumunda sizlere ödenecek olan ödenek poliçenizde belirtilen teminatlara göre yapılacaktır. Bu türlü durumlar için teminatları belirleme şansına sahip olmanız bu nedenle önemlidir.

Seyahat Sigortası Teminatları Nelerdir?

seyahat sigortası neleri kapsar kredihizmeti3

Seyahat sırasında başınıza gelebilecek tehlikelere karşı kendinizi ve ailenizi sigortalatırken teminatlar çok önemlidir. Sigorta sırasında poliçenizde bulunması gereken genel teminatlar şu şekilde olmalıdır;

1- Kaza Sonucu Vefat

Seyahat sırasında gerçekleşen kaza sonucunda sigortalı kişinin hayatını kaybetme riskini kapsayan teminattır. Bu şekilde bir durumun gerçekleşmesi halinde sigortadan yararlanacak kişiye (lehdar) poliçe ile belirlenmiş olan tazminat tutarı ödenir.

2- Sürekli Sakatlılık Durumu

Sigortalı kişi seyahat sırasında bir kaza geçirir ve kısmi veya sürekli bir sakatlık yaşar ise poliçede belirlenen limit oranında ödeme yapılır.

3- Yurt Dışı Seyahatlerinde Tıbbi Tedaviler

Yurt dışı ziyaretlerinde sigortalı kişi bir hastalık geçirir veya farklı bir tıbbi nedenle hastaneye kaldırılır ise masraflar karşılanmaktadır. Bu karşılama sigortada belirtilen teminatlar çerçevesinde ele alınır.

4- Seyahat Sigortası Neleri Kapsar? – Acil İlaç İhtiyaçları

Seyahat bölgesinde sigortalı kişinin acil ilaç tedavisi gerekebilir ve doktoru tarafından yazılabilir. Bu ilacın temin edilme sırasındaki giderler teminatlar kapsamında karşılanır.

5- Hastalık ve Tıbbi Durumlarda Yurt Dışı Tatilinin Uzatılması

Seyahat sırasında poliçe sahibi tatil yerinde hastalanır ve tedavisi uzun sürer ise bu süreçteki giderler sigorta kapsamı içerisinde ele alınır. Teminat kapsamında giderler karşılanır.

6- Tatilin Uzaması Halinde Gerçekleşecek Olan Seyahat Giderleri

Seyahat sigortası yaptıran kişi yurt dışı tatilinde hastanede beklenenden çok kalabilir. Böyle bir durumda da ikamet yerine gidilmesi halinde oluşacak masraflar seyahat sigortası kapsamı içinde sayılır.

7- Seyahat Sırasında Evde Oluşan Hasarlar

seyahat sigortası neleri kapsar kredihizmeti00

Poliçe sahibi tatildeyken evinde oluşabilecek; hırsızlık, yangın, patlama, kapı zorlaması gibi durumlar sigorta kapsamındadır. Bu tür olaylarda oluşan hasar sigorta şirketi tarafından teminata göre karşılanır. Ayrıca bu şekilde bir durumda ikamet adresine gelişteki masraflar da sigorta kapsamı içerisinde yer alır.

8- Yakın Aile Ferdinin Ölümü Nedeniyle Acil Dönüş Masrafları

Tatil sürecinde bir aile ferdi hayatını kaybeder ve acil dönüş yapılması gerekir ise bu durumda giderler sigorta şirketi tarafından karşılanır.

9- Seyahatte Vefat Etme Durumunda Oluşan Giderler

Sigortalı olan kişi seyahat sırasında vefat eder ise cenazenin yurda getirilme masrafları sigorta kapsamındadır. Ayrıca refakatçilerin yol masrafları da yine seyahat sigortası kapsamındadır.

10- Seyahat Sigortası Neleri Kapsar? – Teminatlarla İlgili Mesajların Gönderilme Giderleri

seyahat sigortası neleri kapsar kredihizmeti00

Yukarıda sırasıyla belirtilen teminatlarla ilgili bilgilendirme mesajlarının gönderilmesi sırasında oluşan giderler yine sigorta kapsamındadır. Poliçe sahibinin isteği üzerine acil mesajlar atılmaktadır.

11- Bagajın Kaybolmasından Kaynaklı Giderler

Tatilcilerin seyahati sırasında bagajları kaybolabilir. Bagajın kaybolması, bulunması ve kişiye iletilmesi sürecinde oluşacak olan masraflar sigorta kapsamında karşılanır.

12- Tarifeli Uçuşlarda Kaybolan Bagajların Masrafları

Seyahat sigortası neler kapsar sorusu çerçevesinde son teminat tarifeli uçuşlar sırasında kaybolan bagajlar hakkındadır. Uçuş sırasında bavul kaybolur ve 24 saat içerisinde bulunamaz ise bunun hava yolu şirketi tarafından raporlanması gerekir. Bu rapor ile sigorta şirketine başvurulduğu takdirde acil kişisel ihtiyaçlar karşılanır.

Sigorta Şirketlerine Göre Farklılık Gösteren Teminatlar

seyahat sigortası neleri kapsar kredihizmeti3

seyahat sigortası neleri kapsar

Yukarıda bahsedilen teminatlar dışında birçok teminat seyahat sigortası içerisinde yer alabilir. Bu teminatlar her sigorta şirketinde farklılık gösterebilir. Seyahat sigortası neleri kapsar sorusunu sigorta şirketine ileterek teminatlarını öğrenebilirsiniz. Şirketten şirkete değişen teminatlar şunlardır;

 • Seyahat sırasında sigortalı kişi kaza sonucu üçüncü kişilere zarar verir ise bunun karşılanmasına dair limit teminatı değişiklik gösterebilir.
 • Seyahat sırasında çalınan çek, para gibi maddi durumların poliçe limiti çerçevesinde karşılanması,
 • Tatil sürecinde hukuki danışmanlık giderleri,
 • Ölüm, mahkeme tanıklığı, afet gibi nedenlerle seyahatin yarıda kesilmesi nedeniyle oluşan iptal masrafları,
 • Yurt dışında yaşanan hastalık nedeniyle uygulanan tıbbi müdahalelerde nakit ihtiyacının karşılanması,
 • Rezervasyon bilgileri,
 • Turistik bilgiler,
 • Büyükelçilik bilgileri,
 • Seyahat, ulaşım, tarife bilgileri
 • Avukat referansı,
 • Tercüme bürolarının bilgisini verme gibi durumlar sigorta şirketlerinde farklılık göstermektedir.

Seyahat Sigortası Nedir?

seyahat sigortası neleri kapsar kredihizmeti00

Özellikle yurt dışı tatilciler seyahat sigortası nedir sorusunu yöneltmektedir. Kısaca bu sigortanın amacı; seyahat sırasında oluşabilecek maddi kayıpların, hastalıkların veya ölümlerin neden olduğu giderleri karşılamaktır. Yani yurt içi ve yurt dışı tatiller sırasında oluşabilecek ve öngörülen masrafların karşılanması için gerekli olan bir sigorta türüdür.

Seyahat Sağlık Sigortası Nereden Alınır?

Bu sigorta türü de diğer tüm sigortalar gibi bir sigortadır. Diğerleri gibi bu da sigorta şirketleri tarafından, sigorta hizmeti veren kurumlar tarafından verilmektedir. Her şirketin teminatları ve fiyatları farklılık gösterebilir. Seyahat sigortası neleri kapsar ise ona göre bir fiyat belirlemesi yapılabilir.

30.000 Euro Teminatlı Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

seyahat sigortası neleri kapsar kredihizmeti00

30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası nedir sorusunun muhatabı çoğunlukla Schengen Vizesi sahipleridir. Schengen ülkelerinin Türk turistlerden istediği sigorta teminatının miktarıdır. Bu miktar standarttır ve yaptırılması zorunludur. Kredi risk raporu derecenize göre kredi çekerek bu miktarı sunabilirsiniz.

Yurtdışı Seyahat Sigortası Zorunlu mu?

seyahat sigortası neleri kapsar kredihizmeti00

Yurtdışı seyahati planlayan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının seyahat öncesinde seyahat sigortası yaptırması zorunludur. Bu sigorta yabancı ülkeler tarafından vize başvurusu sırasında talep edilmektedir.

Uçak Seyahat Sigortası Nedir?

seyahat sigortası neleri kapsar kredihizmeti00

Uçak seyahat sigortası, seyahat esnasında yaşanabilecek hastalık, hırsızlık, bavul kaybı gibi sorunlarda masraflarınızı karşılayan sigorta türüdür. Uçak biletinin satın alınması anında yapılacak olan bu sigorta türü ile kendinizi 15 farklı riske karşı sigortalamış olursunuz.

Otobüs Seyahat Sigortası Nedir?

seyahat sigortası neleri kapsar kredihizmeti00

Otobüs seyahat sigortası, yolculuk esnasında oluşabilecek kaza, ölüm, hastalık, maddi zarar gibi durumlarda size ödeme yapılmasını sağlayan sigorta türüdür. Seyahat sigortası neleri kapsar ise o teminatlar çerçevesinde zararlarınız karşılanır.

Yurtiçi Seyahat Sigortası Fiyatları 2020

seyahat sigortası neleri kapsar kredihizmeti00

Yurtiçi seyahat sigortası fiyatları 2020 yılında güncellenmiştir. Tabi bu fiyatlar sigorta şirketlerine ve teminatların limitlerine göre farklılıklar gösterebilir. Seyahat sigortası neleri kapsar ise ona göre fiyat listesi hazırlanır. Ama genel olarak fiyatlar şu şekildedir;

 • Tıbbı Tedavi Ödeme Limiti 5000 TL
 • Tıbbı Nakil Ödeme Limiti 5000 TL
 • Tedavi Sonrasında İkamet Adresine Dönüş Masrafları Limiti 5000 TL
 • Seyahat Sırasında Gerçekleşen Ölüm Sonucu Ceset Nakil Limiti 5000 TL
 • Tedavi Nedeniyle Tatilin Uzatılması Nedeniyle Oluşan Masraflar 200 TL (Max 4 gün)
 • Refakatçi Nakli Olarak Ekonomi Sınıfı Uçak Bileti Alınması
 • Refakatçinin Konaklama Giderleri 200 TL (Max 4 Gün)
 • Bagaj Kaybı Limiti 300 TL
 • Acil Mesajların İletilmesi Limitsiz
 • Kaza veya Sakatlanma Limiti 10.000 TL
 • Rötar 100 TL
YORUMLAR YAZ
 • Zehra2 sene önce
 • Teşekkürler çok bilgilendirici bir yazı olmuş

  • admin_kre2 sene önce
  • Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz beğenmenize sevindik 🙂

 • Zeki2 sene önce
 • Çok açıklayıcı bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık

  • admin_kre2 sene önce
  • Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz 🙂