USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC67.496,82

Altına Endeksli Kripto Para Birimi Nedir? Nasıl Satın Alınır?

altina-endeksli-kripto-para
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altına endeksli kripto para birimi olan XAUT (Tether Gold) kripto borsalarında güvenli ticarete öncülük yapıyor. USDT (TetherUs) geliştiricileri tarafından 2020 yılında borsaya sunuldu.

Dünyada tüm kripto varlıkları dolar cinsinden almaya yarayan USDT ile aynı mantıkta çalışır. AUXT yani altın endeksli kripto varlığı, diğer coinlere göre daha stabil olduğundan dolayı güvenli bir yatırım aracı olarak kabul edilir.

XAUT yani Tether Gold, değer bakımından İngiliz borsalarındaki ONS ile eşit değere sahiptir. Bu kripto varlığı ONS altın değeri üzerinden alınır ve satılır. Stabil bir coin olan XAUT satın almak için başta USDT ve BTC pariteleri kullanılabilir.

2020 yılında borsalarda listelenmesi sebebiyle çoğu borsada yer almadığını belirtelim. Binance üzerinde listelenmeyen XAUT, dünyanın en büyük borsalarından birisi olan FTX’te listeleniyor. Bu sayede borsacılar hem spot hem de vadeli işlem gerçekleştirebilirler.

Xau Coin Nedir?

altina-endeksli-kripto-para

Başta madenciler tarafından sıklıkla kullanılan ve bilinen XAU Coin, aslında dünyada fiziksel olarak bulunan bir madeni temsil etmektedir. Kripto para dünyasında en çok bulunan Tether yani dolar emtiasına bağlı olarak altının kısaltmasıdır.

Altın ve gümüşlerin kripto para piyasasında da yer alması alıcıların ‘güvenli liman’ olarak tabir ettiği bir kısmı doğurur. Bu noktada doların üretimi dünya piyasasında artıp düşebiliyorken genelde altın kısıtlı bir limite sahip olduğundan artış gösterecektir. Altına endeksli kripto para olması alıcıların sıklıkla başvurduğu bir alanı temsil eder.

Altına Endeksli Kripto Para Birimi (XAUT) Pariteleri

Altına endeksli kripto para varlığı olan XAUT, başta USTD olmak üzere diğer kripto varlıklarla satın alınabilir. En popüler 3 satın almış şekli USD, BTC ve TRY yoluyladır. Tam tersi şekilde XAUT kullanarak diğer kripto para varlıklarını da satın alabilirsiniz.

XAUT henüz yaygınlaşmamış olsa da herkes tarafından satın alınabilir. En sık kullanılan ERC20 ve TRON altyapıları sayesinde daha ulaşılabilir bir coin haline geldi.

XAUT pariteleri şu an sadece birkaç kripto varlıkla sınırlıdır. Taleplerin fazla olmama nedeni ise yeni bir coin olması sebebiyledir. Ayrıca insanların birçoğu bu kripto varlığı USDT ile karıştırıyor. Kısaca açıklamak gerekirse; USDT dolar cinsinden işlem görürken, XAUT altın değerinden işlem görür. USDT, BTC ve TRY paritelerinde satın alımı kolaydır.

1- XAUT/USDT Paritesi

Altına endeksli kripto para birimi XAUT, en kolay ulaşılabilir USDT (Tether coin) ile satın alınabilir. XAUT/USDT paritesi başta FTX olmak üzere Bitfinex ve diğer popüler borsalarda listeleniyor. Yatırımcılar kendi tercihlerine göre spot alım yapabilecekleri gibi vadeli işlemlere de girebilirler.

Vadeli işlemlerde long veya short işlemlere girme avantajı da bulunuyor. Borsalara göre değişmekle beraber 20X’e kadar kaldıraç kullanılabilir. Vadeli işlemler büyük risk barındırdığından dolayı dikkatli olunması gerektiğini belirtelim.

2- XAUT/BTC Paritesi

altina-endeksli-kripto-para

Bitocoin (BTC) dünyada en yüksek işlem hacmine sahip kripto varlıktır. Tüm altcoinlerden üstündür ve kripto varlıkların en başında gelir. Hatta diğer altcoinlerin bile BTC hareketine göre hareket ettiği görülür. BTC kullanarak XAUT satın almak için Bitfinex başta olmak üzere Gate.io ve Uniswap borsalarını kullanabilirsiniz. Borsalara üyelik gerçekleştirip kimlik doğrulaması yaptığınızda XAUT/BTC paritesi üzerinde işlem yapabileceksiniz.

3- XAUT/TRY Paritesi

Altına endeksli kripto para varlığı satın almak isteyen Türk kullanıcılar XAUT/TRY paritesini kullanabilirler. Ülkemizde pek tercih edilmeyen bir coin olsa da bazı borsalar bu pariteyi kullanıma sundu. Türk Lirası kullanarak altın değerinde bir coin almak istiyorsanız popüler Türk borsalarını tercih edebilirsiniz. Profesyonel bir şekilde kripto para ticareti yapmayacak kişiler Türk borsalarında TRY kullanarak XAUT satın alabilirler.

Altına Endeksli Kripto Para Birimi (XAUT) Destekleyen 4 Borsa

Kullanıcılar XAUT satın almak için listelendiği borsaları öğrenmek istiyorlar. Binance dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olsa da XAUT listelemiyor. Ancak bu başka bir borsada listelenmediği anlamına gelmez. FTX borsası üzerinden XAUT vadeli işlemleri dahi gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca Bitfinex ve diğer listelendiği borsalarda spot alım yapabilirsiniz. XAUT listeleyen en iyi 4 borsa aşağıdaki gibidir:

 1. Bitfinex
 2. FTX
 3. io
 4. BTSE

Altına endeksli kripto para listeleyen bu borsalarda güvenle alım satım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Uzun vadede spot alım yapmak isteyenler bu borsaları kullanabilirler. Bu borsalarda margin ve vadeli işlemlere izin verilir.

Vadeli işlemler paranızın katlarıyla işlem yapmanızı sağlayan kazançlı ancak bir o kadar da riskli işlemlerdir. Güvenli kripto varlık ticareti sunan bu borsalara üye olduğunuzda kolayca XAUT ticareti yapabilirsiniz.

1- Bitfinex ile Altına Endeksli Kripto Para Satın Alma

En iyi kripto para borsaları arasında yer alan Bitfinex borsası ile kolayca XAUT satın alabilirsiniz. Bu borsa spot alımlarına ve vadeli işlemlere olanak tanır. Uzun vade için coin tutmak isteyenler spotta XAUT almak için bu borsayı kullanabilirler.

Bitfinex borsası alım satım işlemlerinde gayet makul bir komisyon uygular. Örneğin; 1.000$ değerindeki alım satım işlemlerinde %0,20 yani 2$ komisyon kesilir. Diğer borsalarla kıyaslandığında kötü bir komisyon oranı değildir.

2- FTX ile XAUT Vadeli İşlemler

Altına endeksli kripto para yatırımı yapmak için FTX borsası iyi bir seçenektir. Spot alımların gerçekleştirilmediği bu borsada yalnızca margin ve vadeli işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. XAUT spot alımlarınız için bu borsayı kullanmayınız. Vadeli işlemler risklidir ve paranızın katlarıyla işlem açmanızı sağlar.

Örneğin; 100$ paranızı 10X işlem açarak 1000$ değerinde gösterebilirsiniz. Bu sayede long ve short işlemlerden daha fazla para kazanmak mümkün olur. Eğitim almadan XAUT vadeli işlemlere girilmesi kesinlikle önerilmez.

altina-endeksli-kripto-para

3- Gate.io XAUT Satın Alma

Gate.io borsası, Türkiye’de sıkça kullanılan borsalardan birisidir. Aynı anda spot ve vadeli işlem gerçekleştirmeye izin verir. XAUT spot alımlarınız için bu sitenin iyi bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

XAUT paritesi sınırlı sayıda borsada listelendiği için bu borsayı değerlendirmekte fayda görüyoruz. Güvenlik ve düşük komisyon oranı avantajlarıyla XAUT yatırımlarınız için tercih edebilirsiniz. Gate.io borsası kullanıcıların güveliğini önemser ve güvenli alım satım seçenekleri sunar.

4- BTSE ile XAUT Satın alma

Altına endeksli kripto para birimi olan XAUT satın almak isteyenler, piyasada yeni sayılan BTSE borsasını kullanabilirler. Gelişmiş mobil uygulama desteği sayesinde mobilden alım satım yapabilirsiniz. Bu borsa XAUT listeleyen nadir borsalardan birisidir.

Kaldıraçlı (vadeli işlemler) izin veren ve spot alımlarda düşük komisyon ücretleri uygulayan BTSE borsasını kullanmayı düşünebilirsiniz. XAUT satın almak kolaydır ve üyelik işlemleri ardından hemen yatırım gerçekleştirilebilir.

Altına Endeksli Kripto Para Binance Sisteminde Var mı? Binance Altın Var mı?

Günümüzde en sık kullanılan kripto para piyasalarından birisi Binance olarak karşımıza çıkıyor. Binance üzerinde altına endeksli kripto para alıcıları da bulunmaktadır. Binlerce kripto paranın bulunduğu bu mecrada geçtiğimiz yıllarda Binance, altına endeksli olan Pax Gold Coin’i duyurdu ve satışa çıkardı.

Pax Gold Coin Nedir?

Pax Gold ya da kısa ismiyle PAXG, Paxos şirket aracılığıyla ortaya çıkarılmıştır. Fiziksel olarak altın bulundurma zorluğundan uzaklaşmak isteyenler tarafından alınabilmektedir. Londra merkezli bulunan altın rezervine bağlı olarak hareket eden bu token, ERC-20 sistemiyle desteklenir. Yani Ethereum’a bağlı olarak takas, hizmet ve cüzdana çekme işlemleri yapılabilir.

Kişilerin dolar seviyesinde artışa ya da dolar üzerinde olumsuz haberleri etki altına almadan yatırım yapmasına olanak sunar. Zira bu binance coin, altına endeksli yani gram altın seviyesinde ilerleyecektir. Doların piyasaya sürülmesi ya da alınmasından etkilenmez. Sadece altın ve gümüşe bağlı olarak fiyatı çerçevesinde hareket eder.

Altın Endeksli XAUT Satın Alma İşlemleri

altina-endeksli-kripto-para
Altına Endeksli Kripto Para

XAUT satın almak için yukarı sıraladığımız güvenli borsaları kullanabilirsiniz. Bu borsalar güvenli olmakla beraber 2FA güvenliğinden yararlanırlar. Bu güvenlik önlemiyle birlikte XAUT alım ve satım işlemlerinde SMS ve e-posta onayı gerekir.

XAUT almak için bu borsalardan birine üyelik oluşturmanız yeterlidir. Ancak borsaları kullanımınıza göre seçmelisiniz. Örneğin; spot yatırım yapacak kişiler FTX üzerinden bunu gerçekleştiremezler.

Altına endeksli kripto para almak için aşağıdaki adımları takip edin.

 • Yukarıdaki borsalardan birisine üye olun.
 • 1, 2 ve 3. seviye kimlik doğrulamalarını gerçekleştirin.
 • Kimlik doğrulama işlemi ardından cüzdanınıza gidin.
 • Kullandığınız borsaya göre banka veya kripto cüzdanıyla yatırım yapın.
 • Gerekirse SMS ve e-posta ile yatırımınızı onaylayın.
 • Kripto varlık kısmına gelerek “XAUT” aramasını yapın.
 • İşlem yapacağınız pariteyi seçin. Örneğin; “XAUT/USDT”
 • Alım yapmak için “XAUT AL” seçeneğine tıklayın.
 • Alım bölgenizi ve yatırım miktarınızı seçin.
 • İşlemi tamamladığınızda yatırımınız gerçekleşecektir.
 • Dilediğiniz zaman aynı ekrana gelerek varlığı satabilirsiniz.

Kripto paralara yatırım yapma işlemleri her borsada farklılık gösterebilir. Yukarıdaki işlemler genellikle XAUT yatırımınız için yeterli olacaktır. XAUT yatırımı için en önemli kısım borsa seçimi ve üyeliğidir. Bu nedenle satın alım öncesinde Coinmarketcap üzerinden araştırma yapmanızı öneririz. Kimlik doğrulaması gerçekleştirdiğiniz borsa üzerinden güvenle altına endeksli kripto para (XAUT) alım satımı yapabilirsiniz.

Binance Gram Altın Nasıl Alınır?

Kişi ya da kişilerin öncelikle doğrulanmış bir Binance hesabına sahip olması gerekmektedir. Uygulamayı indirdikten sonra kısa sürede kişisel bilgilerinizle kayıt olabilirsiniz. Kayıt olduktan sonra hesap üzerinde alım ve özellikle satış yapabilmek adına ikili doğrulamayı geçmeniz gerekiyor.

Doğrulamayı geçtikten sonra altın endeksli kripto paraların alım ve satışına geçebilirsiniz. Bunun için arama butonuna Binance üzerinde bulunan altına endeksli kripto paraları araştırmalısınız. Daha sonra alış emri vermeniz gereken yeri saptayarak dilediğiniz anda alım emri verebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kriptocuların Yeni Gözdesi Starbase Universe Token Nedir?

 

 

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!