Ölen Kişinin Kredi Borcu Ve Kart Borcu Ne Olur 2021?
 • ALTIN (TL/GR)
  972,84
  % 1,04
 • AMERIKAN DOLARI
  18,4905
  % 0,06
 • € EURO
  17,8203
  % 0,45
 • £ POUND
  19,9545
  % 0,92
 • BITCOIN/TL
  373437,722
  % 5,39
 • RIPPLE/TL
  8.83
  % 2,27
 • ETHEREUM/TL
  25678
  % 4,90
 • BIST 100
  %
Developer Mode on

Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borçları Ne Olur?

Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borçları Ne Olur?

Ölen kişinin kredi borcu mirasçılara mı kalır yoksa borç yükümlülüğü ortadan kalkar mı? İşte bu sorular birçok kişinin merak ettiği  bir konu olarak ön plana çıkıyor. Mirasçılar genel olarak bu sorunun cevabının “borç silinir” şeklinde olmasını bekliyor. Fakat bu şekilde bir cevap alabilmek için bazı şartlar gerekiyor. Aksi takdirde ölen kişinin kredi ve kredi kartı borcu mirasçılara kalmaktadır.


Bankalar kredi çekimi sırasında kredi hayat sigortası adı altında ek bir ücret talep etmektedir. Genel olarak kredi çeken kişiler bu parayı ödememek için kredi hayat sigortasının iptal etmektedir. Eğer kredi çeken kişi bu sigortayı iptal etmez ise kredinin ölüm sebebiyle ödenememesi durumda kalan borç sigorta tarafından karşılanır. Yani ölen kişinin kredi ve kredi kartı borçları kredi hayat sigortası ile güvence altına alınmış ise geriye kalan borç sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Eğer kredi çeken kişi bu sigortayı yaptırmamış ise kredinin geri kalan tutarı mirasçılar tarafından ödenmek zorundadır. Banka hukuki yollarla kredi ve kredi kartı borcunu aile fertlerinden tahsil edebilir.

Kredi Hayat Sigortası Nedir?

Kredi başvurusu sırasında bankalar kredi başvurusunda bulunan kişilere kredi hayat sigortasını önermektedir. Kişiler dilerlerse bu sigortayı yaptırırlar dilerlerse yaptırmazlar. Tamamen bu konuda özgür olan kişiler beklenmedik durumlarda daha büyük ödemeler yapmak zorunda kalabilirler. Genel olarak kredi çeken kişiler sigorta için istenen miktarı ek bir masraf olarak görüyorlar. Bu masrafı ödememek adına sigortayı yaptırmıyorlar.

Kredi hayat sigortası, kredi çeken kişinin hayatını kaybetmesi halinde kredinin sigorta şirketi tarafından ödenmesini sağlamaktadır. Eğer bu sigorta yaptırılmamışsa ölen kişinin kredi borcu mirasçılarına kalmaktadır. Tabi bazı durumlarda kredi hayat sigortası da etkisiz kalmaktadır. Eğer şu durumlar ortaya çıkar ise ölen kişinin kredi ve kredi kartı borçları mirasçılarına kalır.


Ölen kişinin kredi borcu hitithaber

 • Kredi alan kişinin ölümünde intihar şüphesi var ise sigorta şirketi krediyi ödemeyebilir. Sigorta şirketi vefat eden kişinin otopsi sonuçlarını talep ederek kredi borcunun ödenip ödenmemesi konusunda kararını vermektedir.
 • Kredi alan kişinin sigortanın yapıldığı anda mevcut bir hastalığını gizlediği tespit edilirse sigorta şirketi kredi borcunu ödemeyebilir. Kişinin gizlediği hastalığından dolayı vefat ettiği anlaşıldığı takdirde kredi kartı borcu mirasçılara kalır.

Kredi Hayat Sigortası ile Ölen Kişinin Kredi Borcu Geri Alınabilir mi?

Kredi hayat sigortası kişinin tüm kredi borcunu karşılamaktadır. Bu nedenle kişi hayatta iken borcunun bir kısmını ödemiş ise hayatını kaybettikten sonra ödediği miktar mirasçılarına sigorta şirketi tarafından geri ödenir. Fakat bazı durumlarda sigorta şirketleri poliçedeki anlaşmaya göre ödeme yapmayabilir.

Ölen kişinin kredi borcu hitithaber

Böyle bir durum ile karşılaşan mirasçılar poliçedeki ek maddelere göz atmalı ve anlaşmayı incelemelidir. Kendilerinin yetersiz kaldığı noktada bir avukattan destek almalıdırlar. Ölen kişinin hayatta iken ödediği kredi borcunu almak için veraset ilamında bulunan kişi ölüm belgesi ile beraber bankaya başvurmalıdır. Bu başvurunun ardından sigorta şirketi halen ödeme yapmayı reddediyorsa mirasçılar yasal haklarını kullanarak sigorta şirketi hakkında davacı olabilir.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcu olup vefat eden kişinin kredi hayat sigortası yok ise tüm borç mirasçılara kalmaktadır. Mirasçılar bu borcu ödemekle yükümlüdürler. Mirasçılar bu borcu ödemek istemez ise reddi miras davasında bulunabilirler. Fakat bu durumda vefat eden kişiden kalan diğer miraslardan da feragat etmiş olurlar. Borcun ödenmemesi durumunda banka mirasçılar hakkında yasal süreç başlatabilir.

Ölen kişinin kredi borcu hitithaber

Kredi çeken kişi bir kefil belirtmiş ise kişinin vefatı sonrası banka kredinin kalan borcunu kefilden de tahsil edebilir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için öncesinde tedbir almak yerinde bir karar olacaktır. Ölüm her an yanı başımızda olduğu için kredi çeken kişilerin kredi hayat sigortasını yaptırılması hem bankalar tarafından hem de sigorta şirketleri tarafından önerilmektedir.

Hayat Sigortası Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcunun Tamamını Öder mi?

Eğer vefat eden kişi kredi başvurusu sırasında kredi hayat sigortasını onaylamış ise sigorta şirketi vefat durumunda kredi çeken kişinin kredi kartı borcunu poliçede belirtilen limite göre ödemektedir. Sigorta şirketinin ödeyeceği miktar teminat miktarı olarak ifade edilir.

Ölen kişinin kredi borcu hitithaber

Kredi çeken kişinin borcunun ödenmesi tüm sigorta poliçelerinde yer almayabilir. Bu nedenle sigorta yaptıracak kişiler ek paketlerle bu teminatı sağlayabilir. Bu sayede ölen kişinin kredi borcu sigorta şirketi tarafından ödenir. Kredi borcu miras olarak size kalmış ise en iyi borç kapatma kredi veren bankalar yazımıza göz atmalısınız.

YORUMLAR YAZ