USD32,53
EURO34,63
JPY0,211200
RUB0,344400
GBP40,57
EURO/USD1,06
BIST9.682,16
GR. ALTIN2.488,82
BTC63.548,92

Ölen Kişinin Kredi Borcu ve Kredi Kartı Borçları Ne Olur?

Ölen kişinin kredi borcu hitithaber
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ölen kişinin kredi borcu mirasçılara mı kalır yoksa borç yükümlülüğü ortadan kalkar mı? İşte bu sorular birçok kişinin merak ettiği  bir konu olarak ön plana çıkıyor. Mirasçılar genel olarak bu sorunun cevabının “borç silinir” şeklinde olmasını bekliyor. Fakat bu şekilde bir cevap alabilmek için bazı şartlar gerekiyor. Aksi takdirde ölen kişinin kredi borcu ve kredi kartı borcu mirasçılara kalmaktadır.

Bankalar kredi çekimi sırasında kredi hayat sigortası adı altında ek bir ücret talep etmektedir. Genel olarak kredi çeken kişiler bu parayı ödememek için kredi hayat sigortasının iptal etmektedir. Eğer kredi çeken kişi bu sigortayı iptal etmez ise kredinin ölüm sebebiyle ödenememesi durumda kalan borç sigorta tarafından karşılanır. Yani ölen kişinin kredi borcu ve kredi kartı borçları kredi hayat sigortası ile güvence altına alınmış ise geriye kalan borç sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Eğer kredi çeken kişi bu sigortayı yaptırmamış ise kredinin geri kalan tutarı mirasçılar tarafından ödenmek zorundadır. Banka hukuki yollarla ölen kişinin kredi borcu ve kredi kartı borcunu aile fertlerinden tahsil edebilir.

Kredi Hayat Sigortası Nedir? Hayat Sigortası Ölüm Halinde Ne Kadar Öder?

Kredi başvurusu sırasında bankalar kredi başvurusunda bulunan kişilere kredi hayat sigortası poliçesi önermektedir. Kişiler dilerlerse bu sigortayı yaptırırlar dilerlerse yaptırmazlar. Tamamen bu konuda özgür olan kişiler beklenmedik durumlarda daha büyük ödemeler yapmak zorunda kalabilirler. Genel olarak kredi çeken kişiler sigorta için istenen miktarı ek bir masraf olarak görüyorlar. Ölen kişinin kredi borçlarını ve ek masraflarını ödememek adına herhangi bir nedenle de olsa hayat sigortası olmaması tercih edilmektedir.

Kredi hayat sigortası, kredi çeken kişinin hayatını kaybetmesi halinde kredinin sigorta şirketi tarafından ödenmesini sağlamaktadır. Eğer bu sigorta yaptırılmamışsa ölen kişinin kredi borcu mirasçılarına kalmaktadır. Tabi bazı durumlarda kredi hayat sigortası da etkisiz kalmaktadır. Eğer şu durumlar ortaya çıkar ise ölen kişinin kredi borcu ve kredi kartı borçları mirasçılarına kalır.

Ölen kişinin kredi borcu hitithaber

  • Kredi alan kişinin ölümünde intihar şüphesi var ise sigorta şirketi krediyi ödemeyebilir. Sigorta şirketi vefat eden kişinin otopsi sonuçlarını talep ederek kredi borcunun ödenip ödenmemesi konusunda kararını vermektedir.
  • Kredi alan kişinin herhangi bir durumda sigortanın yapıldığı anda mevcut bir hastalığını gizlediği tespit edilirse sigorta şirketi kredi borcunu ödemeyebilir. Kişinin gizlediği hastalığından dolayı vefat ettiği anlaşıldığı takdirde ölen kişinin kredi borcu ve kredi kartı borcu mirasçılara kalır.

Kredi Hayat Sigortası ile Ölen Kişinin Kredi Borcu Geri Alınabilir mi? Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Kredi hayat sigortası kişinin tüm kredi borcunu karşılamaktadır. Bu nedenle kişi hayatta iken borcunun bir kısmını ödemiş ise hayatını kaybettikten sonra ödediği miktar mirasçılarına sigorta şirketi tarafından geri ödenir. Fakat bazı durumlarda sigorta şirketleri poliçedeki anlaşmaya göre ödeme yapmayabilir.

Ölen kişinin kredi borcu hitithaber

Böyle bir durum ile karşılaşan mirasçılar poliçedeki ek maddelere göz atmalı ve anlaşmayı incelemelidir. Kendilerinin yetersiz kaldığı noktada bir avukattan destek almalıdırlar. Ölen kişinin hayatta iken ödediği kredi borcunu almak için veraset ilamında bulunan kişi ölüm belgesi ile beraber bankaya başvurmalıdır. Bu başvurunun ardından sigorta şirketi halen ödeme yapmayı reddediyorsa mirasçılar yasal haklarını kullanarak sigorta şirketi hakkında davacı olabilir.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? | Emekli Ölen Kişinin Kredi Borcu, Kanserden Ölen Kişinin Kredi Borcu

Kredi borcu olup vefat eden kişinin kredi hayat sigortası yok ise tüm borç mirasçılara kalmaktadır. Mirasçılar bu borcu ödemekle yükümlüdürler. Mirasçılar bu borcu ödemek istemez ise reddi miras davasında bulunabilirler. Fakat bu durumda vefat eden kişiden kalan diğer miraslardan da feragat etmiş olurlar. Borcun ödenmemesi durumunda banka mirasçılar hakkında yasal süreç başlatabilir. Emekli ya da çalışan olup olması halinde bu durum değişiklik göstermez fakat hastalığa bağlı durumlarda değişmektedir.

Ölen kişinin kredi borcu hitithaber

Kredi çeken kişi bir kefil belirtmiş ise kişinin vefatı sonrası banka kredinin kalan borcunu kefilden de tahsil edebilir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için öncesinde tedbir almak yerinde bir karar olacaktır. Ölüm her an yanı başımızda olduğu için kredi çeken kişilerin kredi hayat sigortasını yaptırılması hem bankalar tarafından hem de sigorta şirketleri tarafından önerilmektedir.

Hayat Sigortası Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcunun Tamamını Öder mi?

Eğer vefat eden kişi kredi başvurusu sırasında kredi hayat sigortasını onaylamış ise sigorta şirketi vefat durumunda kredi çeken kişinin kredi kartı borcunu poliçede belirtilen limite göre ödemektedir. Sigorta şirketinin ödeyeceği miktar teminat miktarı olarak ifade edilir.

Ölen kişinin kredi borcu hitithaber

Kredi çeken kişinin borcunun ödenmesi tüm sigorta poliçelerinde yer almayabilir. Bu nedenle sigorta yaptıracak kişiler ek paketlerle bu teminatı sağlayabilir. Bu sayede ölen kişinin kredi borcu sigorta şirketi tarafından ödenir. Ölen kişinin kredi borcu miras olarak size kalmış ise en iyi borç kapatma kredi veren bankalar yazımıza göz atmalısınız.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!