Sigorta

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi-BES

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi size gelecekte ek bir gelir imkanı sunmaktadır. Sosyal Güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak kurulan Bireysel Emeklilik Sistemi-BES ile 10 yıl süre ile ödemiş olduğunuz katkı payları ile ve 56 yaşını tamamladığınızda sistemden emekli olarak aylık gelir imkanına kavuşmuş oluyorsunuz. Aylık gelir yerine toplu olarak da birikimlerinizi alabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemini Kim Denetliyor?

Bireysel Emeklilik Sistemi-BES sisteminde şirket faaliyetleri Hazine Müsteşarlığı tarafından, fon ve portföy faaliyetleri ise Sermaye Piyasası Kurulu-SPK tarafından yılda en az bir kere denetlenmektedir. Bireysel Emeklilik Sistemi-BES sisteminde hesaplar Takasbank nezdinde tutulmakta olup günlük olarak da bu hesaplarda bulunan fon paylarınızı izleme imkanınız bulunmaktadır.

BES Ödemelerini Vergi Matrahımdan Düşürebilir miyim?

Bireysel Emeklilik Sistemi-BES sistemine ödemiş olduğunuz katkı paylarını vergi matrahınızdan düşürebilme imkanına sahipsiniz. Ücretli çalışıyorsanız yıllık brüt ücretinizin, değilseniz beyan ettiğiniz gelirin % 10’unu geçmemek kaydı ile vergi matrahından düşürebilirsiniz. Üstelik emeklilik yatırım fonlarının getirileri de stopaj kesintisinden muaftır.

Bireysel Emeklilik Sistemi-BES sisteminin tanıtımı ve satışı, tamamen eğitimli ve mesleki yeterlilikteki personeller tarafından gerçekleştirilmektedir. BES de herhangi bir olumsuz durumda katkı payı ödemenize ara verme imkanınız bulunmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemi- BES de devlet Katkısı Var mı?

1 Ocak 2017 Tarihinde 45 yaş ve altı çalışan kişiler için zorunlu hale getirilen Bireysel Emeklilik sistemine katıldığınızda % 25 devlet katkısını da hak etmiş olmaktasınız. Aylık olarak ödediğiniz BES katkı payının % 25’i kadarını da devlet sizin adınıza sisteme yatıracak.

BES’den Ne zaman Emekli Olurum?

Bireysel Emeklilik Sistemi- BES de 10 yıl düzenli prim ödemenizi yaptığınız ve 56 yaşını doldurduğunuz an emekli olma hakkını da elde edersiniz. Emeklilik hakkını elde etmeniz ile birlikte 2 çeşit ödeme alma şansınız bulunmaktadır. Dilerseniz toplu ödeme alabilirsiniz dilerseniz de aylık ödeme talebinde bulunabilirsiniz.

SGK Emeklilik sistemi ile Zorunlu Bireysel emeklilik sistemi tamamen birbirinden farklı olarak işlemekte ve farklı haklar sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir