USD33,04
EURO35,99
JPY0,210000
RUB0,376000
GBP42,99
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.559,84
BTC58.122,52

2022 Bitcoin Hesap Açmak için Gereken Belgeler Nelerdir?

bitcoin-hesap-acmak
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin hesap açmak için gereken belgeler kripto para meraklıları tarafından araştırılan konular arasında yer aldı. Özellikle Bitcoin hesabı açmak ve kripto para ticareti yapmak isteyen insan sayısında artış gözlemleniyor.

Oluşan bu artış beraberinde ‘Kişisel bitcoin hesabı nasıl açılır? Bitcoin hesap açma işlemi nasıl yapılır?’ sorularını da beraberinde getiriyor. Kripto para borsalarına üye olurken çekinen insanların sayısı da az değildir. Güvenlik endişeleri duyan insanlar kimlik bilgilerini sunma konusunda geri çekiliyorlar.

Bitcoin hesabı açmak için ilk olarak güvenli bir borsaya üyelik işlemi gerçekleştirmelisiniz. Binance, BtcTurk veya Coinbase güvenilir kripto para borsalarına örnektir. Borsaya üyelik gerçekleştirirken sizden bazı bilgiler istenmesi olağandır.

Ancak bilmeniz gerekiyor ki dünyanın en büyük kripto para borsalarında güvenlik önlemleri üst seviyededir. Hesap açmak için gereken belgeleri ve bu belgelerin neden istendiğini öğrenmek istiyorsanız size rehberlik edeceğiz.

Bitcoin Hesabı Açma Türkiye Sınırlarında Yasal mı?

bitcoin-hesap-acmak
Bitcoin Hesap Açmak

Bitcoin hesap açmak ülkemizde yasaldır ve önünde herhangi bir engel yoktur. Ancak bazı ülkeler kripto paralar ve Bitcoin için sert tedbirler alıyorlar. Cezayir, Mısır, Irak, Rusya ve Çin’de Bitcoin hesabı açmak tamamen yasaktır. Hindistan 2022 yılında bu konuya sıcak yaklaşarak bazı gelişmelere imza attı. Yakın tarihte kripto paraların tamamen yasal hale getirileceği gündemde.

Bazı ülkeler Bitcoin alım satımını tamamen yasaklarken bazı ülkeler yeni yasal düzenlemelerle kripto paraları gerçek bir ödeme yöntemine dönüştürme konusunda çalışmalar yürütüyor. Ülkemiz kripto paralar hakkındaki yaklaşımında ortada duruyor.

Borsada hesap açmak, kripto para almak veya satmak yasaldır. Şu anda sadece dijital ortamda saklanan Bitcoin, ilerleyen yıllarda devletlerin geçerli ödeme yöntemlerinden birisi haline gelebilir.

Bitcoin Hesap Açmak için Neler Gerekli?

Bitcoin hesap açmak için gerekli olan tüm belge ve bilgiler kişilerin güvenliği nedeniyle istenmektedir. Üyeler bu bilgileri vermek konusunda çekimser olsalar da bu bilgileri vermek herhangi bir sorun meydana getirmez. Sahte kimlik veya birden fazla üyelik gibi sahtekarlıkların önüne geçmek için bu bilgiler isteniyor. Bir kripto para borsasına üye olurken sunmanız gereken bilgiler aşağıdaki gibidir;

 1. Mail, telefon ve şifre bilgisi
 2. Güvenlik doğrulaması için onay kodu
 3. Arkalı önlü kimlik belgesi
 4. Selfie doğrulaması

Güvenilir bir platformda Bitcoin hesabına sahip olmak istiyorsanız bu bilgileri sunmanız gerekiyor. Bu bilgileri istemeyen kripto para uygulamaları da bulunmaktadır. Ancak güvenilir olduklarını sanmadığımızı belirtelim. İlk yerli borsamız BtcTurk borsasında bile bu bilgiler istenmektedir. Bu nedenle güvenlik endişesi duymanızı gerektiren bir durum söz konusu değildir.

1. Mail, Telefon ve Şifre Bilgisi

Bitcoin hesap açmak için gereken ilk şey mail ve telefon bilginizdir. Ancak mail adresinizin güvenlik nedeniyle yeni açılmış ve başka bir yerde kullanılmamış olması gerekir. Bu bilgileri girdiğinizde üyeliğin tamamlanması için güvenlik doğrulaması istenecektir. Doğrulama kodu mail adresine, telefon numarasına gelir.

Bu doğrulama işlemi ardından şifrenizi belirleyin ve hesabınızı oluşturun. Bu bilgileri ileride 2FA doğrulaması için de kullanacaksınız. Ayrıca şifrenizi başka hiçbir yerde olmayan karışık karakterle oluşturmanızı tavsiye ederiz.

2. Güvenlik Doğrulaması için Onay Kodu

bitcoin-hesap-acmak

İlk adımda kullandığınız mail ve telefon numarasına onay kodu gelmesini bekleyin. Ardından mail adresinizi kontrol edin ve üyelik sayfasına eksiksiz bir şekilde girin. Ardından telefon numarası doğrulmasını da tamamlayın.

Bu onay kodları kişiye özeldir ve hesabın sizin adınıza açıldığını kanıtlar. Bu güvenlik doğrulaması olmadan siteye üyeliğiniz gerçekleşmez. Bu nedenle üyelik işlemleri sırasında geçerli bir mail ve telefon bilgisi girmeniz gerektiğini unutmayın.

3. Arkalı Önlü Kimlik Belgesi

Bitcoin hesap açmak için gerekli olan en önemli belge kimliktir. Bazı kişiler kimlik bilgisi paylaşmanın güvenli olmayacağını düşünüyor. Ancak bu tam tersi olarak üyelerin güvenliği için uygulanan bir prosedürdür.

Kimlik çalınması, sahte kimlik veya ikinci bir hesap açma gibi durumların önüne geçmek için istenir. Güvenilir borsalara üye olurken kimlik belgesi sunmak olumsuzluk yaratmaz. Bu nedenle üyelik işleminin hemen ardından hesabınızın aktifleşmesi için kimlik doğrulamasını tamamlayın.

a) Kimlik Belgesi Neden Gerekli?

Kimlik bilgisi doğrulaması yapmak için istenen arkalı önlü kimlik fotoğrafı, üyelerin hesaplarını koruma altına almak için isteniyor. Kimlik bilginizi aydınlık ve net bir şekilde iletmelisiniz. Aksi durumda hesabınız sınırlanır ve kripto para alım satmanız mümkün olmaz.

Hesabınızın güvenliği için uygulanan bu prosedürü uygulamaktan çekinmemenizi tavsiye ederiz. Güven duyulmayan SSL sertifikasız Bitcoin sitelerini bunun dışında tutuyoruz.

4. Selfie Doğrulaması

Bitcoin hesap açmak için gerekli bir diğer şey selfie doğrulaması olarak karşınıza çıkacak. Kimlik doğrulamanın ikinci aşaması olan selfie doğrulamasında yüzünüzü net bir şekilde göstermelisiniz. Kimlik belgesindeki fotoğrafla uygunluğu yapay zekâ yoluyla ölçülür.

Kimlik belgesindeki fotoğrafla selfie doğrulaması eşleştiğinde Bitcoin hesabınızı güvenle kullanmaya başlayabilirsiniz. Çalınan kimlik kartlarıyla sahte hesaplar açılmaması için gerekli bir aşamadır.

Bitcoin Hesap Açmak için Bilmeniz Gereken 4 Adım

Bitcoin hesap açmak kolay bir işlemdir ancak güvenlik açısından bazı noktalara dikkat edilmelidir. Üyelik işlemleri sırasında girmeniz istenen bilgileri eksiksiz sunmak, güvenlik önlemleri uygulamak ve kimlik doğrulama işlemlerini es geçmemek en önemli hususlar arasındadır. Hesap açarken dikkat etmeniz gerekenleri açıklayarak daha güvenli bir hesaba sahip olmanızda yardımcı olacağız.

 1. Güvenli borsalara üyelik yapın.
 2. Yeni bir mail adresi kullanın.
 3. Kimlik doğrulamasını tamamlayın.
 4. 2FA Doğrulama yöntemini aktifleştirin.

Bu hususlar küçük gibi görünse de hesabınızı etkili bir şekilde korumanızda yararı dokunacak. Kripto para uzmanları Bitcoin hesabı oluştururken bu hususlara dikkat edilmesi konusunda uyarıyor. Bu işlemlerin ardından daha güvenli bir Bitcoin hesabına sahip olacaksınız.

bitcoin-hesap-acmak

1- Bitcoin Hesap Açmak için Güvenli Borsalara Üyelik Yapın

Bitcoin hesap açmak istediğinizde karşınıza onlarca kripto para borsası çıkacaktır. Ancak bunlardan herhangi birine üye olma konusunda titiz davranın. Dünyaca ünlü yüksek işlem hacmine sahip borsalar üyelik gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz. Sosyal medyada paylaşılan tehlikeli olabilecek borsalardan uzak durun. Binance, Coinbase, Bitfinex ve KuCoin güvenli Bitcoin borsalarına birer örnektir.

2- Yeni Bir Mail Adresi Kullanın

Yeni bir Bitcoin hesabı oluştururken mail adresi seçiminiz hesabınızın güvenliğini büyük ölçüde etkiler. Daha önce kullandığınız hiçbir mail adresini Bitcoin hesabı açarken kullanmayın. Başka sitlerde kayıtlı olan mail adresiniz ele geçirildiğinde Bitcoin hesabınız tehlikeye girebilir.

Bu nedenle Google ve Gmail üzerinden yeni bir mail adresi oluşturun. Bu mail adresini 2FA doğrulamasıyla güvence altına alın. Büyük harf, küçük harf, rakam ve karakter kullanımına dikkat ederek şifre belirleyin.

3- Kimlik Doğrulamasını Tamamlayın

Bitcoin hesap açmak için gerekli olan şeylerden birisi kimlik doğrulamasıdır. Hesabınızı oluşturduğunuz esnada kimlik doğrulama işlemi gerçekleştirilmez. Ancak hesabınızın güvende olması ve işlem sınırlarının kalkması için bu aşamayı tamamlamalısınız.

Binance borsası, kullanıcı güvenliğini artırmak için 1, 2 ve 3. seviyelerde kimlik doğrulaması istiyor. Kimlik doğrulaması işlemi, Bitcoin hesabınızın kullanıma açılmasını ve güvende kalmasını sağlar.

4- 2FA Doğrulama Yöntemini Aktifleştirin

2FA doğrulama sistemi Bitcoin borsalarında kullanılmaya başlanan önemli bir güvenlik önlemidir. 2FA bir diğer adıyla ikili kimlik doğrulama yöntemi olarak biliniyor. Bu güvenlik yöntemi sayesinde hesabınıza giriş yaparken SMS ve mail yoluyla onay istenir.

Bu demek oluyor ki, sizin izniniz olmadan bir başka kişi hesabınıza girmeye çalışamaz. Bu da büyük yatırımlarınızı korumanız için önemli bir güvenlik avantajıdır. Bitcoin hesabınızı açtıktan sonra eğer aktif değilse 2FA doğrulama yöntemini aktif hale getirin.

Bitcoin Hesabı Açma En Güvenilir Nasıl Yapılır?

İlk defa piyasaya girecekler tarafından merak edilen konuların başında güvenilir şekilde Bitcoin hesap açmak nasıl yapılır şeklindedir. Burada özellikle kimlik bilgilerinin verilmesi kişide tedirginlik yaratır. Bu aşamada güvenilir ve yüksek miktarda kişi tarafından kullanılan sitelere güvenebilirsiniz.

Güvenilir bir Bitcoin hesap açmak piyasası bulmanın yanı sıra aynı zamanda vereceğiniz bilgilere de dikkat etmelisiniz. Güncel bir telefon numarası ve mail adresi vermeye özen gösterin. Zira profilinize giriş yapmaya kalktığınızda sürekli gelecek giriş kodlarına ihtiyacınız bulunacaktır.

Bitcoin Hesap Açma Siteleri Hangileri?

Günümüzde aktif olarak Bitcoin hesap açmak adına farklı piyasalar bulunmaktadır. Hem yerel hem de ulusal anlamda bulunan piyasalar size Bitcoin alım satım yapabilmek adına cüzdan hesabı açmayı yapabilirsiniz.

Tercih edebileceğiniz Bitcoin hesabı açma siteleri arasında:

 • Binance,
 • BTCTürk,
 • io,
 • Coinbase,
 • KuCoin,
 • Paribu bilinenler arasında bulunmaktadır.

bitcoin-hesap-acmak

Binance Hesabı Nasıl Açılır?

Türkiye sınırlarında ve global anlamda sık kullanılan Binance, kısa sürede hesap açabilme olasılığı sunmaktadır. 7/24 destek hattı oluşturması kafanıza takılan soruları da cevaplamanız adına yardımcı olacaktır. Hesap açabilmek adına bilgisayar ve telefonlarınızı kullanabilirsiniz.

Bilgisayarda üyelik oluşturmak adına Binance sitesine girmeli, telefonda uygulamayı indirmelisiniz. Daha sonra sırasıyla:

 • Kayıt Ol seçeneğine tıklayın.
 • Kişisel bilgilerinizi eksiksiz ve güncel şekliyle girin.
 • Bilgi girişinden sonra telefona ve maile gelen doğrulama kodlarını girin.
 • Ortalama bir hesabınız açılacaktır fakat Binance tarafından birkaç gün sürecek ikinci bir doğrulama yapılacaktır.

Piyasa tarafından yapılan onay sonrası alış ve satış işlemlerini rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye’de Bitcoin Hesabı Açan Bankalar Hangileri?

Bankalar üzerinde yapılan işlemlere güvenen kişiler tarafından Bitcoin hesabı açan bankalar büyük bir merak konusudur. Fakat Türkiye sınırlarında bu tarz bir durumdan bahsedilebilmek mümkün değildir. Bankacılık ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından sağlanan kurallar kapsamında bankaların günümüzde kişilere Bitcoin banka hesapları açması mümkün değildir. Yasaktır.

İlginizi Çekebilir: Boğa Piyasası Nedir? Boğa Tuzağı Nasıl Anlaşılır? 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!