USD32,97
EURO35,83
JPY0,207600
RUB0,377000
GBP42,59
EURO/USD1,09
BIST11.024,33
GR. ALTIN2.554,49
BTC56.859,86

Yeni Dükkan Açanlar Ne Zaman Kredi Çekebilirler? | 3 Aylık Esnaf Kredi Çekebilir mi?

Yeni Dükkan Açanlar Ne Zaman Kredi Çekebilirler
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni dükkan açanlar ne zaman kredi çekebilirler? Bu soru genel olarak sıcak paraya ihtiyacı olan ve iş hayatında ilk aylarını yaşayan kişilerin sorduğu soru olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü iş hayatına yeni giren kişiler birçok harcama ve yatırım ile dükkanlarını açmaktadır. İşlerin ilk aylarda iyi gitmemesi durumunda da nakit para ihtiyacı kendini göstermektedir. Çünkü ilk birkaç ay hep hazır sermayeden harcamalar yapılmaktadır. Hal böyle olunca da yeni dükkan açan kişiler nakit para ihtiyaçlarını karşılamak için bankaların kapısını çalmak zorunda kalırlar.

Acil paraya ihtiyacı olan esnaflara para veren bankalar sayesinde esnaflar harcamaları için gerekli olan krediyi alabilirler. İş yerini yeni açanlar için kredi veren bankalar arasında;

Yeni Dükkan Açanlar Ne Zaman Kredi Çekebilirler

 • Halkbank
 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Yapı Kredi Bankası bulunmaktadır.

Faizsiz esnaf kredisi veren bankalar, yeni dükkan açanlara kredi verirken bazı şartları ortaya koymaktadır. Kredinin onaylanabilmesi için bu şartlara uygun olmak gereklidir. Peki, yeni dükkan açanlar nasıl kredi çekebilirler? İş yerini yeni açanlar faizsiz esnaf kredisinden yararlanabilirler mi? İşte bu soruların cevapları yazımızda yer alacak.

Yeni Dükkan Açanlar Ne Zaman Kredi Çekebilirler?

Kendisini en az 1 yıl idare edecek sermayesi olmayan esnafın piyasada tutunabilmesi için devlet destekli krediler sağlanmaktadır. Bu krediler devlet bankaları aracılığı ile verildiği için özel bankalar devreye girememektedir. Bu krediler yeni iş yeri açan esnaflara faizsiz şekilde ya da çok düşük faizlerle verilmektedir. Yeni dükkan açanlar en az 6 aylık bir işletme olduktan sonra bu krediye başvurma hakkı elde etmektedirler. Yeni dükkan açanlar kredi çekecekleri zaman şu şartlara dikkat etmeleri gerekmektedir.

Yeni Dükkan Açanlar Ne Zaman Kredi Çekebilirler

 • Daha önce hiç esnaf kredisi almamış olmanız gerekiyor.
 • KOBİ (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler) olmak. (Kobi ne demek konulu yazımıza göz atabilirsiniz.)
 • İşletmenin yasal sahibinin bizzat kredi başvurusunda bulunması gerekiyor.
 • Kredi başvurusu için istenilen sisteme kayıtlı olmak.
 • Esnaf veya ticaret odasında en az 3 aylık kaydın bulunması gereklidir.
 • İşletmenin açılışı için gerekli olan belgelerle başvuru gerçekleştirilmelidir.
 • SGK hizmet dökümü
 • Kredi başvurusunda bulunacak olan kişinin kimlik ve ikamet bilgileri
 • Gelir beyannamesi

Yeni dükkan açanlar ne zaman kredi çekebilirler mi sorusuna cevap arayanlar bu şartları yerine getirerek esnaf kredisi alabilirler. En az 6 aylık işletmeler devlet bankalarından kredi çekebilirler. Fakat özel bankalardan esnaf kredisi çekilememektedir. Özel bankalardan kredi çekilememesinin belli başlı 3 nedeni vardır. Bunlar;

Yeni Dükkan Açanlar Ne Zaman Kredi Çekebilirler

 • Geri ödeme riski olması
 • Yeni bir işletme olduğunuz için aylık cironuzun net olarak hesaplanamaması
 • İşletmenin istikrar durumunun net olarak kestirilememesidir.

3 Aylık Esnaf Kredi Çekebilir mi?

Bankalardan kredi çekebilmenin ilk şartı en az 6 aylık bir işletme olma zorunluluğudur. 6 ay sonra başvurabileceğiniz esnaf kredisini 5 yıllık bir ödeme planı ve bankanın belirlediği faiz oranında çekebilirsiniz. Bankadan talep ettiğiniz kredinin miktarı gelir beyanına göre hesaplanmaktadır. Eğer beyanname verecek bir konumda iseniz kredi için Yapı Kredi Bankası, Akbank, İş Bankası ve kamu bankalarına başvurabilirsiniz. Fakat beyanname gösterecek durumda değilseniz özel bankalardan bireysel ihtiyaç kredisi başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni Dükkan Açanlar Ne Zaman Kredi Çekebilirler

Buradan çıkacak sonuca bakılacak olursa 3 aylık esnaf kredi çekmek için uygun banka bulamaz. Hiçbir kamu bankasından esnaf kredisi çekemez. Fakat iş yeri açacak veya açmış olan yeni esnaflara özel krediler çıkartılabilir. Bunun için bankalarla özel olarak görüşülerek bireysel krediler alınabilir.

Yeni İş Yeri Kuracaklar Bankalardan Nasıl Kredi Çekebilir?

Yeni dükkan açanlar ne zaman kredi çekebilirler sorusuna cevap verdikten sonra bir diğer konuya geçiyoruz. İş hayatına yeni bir iş yeri açarak atılmak isteyenler kredi ihtiyacı duyabilirler. Tabi bu kişiler daha işin başında oldukları için esnaf kredisinden yararlanamazlar. Bu krediden yararlanamayacakları için de esnaf ve ticaret odalarına kayıt yaptırmaları da bir fayda sağlamayacaktır.

Bu nedenle yeni iş kuracakların çekeceği kredi çeşidi bireysel kredi olacaktır. Bireysel kredi başvurusu yaparken de amacınızın yeni bir iş yeri açmak olduğunu belirtmeniz gerekiyor. Başvuru sırasında ipotek edebilecek taşınır veya taşınmaz mülkleriniz sayesinde 36 aya kadar kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yeni İş Yeri Açtım Kredi Çekebilir miyim?

Yeni dükkan açanlar ne zaman kredi çekebilirler konumuzda ele aldığımız üzere yeni bir esnafın kredi çekebilmesi için 6 aylık bir iş yeri geçmişine sahip olması gereklidir. Ayrıca odalarda 3 aylık bir kaydı olmalıdır. Bu şartlara uygun esnaflar, kamu bankalarından esnaf kredisi çekebilirler. Yeni iş yeri açan kişiler ise sadece bankalardan bireysel kredi çekme talebinde bulunabilirler.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kredi Hizmeti ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!